Čipy Apple Silicon jsou velkou revolucí v případě výpočetní techniky tohoto výrobce. Nahrazení procesorů Intel s sebou neslo velké očekávání. Naplnilo se? A jaké jsou výhody a nevýhody těchto čipů?

Společnost Apple do nedávné doby využívala ve své výpočetní technice procesory Intel Core různých generací. A to poměrně dlouhou dobu od roku 2006. Je však pravdou, že v posledních modelech se starými čipy docházel některým notebookům dech. I z mnoha dalších důvodů se proto Apple rozhodl vytvořit své vlastní čipy, což se mu povedlo. Koncem roku 2020 byly aplikovány procesory Apple Silicon jinak označované písmenem "M" v prvních noteboocích.

M1 Pro a M1 Max

Vše započalo u modelů notebooků a skončilo aplikováním do veškeré výpočetní techniky společnosti Apple. Všímaví uživatelé jistě ví, že vlastní procesory Apple s písmenem "A" jsou určeny pro mobilní telefony, ty s písmenem "M" od roku 2020 náleží počítačům a notebookům. Od uvedení na trh uběhl přece jenom nějaký ten čas a první čipy M1 už jsou nahrazeny novými generacemi M2 a M3, jejichž vývoj dále pokračuje.

Pojďme se společně blíže podívat na čipy Apple Silicon. V následujících řádcích se kromě jiného zaměříme také na výhody, které přináší oproti čipům Intel. Zároveň vám prozradíme, zda tyto procesory mají vůbec nějaká negativa.

Systém na čipu od Apple

M1, tak přesně takové je označení prvního systému na čipu známého pod zkratkou SoC. Když se řekne systém na čipu, můžete si představit složení mnoha komponent tvořících jednotný celek. Kromě CPU a GPU je to i řada ostatních součástí, jakými jsou kupříkladu Neural Engine, RAM, řadiče Thunderbolt, procesory obrazového signálu a mnohé další. Tato komplexní integrace má pochopitelně svůj význam, který rozebereme detailněji.

Příchod čipů Apple Silicon měl vdechnout počítačům a notebookům tohoto výrobce nový život. A tomu se tak opravdu stalo. K čipům s architekturou ARM to pochopitelně už dlouhou dobu směřovalo. Procesory Intel byly vlastně takovou poslední pomyslnou bezpečnostní dírou do ekosystému společnosti Apple. Ta díky architektuře M1 docílila dokonalého sloučení hardwarového a softwarového řešení.

Zásadní rozdíly procesorů M1 a Intel

Rychlost, efektivita a energetická úspora. Minimálně tohle jsou základní důvody, proč došlo ke vzniku čipů Apple Silicon. Na ně se pochopitelně nabalují i mnohé jiné. S čím tedy čipy M1 přichází a v jakých segmentech překonávají architekturu x86 od Intelu?

Rychlost procesoru

M1 Ultra

Není asi s podivem, že jedním ze zásadních posunů Apple Silicon oproti Intelu je rychlost nových procesorů. Vícevláknový výkon v mnohém předčí poslední modely MacBook s procesory Intel. I řada benchmarků ukazuje, že rychlost samotného procesoru M1 je lepší, natož další vylepšené verze M2 a M3.

Čipy Apple Silicon se pyšní vyšší rychlostí procesorů napříč všemi modely výpočetní techniky tohoto amerického výrobce. Už první procesor M1 je toho jasným důkazem, ať už jde o kterýkoliv z oblíbených notebooků.

  • MacBook Air s M1 až 3,5x rychlejší
  • MacBook Pro s M1 až 2,9x rychlejší

Mnohá prvenství v rámci rychlosti procesorů jsou u čipů Apple Silicon podpořena hlavně tím, že jde o spojení hardwaru a softwaru od jednoho výrobce. A jak už to u společnosti Apple bývá zvykem, toto sladění obou částí je dotaženo k maximální dokonalosti. K tomu u procesorů Intel a výpočetní techniky ostatních výrobců vlastně ani nemůže dojít. Procesory M1 a vyšší tedy přinesly náležitý výkon.

Úspora energie jako další benefit

Když se řekne vyšší výpočetní výkon, každého určitě napadne i větší odběr, potažmo spotřeba energie. Opak je však v tomto případě pravdou, protože u společnosti Apple to funguje trochu jinak. Čipy M1 a vyšší se pojí s dokonalou úsporou energie. V závislosti na generaci tohoto čipu a konkrétní výpočetní technice dokáží vydržet až dvojnásobnou dobu na baterii.

Pokud jste si pořídili MacBook Air v posledním vydání s procesorem Intel, doba provozu se pohybovala kolem dvanácti hodin. Jenže, pakliže sáhnete po modelu MacBook Air s procesorem M1, domůžete se až o třetinu vyšší doby provozu. Když provedeme podobné srovnání v rámci notebooků MacBook Pro, budete moci tuto výpočetní techniku s novým čipem Apple Silicon používat až dvojnásobně dlouho. To je zkrátka ideální spojení výkonu a nízké spotřeby.

Nové čipy rovná se žádný hluk

A nyní přejděme k dalšímu benefitu pojícímu se s procesory Apple Silicon. Ty oproti procesorům Intel tak často nezatápí, takže není třeba chlazení. MacBook Air s čipy M1 a vyššími je v podstatě bez ventilátoru, který není zapotřebí. U výkonnější verze MacBook Pro zase nedochází k častému spouštění větráčku. Je tedy prokazatelné, že čipy Apple Silicon v porovnání s čipy Intel nabízí uživatelům podstatně tišší chod.

Aplikace s ARM

Procesory Apple Silicon

Čipy Apple Silicon jsou přínosem nejenom po stránce hardwarové, tedy z pohledu výkonu a nízkého odběru energie. Nabízí se také výhody softwarové. Je to procesorová architektura ARM, která mnohým vývojářům aplikací pro techniku Apple usnadní jakýkoliv vývoj. Není totiž třeba upravovat aplikace pro procesory Intel. Pokud se ptáte, co se současnými aplikacemi, stačí v rámci MacOS použít praktický emulátor Rosetta a máte po starostech.

Ostatně, stejná procesorová architektura byla jedním z hnacích motorů při vývoji čipů Apple Silicon. Sjednocení aplikací pro všechna zařízení od Apple bylo díky čipům M1 dotaženo k dokonalosti. To znamená, že si z App Store můžete stáhnout aplikaci nejenom do svého mobilního telefonu, ale i notebooku. Díky shodné architektuře se sloučily aplikace pro MacOS a iOS.

Nezávislost výrobků Apple

Od uvedení procesoru M1 na trh trvalo přibližně dva roky, než společnost Apple u své výpočetní techniky přešla kompletně na vlastní čipy. Díky tomu dosáhla patřičné nezávislosti a není omezována doplňky jiných firem. Například při snaze uvést daný produkt na trh včas, protože vývoj procesorů Intel se nejednou zpozdil. S nezávislostí tak přišlo i odstranění problémů tohoto typu.

Mají čipy Apple Silicon nějaké nevýhody?

Procesor M1

Výhod nových procesorů M1 a vyšších jsme zmínili více než dost. Existují ale i nějaké zápory této nové technologie společnosti Apple? Dalo by se říci, že ano. Může to být například ona zmiňovaná architektura ARM. Spousta vývojářů musí s největší pravděpodobností přeprogramovat své aplikace právě pro tuto platformu. Ano, existuje již zmiňovaný emulátor Rosetta, ten však nemusí být vždy stoprocentní.

Připravte se také na to, že s procesory Apple Silicon přijdete o funkci Boot Camp. Představit si pod ní můžete Dual-Boot režim, s pomocí něhož nainstalujete operační systém Microsoft Windows, který pak se systémem MacOS provozujete na jednom hardwaru. S odstraněním procesorů Intel se ale tato možnost nenabízí.

Vedle softwarových omezení tu může být ještě jedno hardwarové. A to je v podstatně nulová rozšiřitelnost výpočetní techniky od Apple. Apple Silicon, to je spojení všech komponent v podobě procesoru, GPU, pamětí a ostatních prvků na základní desce, a to natvrdo. Všechny komponenty jsou připájené, takže je nelze měnit. O to více se musíte při pořízení nového notebooku nebo počítače od Apple zamyslet nad technickou konfigurací. Modulárnost notebooků, konkrétně MacBook Pro tak dnes už nebude příliš žhavým tématem.

I přes tyto neduhy jsou čipy Apple Silicon krokem tím správným směrem. Procesory M1 a vyšší mají jednoznačně navrch oproti starým procesorům Intel a jsou příslibem zajímavých benefitů. Předpokladem je také to, že výše popisované výhody jsou s dalšími generacemi procesorů "M" stále více umocňovány.