Máte problém s paměťovou kartou? Nedaří se vám získat, respektive přečíst potřebná data? Pak vám přinášíme bližší informace, jak si s tímto problémem poradit.

Data jsou pro mnohé uživatele opravdu hodně cenným artiklem. Ať už využíváte počítačovou techniku, chytré telefony, fotoaparáty či jiná zařízení, jistě přicházíte do styku s paměťovými kartami. Právě na ně si mnozí ukládají svá data libovolného formátu. Mohou to být dokumenty, fotografie, videa, audio soubory a ostatní. Podstatné je, že jde o důležitá data, o která nechcete přijít.

SD karta adaptér

Jenže, i paměťová karta je pouze technika a ta se zkrátka může pokazit. Není totiž nezničitelná, a tak vyvstává otázka, jak obnovit data z poškozené SD karty? Schválně zmiňujeme SD kartu, protože ta patří v různých velikostech k tomu nejčastějšímu, s čím přijdete do styku. Problémy s paměťovou kartou mohou mít hned několik scénářů a při každém z nich se musíte zachovat trochu jinak. Někdy máte šanci získat svá data nazpět, jindy bohužel nikoliv.

Držte se základních pravidel

Pojďme se nejprve zaměřit na to, jak správně pečovat o paměťovou kartu, abyste nemuseli řešit nic z toho, co budeme popisovat v následujících kapitolách. Mějte na paměti, že SD karta je miniaturním a velice choulostivým příslušenstvím, potažmo datovým médiem. Proto se ji zbytečně nesnažte vyndávat z konkrétního zařízení. A když k tomu přece jenom dojde, vložte ji raději do přenosného obalu na paměťové karty. Zabráníte tak jejímu poškození a zvýšíte její celkovou odolnost.

Pokud s paměťovou kartou manipulujete, v žádném případě se nedotýkejte kontaktů. Pozor si dejte také na statickou elektřinu, kterou může být člověk nabit a ta se poměrně snadno a rychle postará o poškození SD karty. Jestliže chcete mít jistotu dlouhé životnosti karty a odpovídající kvality, vybírejte pouze z prověřených značek. Ani tohle však není stoprocentní záruka, že nedojde k jejímu poškození, protože jak už bylo řečeno, je to jen elektronika.

Právě z těchto důvodů se vyplatí pořídit si dvě paměťové karty místo jedné a provádět nezbytné zálohy. Ty samozřejmě můžete odkládat na jakékoliv jiné médium. To je asi nejjistější obrana před ztrátou drahocenných dat. Zálohovat, zálohovat a zálohovat…

Jak si poradit s poškozenou kartou?

Samsung karta

Z výše uvedených řádků je patrné, že poškození SD karty, respektive samotných dat může nabývat odlišných podob a v závislosti na tom je třeba jednat. Takovým pomyslným odrazovým můstkem by se pro vás měla stát kontrola, že opravdu jde o problém s paměťovou kartou, nikoliv s daným zařízení – mobilní telefon, notebook, fotoaparát apod.

Poškozená paměťová karta

Celkem často se může stát, že SD kartu do zařízení vložíte, a to ji nedetekuje. V ten moment je vhodné kartu očistit, především její kontakty, avšak velice šetrným způsobem. Důvod nefunkčnosti ovšem nemusí být hardwarového rázu. Někdy se setkáte se špatným naformátováním paměťové karty. Pak je řešením opětovné formátování. V některých případech vás může telefon upozornit hláškou, že je třeba kartu zformátovat. V ten moment nejprve zálohujte všechna viditelná data a teprve poté proveďte formát.

Totožný scénář nastává v okamžiku, kdy na paměťové kartě uvidíte jenom část dat, popřípadě některá jsou nečitelná. Pak ihned zálohujte alespoň to málo, co vám na SD kartě zbylo. Obnovu poškozených dat si popíšeme v následující kapitole. K tomuto příkladu je vhodné zmínit, že právě občasná nečitelnost vybraných dat nebo výzva k formátování je určitým předpokladem toho, že s paměťovou kartou není něco v pořádku. V ten okamžik byste měli začít co nejdříve uvažovat o její výměně.

Vyzkoušejte jiná zařízení

SDXC karta

Při nečitelnosti dat na paměťové kartě hned nepropadejte těm nejhorším scénářům. Občas pomůže to, že SD kartu vložíte do jiného zařízení, které ji bez problému přečte. I zde platí, že se vyplatí provést zálohu dat a formátování karty. Pokud to nezabere, raději ji nahraďte paměťovou kartou novou. Jestliže paměťová karta nefunguje v žádném zařízení, s největší pravděpodobností je fyzicky poškozená, popřípadě jednotlivé sektory a obnova si žádá profesionální servis.

Obnovte smazaná data

Ztráta dat na paměťové kartě však nemusí mít souvislost pouze s poškozenou SD kartou. K takové ztrátě může dojít i vaším vlastním přičiněním. Například tak, že si data smažete omylem sami. Ať už je tomu tak nebo některá data nemůžete přečíst, přestaňte s kartou laborovat. Existují totiž softwarové nástroje, které umožňují obnovu dat z poškozené SD karty a jsou zdarma. Předpokladem je to, že data znovu nepřepíšete a kartu nezformátujete.

V tomto směru vám bude k dispozici software Recuva. Ten můžete ostatně použít i v situaci, kdy se vám nedaří data načíst nebo chcete vyzkoušet, zda z poškozené paměťové karty nejde přece jenom něco obnovit. Předpokladem pro obnovu tímto programem je viditelnost paměťové karty v počítači a fakt, že jste data doposud nepřepsali. S pomocí této aplikace lze obnovit nejenom všechna uložená data, ale také pouze vybraná.

  • Obrázky
  • Audio
  • Video
  • Dokumenty
  • E-maily
  • Komprimované soubory

Základní verze softwaru je zdarma a vy prostřednictvím ní můžete obnovit buď všechny nebo alespoň část vašich cenných dat. Nebojte se paměťovou kartu v daném zařízení několikrát vyndat a zandat, protože poškozená SD karta nemusí fungovat napoprvé.

Jak vidno, i u poškozené paměťové karty stále existuje šance, že se budete moci dostat ke svým datům. Pakliže však někdy zaznamenáte drobné problémy s SD kartou, nespoléhejte se na obnovu dat, která rozhodně není stoprocentní. Takovou paměťovou kartu raději nahraďte novou.