Narazili jste při výběru operačního systému Windows na dva pojmy, se kterými si nevíte rady? Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi krabicovou verzí a OEM verzí tohoto systému, případně, pro koho jsou určeny? Pak vám to rádi prozradíme…

Dnes se nebudeme věnovat operačnímu systému Windows z pohledu jednotlivých verzí, jako je Windows XP, Windows 7 nebo Windows 8.1. Zaměříme se na zcela jiné dělení, které se týká spíše licencí.

Na trhu lze vybírat ze dvou, respektive tří variant. Buď si zakoupíte krabicovou verzi operačního systému, OEM verzi nebo provedete Upgrade.

Krabicová verze systému Windows

Krabicovou verzi můžete zakoupit také pod názvem Plná verze nebo FPP, což je anglická zkratka Full Package Product.

Krabicivá verze operačního systému

V tomto případě si pořizujete plnohodnotný produkt s technickou podporou, respektive operační systém, který si můžete nainstalovat na libovolný počítač, ať už ten stolní nebo notebook. Po instalaci je třeba licenci aktivovat, což lze provést online, prostřednictvím internetu.

Krabicovou verzi můžete použít opakovaně, to znamená, že pokud vyměníte počítač, je možné operační systém Windows nainstalovat na jinou výpočetní stanici. V tomto případě je nutné provést odinstalování z původního počítače a zajistit opětovnou registraci, která je již realizována po telefonu.

Tento proces lze opakovat neomezeně za dodržení výše uvedených podmínek. FPP verzi operačního systému si může zakoupit naprosto každý, je tedy určena jak pro firemní klientelu, tak domácnosti.

OEM verze systému Windows

OEM verze operačního systému

Druhou z variant je OEM licence, k níž je přistupováno trochu odlišně, než ke krabicové verzi. Jde o zkratu produktu Original Equipment Manufactor, jejíž předklad mnohé prozrazuje.

Primárním cílovým zákazníkem OEM verze jsou totiž výrobci počítačů, jež operační systém předinstalují na výpočetní techniku, kterou následně zakoupíte.

Laicky řečeno je to tak, že s nákupem výpočetní techniky, jejíž součástí je OEM, získáte patřičný operační systém Windows. Tato licence má ale jedno zásadní omezení, které ho odlišuje od krabicové verze.

OEM verze se váže k danému počítači, konkrétně k základní desce. Znamená to tedy, že takový počítač můžete bez problému rozšiřovat. Zatoužíte-li však po jeho výměně, nepřenáší se operační systém na další počítač. Jde-li technika do šrotu, jde tam s ní také OEM licence Windows.

Krabicová verze nebo OEM?

Na první pohled to může vypadat, že krabicová verze je jednoznačně lepší variantou, nutno však podotknout, že její pořizovací cena je vyšší, než u OEM verze, v čemž tkví právě přednosti licence vázané k počítači.

Je tedy na každém, jakou variantu zvolí. Často jsou však zakupovány počítače s OEM verzí, která vyjde na několik stokorun a tato verze operačního systému vydrží po dobu životnosti konkrétního počítače.

Upgrade operačního systému Windows

Malou zmínku je třeba věnovat také upgradu, kdy dochází k navyšování verze operačního systému. Zde platí stejné podmínky, jako u OEM verze nebo krabicové verze. Provedete-li upgrade u OEM, vztahuje se pouze k danému počítači.

Upgrade u krabicové verze je přenositelný na jakoukoliv další výpočetní techniku.