Dell Latitude 5501 je nástupcem modelu 5500. Víte, jaké vylepšení přináší a v čem se liší od svého předchůdce? Obecně jde o povedený model ve své třídě nabízející mnohé.

Když se zahledíte na obecnou charakteristiku notebooku Dell Latitude 5501, dostane se vám jedné zásadní informace. Tento model byl vytvořen pro firemní sektor. To znamená, že je jako stvořený pro podnikání, živnostníky, zaměstnance společností apod. Minimálně svým zpracováním a výkonem to dokazuje. Na druhou stranu je třeba říci, že Dell Latitude 5501 je natolik univerzální, že se hodí také studentům do školy nebo pro domácí nenáročné užití. Ve své podstatě si poradí s jakoukoliv kancelářskou prací.

Dell Latitude 5501

Pokud se podíváte na jeho předchůdce 5500 zjistíte, že zase tolik zásadních změn nepřináší. V první řadě je to určitě použití lepšího procesoru, o tom není žádných pochyb. Jde přece jenom o novější generaci. Ostatní odlišnosti jsou spíše menšího rázu a v některých případech až nepostřehnutelné. Pojďme se tedy podívat na to, jak Dell Latitude 5501 vypadá a co vlastně nabízí.

Uhlíková vlákna ve spojení s lehkostí

Primární využití ve firemním prostředí. Takové označení přece jenom něco znamená a o něčem vypovídá. Když se zaměříme na vzhled tohoto notebooku, je to celkem jasné. Dell Latitude 5501 se pyšní reprezentativním designem. Tmavé až skoro černé šasi zdobí zvenku jen nepřehlédnutelné logo značky Dell. Ve tmavém duchu se line i šasi a prostor kolem černé klávesnice. Nutno podotknout, že toto barevné vyhotovení na žádné pracovní schůzce nebo na stole v kanceláři rozhodně neudělá ostudu.

Podstatné je však nejenom to, na co se díváte, ale také to, na co saháte. A ani v tomto směru Dell Latitude 5501 nikterak neztrácí. Vyroben je totiž z uhlíkových vláken přispívajících k celkové pevnosti notebooku. Výrobce dokonce uvádí, že v materiálu šasi jsou použity recyklovatelné materiály. Tento model je tedy na omak celkem pevný. Například při otevírání displeje se vám nebude zbytečně ohýbat, což způsobují pevné a od sebe dostatečně vzdálené panty. Na druhou stranu, musíte použít obě ruce. Základnu lze označit také za pevnou, možná snad jen v horní části klávesnice uprostřed pod větším tlakem ucítíte menší prohýbání. Nejde ale o nic, co by bylo zcela netypické pro tuto cenovou třídu notebooků.

Ona zmiňovaná pevnost je pochopitelně vykoupena trochu větší robustností notebooku. Nejedná se však o nic hrozného. Z pohledu rozměrů si povšimnete snad jenom větší tloušťky, která se pohybuje mezi 21,9 až 24,5 mm. Dell Latitude 5501 má totiž drobně sníženou předčí část pro pohodlnější psaní na klávesnici. A jaké jsou zbývající rozměry notebooku? Šířka je 359,1 mm a hloubka činí 236,25 mm, takže víceméně běžný standard pro notebooky o úhlopříčce 15,6". Naopak použité výrobní materiály se promítají do velice přijatelné hmotnosti 1,85 kg.

Dell Latitude 5501 klávesnice

Když notebook otočíte vzhůru nohama, můžete si všimnout, že spodní část je obohacena o poměrně dost mřížek pro snazší přísun vzduchu v rámci chlazení. Teplý vzduch pak odchází žebrováním na levé straně, k čemuž se dostaneme v následujících řádcích. Zespodu jsou viditelné také reproduktoru se slušným zvukovým projevem.

Z výše prezentovaného popisu by mělo být patrné, že Dell Latitude 5501 rozhodně není žádný typický plastový otloukánek a v rámci každodenního používání a přenášení něco vydrží. Určitě můžete počítat se stabilní základnou a šasi, které není sběračem otisků prstů.

Bezpečnostní prvky firemního notebooku

Firemní prostředí si kromě dobrého zpracování šasi žádá také odpovídající bezpečnost. Ta v případě notebooku Dell Latitude 5501 nabývá několika podob, přičemž některé z nich jsou volitelnou záležitostí. Zmínit lze kupříkladu čip TPM 2.0, kabelový zámek, čtečku otisků prstů, slot pro čipové karty, ale i podporu Windows Hello.

Standard z pohledu konektorové výbavy

Stručný popis fyzického zpracování máme za sebou. Nyní je třeba pokročit k další důležité části notebooku Dell Latitude 5501. A tou je jasně viditelná a dobře rozvrhnutá konektorová výbava. Jak můžete vidět, porty se nachází pouze po stranách. Vzadu to není kvůli principu otevírání možné. To stejné platí i pro přední část, kde to ostatně ztrácí smysl.

Dell Latitude 5501 levá

Většina portů se nachází vpravo, kde máte k dispozici čtečku microSD karet, slot pro SIM kartu, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, dva porty USB 3.1 Gen 1, HDMI, síťový konektor RJ-45 a slot pro kabelový zámek. Na protější straně notebooku najdete zbytek konektorů, kterých už není tolik. A to vlivem poměrně dlouhého prostoru vyhrazeného pro žebrování, odkud vychází teplý vzduch z notebooku. Vedle čtečky čipových karet je to jeden port USB 3.1 Gen1 a port USB-C (Thunderbolt 3). Vše ukončuje napájecí konektor. V jeho případě je třeba zmínit, že notebook lze napájet právě prostřednictvím portu USB-C.

Konektor RJ-45 není tím jediným, skrze který se můžete připojovat do nejrůznějších sítí a komunikovat. Jak už to bývá zvykem u všech notebooků, také Dell Latitude 5501 je vybaven bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a Bluetooth 4.2, popřípadě Bluetooth 5.0.

Zlepšení lze očekávat ve výkonu

Doposud šlo zaznamenat asi jen drobné změny Dell Latitude 5501 oproti modelu 5500. Nyní ale přichází zmínka o tom největším rozdílu, který spočívá ve výkonu, a to díky použití novějších procesorů. Abychom v tomto ohledu byli komplexní, zmíníme se o čipové sadě CM246 a procesorech Intel Core deváté generace. A s jakými procesory se můžete setkat?

  • Intel Core i5-9300H
  • Intel Core i5-9400H
  • Intel Core i7-9850H
Dell Latitude 5501 napájení

Volit tedy můžete mezi čtyřjádrovými a šestijádrovými procesory. Počet vláken se pohybuje od 8 do 12 a maximální frekvence je 4,1 GHz až 4,6 GHz v závislosti na volbě procesoru. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv procesor, vždy vám bude dostupná pouze jediná grafická karta. S přihlédnutím k použití notebooku to bude integrovaná grafika Intel UHD 630. Pro účely Dell Latitude 5501 je naprosto dostačující.

V rámci výkonu notebooku je třeba zmínit se také o operační paměti, která se na něm zásadním způsobem podepisuje. Výhodou Dell Latitude 5501 je to, že má dva sloty SODIMM, do nichž je možné vložit dvoukanálové paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 666 MHz. Minimální paměť je 4 GB a velikost paměti na slot je 16 GB. To znamená, že maximální kapacita operační paměť činí 32 GB.

IPS displej s FHD rozlišením

I když je model Dell Latitude 5501 s úhlopříčkou 15,6" dostupný ve variantě s HD displejem a rozlišením 1 366 x 768 pixelů, jednoznačnou volbou z pohledu použitelnosti bude FHD rozlišení 1 920 x 1 084 pixelů. Vedle klasických VWA displejů vsaďte na IPS displej s jasem 220 nitů. Ten se totiž pyšní celkem dobrými pozorovacími úhly. Jedinou nevýhodou je to, že pokrývá jen 53 % barevného prostoru sRGB. Na druhou stranu nepoužívá PWM k nastavení jasu obrazovky. Ve výsledku lze tak matný displej označit za průměrný a pro účely notebooku naprosto dostačující.

Displej je ze dvou stran obehnán relativně tenkým rámečkem, což působí moderním dojmem ve stylu novodobých ultrabooků. Širší je pouze horní okraj, do něhož je zakomponována webová kamera HD 720p. Nechybí samozřejmě ani mikrofony, popřípadě infračervená kamera.

Klávesnice – sázka na jistotu

Dell Latitude 5501 pravá

O klávesnici jako takové padla drobná zmínka hned v úvodu, a to především z pohledu barevného provedení a možného lehkého prohýbání v jednom místě. Jak je to ale s klávesnicí z hlediska psaní? Dalo by se říci, že na výbornou, protože společnost Dell vsadila na jednu ze svých prověřených chiclet klávesnic. Jednotlivé klávesy mají zaoblené hrany, jsou příjemné na omak a při psaní se vám dostanete relativně dlouhého zdvihu. Zpětná vazba je decentní, takže klávesnice příliš necvaká, což ocení hlavně noční pisálci, kteří nechtějí rušit nikoho kolem. Při zhoršených světelných podmínkách přijde vhod také podsvícení kláves.

A jaké ostatní prvky se nachází právě v prostředí klávesnice? Tak například zapínací tlačítko se signalizační diodou je umístěné vpravo nad klávesnicí. V oblasti klávesnice je černý trackpoint, jehož ovládací tlačítka jsou mezi klávesnicí a touchpadem. Ten je další důležitou součástí Dell Latitude 5501. Jeho velikost je 101,7 x 55,2 mm, což je naprosto dostačující. Kluzký povrch je příslibem dobré ovladatelnosti, včetně možnosti realizovat multidotyková gesta. Touchpad nemá ovládací tlačítka integrovaná v sobě, ale pod sebou.

Vzhledem k tomu, že jde o notebook o velikosti 15,6" máte jistotu, že se vám dostane plnohodnotné klávesnice včetně numerické části. Z hlediska pracovního prostředí nelze tomuto modelu asi cokoliv vytknout.

Jak si stojí Dell Latitude 5501 proti předchůdci 5500?

Pojďme se vrhnout na celkové zhodnocení notebooku Dell Latitude 5501, v rámci něhož musí padnout zmínka také o jeho předchůdci. Rozhodně si s tímto notebookem přijdete na vyšší výkon, což dokazují procesory Intel Core deváté generace vPro oproti osmé generaci. Na druhou stranu počítejte s tím, že při vyšším zatížení si notebook trochu více zahučí a zahřeje se.

Dell Latitude 5501 otevřený

Přednosti IPS displeje byly již uvedeny, takže nezbývá než vyzdvihnout spíše praktickou konektivitu prostřednictvím LTE. Navíc máte možnost stále zakoupit modely s volitelnou čtečkou otisků prstů a infračerveným rozpoznáváním obličeje. Dell Latitude 5501 bude oproti modelu 5500 naopak ztrácet z pohledu celkové výdrže baterie, která je o něco horší.

Ve výsledku se můžete těšit na lehký a designově povedený notebook, jehož tělo je tvořeno uhlíkovými vlákny. Dell Latitude 5501 ohromí i svou všestranností z hlediska použití.

Dell Latitude 5501

Dell Latitude 5501 klávesnice

Dell Latitude 5501 levá

Dell Latitude 5501 napájení

Dell Latitude 5501 pravá