Procesory Apple Silicon označované jako M1, M2 a vyšší jsou dnes nedílnou součástí MacBook Pro. Zjistěte, jak vypadaly první modely notebooků s tímto procesorem na trhu.

V jedné z našich předchozích recenzí jsme se zaměřili na notebooky MacBook Pro před příchodem procesorů Apple Silicon. Nyní zacílíme na první modely této vyšší řady notebooků, které byly vybaveny právě novými procesory M1. Jinak zvaný Apple M1 je ve své podstatě prvním čipem založeným na architektuře ARM od společnosti Apple. Vyrobený je 5 nm technologií a ve výpočetní technice této společnosti se objevil v listopadu 2020. Pak následovaly další vylepšené varianty.

Apple MacBook Pro 14 M1

Prémiové notebooky MacBook Pro samozřejmě nemohly chybět a také jim se dostalo náležitého vylepšení z pohledu procesorového výkonu. My se aktuálně zaměříme na MacBook Pro 13 M1. Nutno však podotknout, že stejná čipová výbava čekala i na ostatní velikostní odnože tohoto modelu.

  • MacBook Pro 14 M1 Pro nebo M1 Max v roce 2021
  • MacBook Pro 16 M1 Pro nebo M1 Max v roce 2021

Hned v úvodu ještě prozradíme, že Apple po uvedení vlastních procesorů rozhodně neusnul na vavřínech, což dokazují vylepšené procesory M1 Pro a M1 Max. Zároveň vznikají nové generace čipů M2 a M3 objevující se v aktuálních modelech výpočetní techniky MacBook, včetně notebooků MacBook Pro. My se ale pojďme vrátit k modelům MacBook Pro, které jako první přišly čipem M1.

Nový procesor M1 – Přínos v mnoha oblastech

MacBook Pro 13 M1 2020 se dočkal kýženého procesoru. Ten se pozitivním způsobem promítl do všech částí této výpočetní techniky. Zlepšení se týkalo nejenom výpočetního výkonu proti doposud využívaným procesorům Intel Core. Přínos ve výkonu koresponduje také s menší hlučností notebooku, včetně delší výdrž baterie. Vypíchnout lze primárně výkon nativních aplikací.

Takže ano, náhrada nových čipů Apple Silicon se rozhodně vyplatila a MacBook Pro s procesorem M1 jednoznačně poráží starší verzi s Intel Core. Pojďme ale hovořit trochu v řeči čísel a technických dat.

  • Osmijádrové CPU
  • Osmijádrové GPU
  • Šestnáctijádrový Neural Engine

V rámci osmijádrového procesoru jsou čtyři jádra označená jako výkonnostní a čtyři jako úsporná. Vše dohromady pak funguje, jak má. Na celkový výkon má pochopitelně vliv také operační paměť. Ta může nabývat dvou podob. Je to velikost 8 GB nebo 16 GB, což je v kombinaci s čipem Apple Silicon naprosto dostačující.

MacBook Pro 14 a 16 s čipy M1

Apple MacBook Pro 13 M1 otevřený

V rámci prezentace komplexních informací ještě uvedeme, jak si stojí další velikostní varianta MacBook Pro s čipy M1. Jak už zaznělo v úvodu článku, jde o vylepšené verze procesoru. Právě u notebooků MacBook Pro 14 2021 a MacBook Pro 16 2021 byly použity čipy M1 Pro a M1 Max. Oba se trochu liší a my vám nyní prozradíme v čem.

Čip M1 Pro je až desetijádrový, přičemž osm jich je výkonnostních a dvě jsou úsporná. Nabízí se až šestnáctijádrové GPU a propustnost 200 Gb/s. Oproti tomu čip M1 Max se liší primárně ve třicetidvoujádrovém GPU. Propustnost pak dosahuje dvojnásobku 400 Gb/s.

Nutno podotknout, že u notebooků MacBook Pro 14,2" a MacBook Pro 16,2" máte z pohledu kapacity operačních pamětí určitě na výběr. Vedle 16 GB verze se nabízí také ta 32 GB a 64 GB u verze čipu M1 Max.

Design MacBook Pro 13 M1

Příchod nového čipu Apple Silicon se u modelu MacBook Pro 13 týkal primárně výkonu. Vzhled byl víceméně zachován dle předešlých generací. Jedná se totiž o prověřené a kvalitní zpracování, jemuž lze jenom stěží cokoliv vytknout. Koncept šasi je obdobný, jako u MacBook Air jen s tím rozdílem, že modely MacBook Pro nejsou vpředu snížené. I přesto nabízí velice kompaktní rozměry.

  • Šířka je 304,1 mm
  • Hloubka je 212,4 mm
  • Výška je 15,6 mm

Šasi je samozřejmě tvořeno z lehkého a zároveň dostatečně robustního a pevného hliníku. To se mimochodem promítá do nízké hmotnosti pohybující se kolem 1,4 kg. Hliníková konstrukce je výjimečná v mnoha ohledech. Zabraňuje jakémukoliv prohýbání v často namáhaných oblastech, hliníkový povrch zabraňuje ulpívání otisků prstů a mastnoty a zároveň působí elegantním a luxusním dojmem. Tohle všechno hovoří ve prospěch MacBook Pro 13 s novým čipem M1. Notebook stejně, jako prezentované odnože je dostupný ve stříbrné a vesmírně šedé barvě.

Podpora USB 4 v rámci konektivity

Apple MacBook Pro 13 M1

Při letmém pohledu na notebook MacBook Pro 13 s procesorem M1 bude asi každému hned jasné, že výrobce Apple z pohledu konektorové výbavy nehodlal nic měnit. Omezené množství konektorů do čistého designu tohoto, a i dalších notebooků společnosti Apple jednoduše zapadá. Znalci této výpočetní techniky už asi vědí.

K dispozici budete mít audio konektor pro připojení sluchátek na pravé straně. Vlevo jsou k dispozici dva porty Thunderbolt 3. Jedná se o konektory USB typu C. A právě jim se přece jenom nějaké inovace dostalo. Je to podpora USB 4, avšak s trochu omezenější přenosovou rychlostí 10 Gb/s. U Thunderbolt 3 je to 40 Gb/s. Počítejte s tím, že jeden z portů využijete pro napájení, takže do budoucna asi přijde vhod nějaký rozbočovat portů, když chcete připojit více zařízení najednou. Vyřešit tím můžete i nemožnost připojit široký flashdisk a zároveň napájení díky blízkosti USB portů.

Ještě doplníme, že podporovány jsou i bezdrátové technologie. Je to Wi-Fi 6, ale pouze s 80 MHz. K dispozici budete mít také Bluetooth 5.0.

MacBook Pro 13 M1 vyniká pracovním zázemím

Jestliže se u notebooku MacBook Pro 13 s čipem M1 můžete na něco těšit, tak je to bezpochyby pracovní zázemí, které je u tohoto modelu dotaženo k dokonalosti. Na mysli teď máme tmavou klávesnici zasazenou do stříbrného, popřípadě vesmírně šedého těla. V tomto případě padla volba na Magic Keyboard, což je osvědčená klávesnice obsahující standardní počet kláves včetně čtyř směrových.

Součástí klávesnice je populární prvek, který je doménou především notebooků vyšší řady MacBook Pro. Jak asi každý správně tuší, je to Touch Bar. Grafický dotykový pruh, prostřednictvím něhož můžete ovládat řadu věcí. Praktickou součástí je také Touch ID pro bezpečné přihlašování. Podsvícená klávesnice je vybavena snímačem okolního světla, takže v tomto ohledu si nemůžete na cokoliv stěžovat.

Doménou této ovládací části notebooku MacBook Pro 13 M1 2020 je také pověstný Force Touch trackpad. Ostatním uživatelům notebooků jiných značek dobře známý touchpad. Ten v případě společnosti Apple disponuje zrychlovačem, podporuje přitlačení, rozpozná přítlak a můžete s pomocí něho kreslit a používat Multi-Touch gesta.

Displej s úhlopříčkou 13,3"

Apple MacBook Pro 16 M1

Možná si nyní pokládáte otázku, zda s příchodem čipu M1 přišly i nějaké nové změny týkající se zobrazovací plochy, tedy displeje? V tomto případě můžeme jen konstatovat, že kvalita IPS displeje s lesklým povrchem byla zachována, nikoliv inovována. Domůžete se velice kvalitního zobrazení, ať už jde o kontrast, pozorovací úhly nebo barvy. Jejich podání se zároveň mění s ohledem na okolí, což umožňuje technologie True Tone. Tuto funkci si pochopitelně můžete vypnout.

Co se týče technických parametrů, MacBook Pro 13 M1 2020 disponuje úhlopříčkou 13,3", která nabízí vysoké rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů, což je 227 pixelů na palec. Podporována jsou pochopitelně i nižší rozlišení dle potřeby uživatele – 1 680 x 1 050 px, 1 440 x 900 px a 1 024 x 640 px.

Hluk a spotřeba s čipem M1

Témata, která jsme nakousli již v úvodu této recenze. Ano, nový čip Apple Silicon se pozitivním způsobem podepsal nejenom na výpočetním výkonu, ale také na chodu ventilátoru. Ten oproti staršímu model s procesorem Intel Core neběží tak často. To ostatně dokazují i mnohé zátěžové testy. Použití ventilátoru má pochopitelně kladný vliv i na minimální zahřívání těla notebooku.

S aplikováním procesoru M1 přišla na přetřes i efektivnější spotřeba energie. Kapacita baterie 58,2 Wh je zárukou dostatečné energie. Nový čip se postaral o to, že výdrž na baterii se oproti modelu s Intel Core znatelně prodloužila.

MacBook Pro 13 M1 2020 je krokem vpřed

Apple MacBook Pro procesory M1

A nyní přichází na řadu výsledné hodnocení tohoto obměnného nástupce postarších modelů MacBook Pro v procesory Intel Core. Nejprve se zmíníme o určitých negativech, a to například v omezenějších Thunderbolt portech. Někomu se stále nemusí líbit širší rámečky kolem displeje a trochu pomalejší Wi-Fi 6.

Na druhou stranu, získáte notebook s vylepšeným procesorem, který opravdu přidává na výkonu a prodlužuje výdrž baterie. Naprostou samozřejmostí je pak prémiový vzhled, kvalitní tělo a dobrý zvukový projev reproduktorů. Je vidět, že procesory Apple Silicon notebookům MacBook Pro prospívají. Nechme se tedy překvapit, co přinesou další generace.