Procesory Apple Silicon se týkají nejenom notebooků MacBook Air, ale také vyšší řady MacBook Pro. Poznejte však tuto řadu notebooků těsně před příchodem procesorů M1, tedy ještě s procesory Intel.

Notebooky MacBook Pro představují vyšší řadu výpočetní techniky tohoto amerického výrobce. Tato řada v hierarchii produktů sedí nad MacBook Air, který je primárně zaměřen na spotřebitele. Označení Pro už tak nějak hlásá, že jde o něco lepšího a nadstandardního. MacBook Pro byl v celé své éře a zároveň nyní tvořen v různých variantách provedení, aby si na své přišel opravdu každý. My se v této recenzi zaměříme na jedny z posledních předchůdců modelů s procesory Apple Silicon. Týkat se to bude primárně 13", 15" a 16" verze.

Apple MacBook Pro 13 2019

Čipy Apple Silicon přišly v roce 2020 a dnes jsou nedílnou součástí v podstatě všech modelů výpočetní techniky Apple. Aktuálně popisované varianty jsou ještě ty poslední zaměřené na procesory Intel Core. Zjistěte, jak tyto notebooky vypadají a fungují.

Precizní zpracování je nepopiratelné

Asi není třeba pochybovat o tom, jak kvalitním zpracováním disponují všechny velikostí varianty MacBook Pro 13", 15" a 16" z roku 2019. Společnost Apple si na dokonalost vyhotovení doslova potrpí a ostatně i v tom spočívá hlavní výhoda jejích notebooků. U modelové řady MacBook Pro to platí dvojnásob.

Jednotlivé velikostí verze nebudeme do detailu popisovat zvlášť, ale spíše komplexně. Samotný design k tomu ostatně vybízí. U všech byl totiž použit hliník, díky němuž šasi působí skutečně prémiovým dojmem. Z hlediska povrchové úpravy můžete očekávat benefit v tom, že na povrchu neulpívají otisky prstů. Zároveň se lze těšit na pevné a bytelné šasi. I přes minimalistický vzhled všech notebooků MacBook Pro dostanete patřičnou robustnost. Žádné povrzávání, deformování základny, natož displeje, jako to bývá u konkurenčních výrobců výpočetní techniky zvykem. S pevnou konstrukcí souvisí i dostatečně tuhý pant displeje umožňující otevření v úhlu cca 135 stupňů.

Nutno podotknout, že notebook MacBook Pro 13" se vedle modelu z roku 2019 dočkal také o rok staršího modelu, který ještě disponoval procesory Intel Core. Níže se můžete přesvědčit o kompaktnosti jednotlivých velikostí variant.

  • MacBook Pro 13" (2019) – 304,1 x 212,4 x 14,9 mm
  • MacBook Pro 13" (2020) – 304,1 x 212,4 x 15,6 mm
  • MacBook Pro 15" (2019) – 349,3 x 240,7 x 15,5 mm
  • MacBook Pro 16" (2019) – 357,9 x 245,9 x 16,2 mm

Velikost notebooků MacBook Pro není tím jediným benefitem. Dočkáte se i velice příjemné hmotnosti, která u třináctipalcových modelů začíná na 1,37 kg a končí kolem 2 kg u šestnáctipalcové verze. Ještě bychom měli doplnit, že všechny tyto notebooky jsou dostupné ve dvou stejných barevných variantách. Je to stříbrná a vesmírně šedá barva.

Jak je to s výkonem MacBook Pro před Apple Silicon?

Apple MacBook Pro 13 2019 barvy

Vzhledem k tomu, že představujeme poslední modely notebooků MacBook Pro před nástupem procesorů Apple Silicon, měli bychom se primárně zaměřit na výkon. A právě ten bude prezentován v zastoupení procesorů Intel Core. Ty mají v noteboocích značky Apple poměrně dlouhou historii. S některými modely se bohužel pojily zvěsti o nedostatečném výkonu, což nakonec vedlo k vývoji procesorů M1 a novějších.

U menších notebooků MacBook Pro 13 se setkáte s procesory Intel Core i5, kdežto u větších verzí MacBook Pro 15 a MacBook Pro 16 jsou to procesory Intel Core i7 a i9. Občas padne zmínka, že tyto procesory nedokáží v maximální míře využít svůj potenciál. Nutno podotknout, že hodně zálež na tom, k jakým účelům tuto výpočetní techniku používáte. A jak je to s konkrétním zastoupením procesorů?

  • MacBook Pro 13" (2019) – Čtyřjádrový Intel Core i5 až 2,4 GHz
  • MacBook Pro 13" (2020) – Intel Core i5 desáté generace až 2,0 GHz
  • MacBook Pro 15" (2019) – Šestijádrové procesory Intel Core i7 až 2,6 GHz a osmijádrové procesory Intel Core i9 až 2,3 GHz
  • MacBook Pro 16" (2019) – Totožné procesory jako u MacBook Pro 15" (2019)

S výkonem samozřejmě souvisí i operační paměť, které obecně u notebooků MacBook nebývá tolik, a to díky dokonale optimalizovanému systému. Model MacBook Pro 13 z roku 2019 je standardně dodáván s 8 GB, všechny ostatní modely s 16 GB paměti. Nabízí se však možnost zakoupení modelu s 16 GB u nejmenší verze 13" (2019) a 32 GB u verze 13" (2020). To samé se týká také patnáctipalcové verze, včetně té šestnáctipalcové, kde je k dispozici i varianta s 64 GB operační paměti.

Grafický výkon MacBook Pro 2019 – 2020

Apple MacBook Pro 13 2019 zavřený

Výpočetní výkon není tím jediným, o který se budete při pořizování této vyšší třídy notebooků zajímat. U menšího třináctipalcového notebooku je celkem zřejmé, že jeho doménou nejsou grafické práce. K tomu je také přistupováno z pohledu volby grafické karty. Ta je integrovaná a jedná se o grafiku Intel Iris Plus Graphics.

Mnohem lépe jsou na tom modely MacBook Pro 15 a MacBook Pro 16. U patnáctipalcového modelu jsou k dispozici grafiky Radeon Pro 555X a Radeon Pro 560X se 4 GB paměti a s automatickým přepínám grafiky Intel UHD Graphics 630. Dostupné byly i grafiky Radeon Pro Vega 16 a Radeon Pro Vega 20. Šestnáctipalcový model je prezentován s grafickými kartami AMD Radeon Pro 5300M a AMD Radeon Pro 5500M se 4 GB paměti a s automatickým přepínáním grafiky Intel UHD Graphics 630. Alternativou byla grafika AMD Radeon Pro 5600M s 8 GB paměti.

Konektory v podání USB-C Thunderbolt 3

Konektorová výbava notebooků MacBook Pro se nijak neliší od té, která je aplikována u nižší řady MacBook Air, a to z pohledu typu konektoru. Použity jsou porty USB-C Thunderbolt 3 a jeden audio konektor. Rozdíl je však v počtu portů USB-C. Verze notebooku MacBook Pro 13 existuje se dvěma, ale také čtyři porty Thunderbolt 3. Všechny větší modely už standardně disponují čtyřmi porty Thunderbolt 3.

Porty USB-C se pyšní možností rozšíření. Nabízí se podpora pro nabíjení, DisplayPort, Thunderbolt až 40 Gb/s a USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s.

V potaz přichází také bezdrátové technologie. Ty jsou v rámci všech modelů MacBook Pro s posledními procesory Intel Core shodné. Dostupné je Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11ac, které je kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n.

Retina displej má co nabídnout

Jak už to bývá zvykem u notebooků od společnosti Apple, displej patří k tomu lepšímu, co si můžete dopřávat. A u MacBook Pro to platí dvojnásob. Všechny modely před příchodem verzí s procesory Apple Silicon nabídly Retina displej s LED podsvícením, IPS technologií a lesklým povrchem. V podstatě u všech velikostí displeje si můžete dopřávat jas až 500 nitů, široký barevný gamut P3 a nechybní ani technologie True Tone. Ta reguluje barevné podání displeje na základě okolního světla. A jaká jsou nativní rozlišení displejů?

  • MacBook Pro 13 – Velikost 13,3", 2 560 x 1 600 pixelů, 227 ppi
  • MacBook Pro 15 – Velikost 15,4", 2 880 x 1 800 pixelů, 220 ppi
  • MacBook Pro 16 – Velikost 16,2", 3 072 x 1 920 pixelů, 226 ppi
Apple MacBook Pro 15 2019

Využít samozřejmě můžete i nižších podporovaných rozlišení. Pouze u největší verze MacBook Pro 16 se navíc domůžete širší obnovovací frekvence displeje - 47,95 Hz, 48,00 Hz, 50,00 Hz, 59,94 Hz a 60,00 Hz.

Displejům notebooků MacBook Pro asi není možné cokoliv vytknout. Jen doplníme, že v horní části rámečku je integrována webová kamera FaceTime HD s rozlišením 720p.

Klávesnice včetně Touch Bar

Další důležitou součástí notebooků MacBook Pro je pracovní prostřední neboli klávesnice a ovládací prvky. Modely před příchodem Apple Silicon ještě disponují motýlkovou klávesnicí, která v minulosti neměla příliš dobrou pověst. Nutno podotknout, že již v přepracované verzi. Jedinou výjimkou je MacBook Pro 16. Ten klávesnici typu Butterfly nemá a vsadil na konvenční klávesnici s nůžkovými spínači. Zdvih tlačítek je tak 1,2 mm a o něco tišší chod oproti motýlkové klávesnici. Vše je ale o zvyku.

I když zvolíte tu největší variantu MacBook Pro 16 z výše prezentovaných, počítejte s jednou zásadní věcí. Klávesnice nebude obsahovat numerickou část, jak bývá zvykem u větších notebooků nad 15,6" u konkurenční výrobců výpočetní techniky. Setkáte se však s podsvícenou klávesnicí a se snímačem okolního světla.

Jednou z největších předností MacBook Pro 2019 – 2020 je Force Touch trackpad. Naprosto dokonalé provedení touchpadu, které u jiných výrobců hledá jen stěží konkurenci. Plocha pro ovládání kurzoru myši je nadstandardně velká, podporuje přitlačení s možností kreslení a Multi-Touch gesta.

Vzhledem k tomu, že se jedná o modelovou řadu notebooků MacBook Pro, v horní části klávesnice vám nebude chybět ani dotykový Touch Bar, který je z pohledu ovládání takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Touch Bar má mimochodem integrovaný snímač Touch ID. Zkrátka dokonalé pracovní zázemí pro každodenní používání.

Úložiště MacBook Pro 13 až 16

Apple MacBook Pro 16 2019

Chybět by neměla ani zmínka o kapacitě úložiště těchto modelů. Třináctipalcové a patnáctipalcové notebooky MacBook Pro jsou standardně dostupné s diskem o kapacitě 256 GB až 512 GB, přičemž maximální kapacita na přání byla až 2 TB, potažmo 4 TB. U šestnáctipalcové verze začíná standard na 512 GB až 1 TB a volitelný disk může být až 8 TB.

Modely MacBook Pro před Apple Silicon mají stále co nabídnout

A jak zhodnotit notebooky MacBook Pro s procesory Intel Core? Jedině dobře. Ano, ve vybraných situacích nemusí procesory Intel Core plně pokrýt potřeby uživatele. Hodně však záleží na tom, k čemu notebook budete využívat. Motýlková klávesnice zároveň nemusí patřit k těm nejlepším a někdo může postrádat Wi-Fi 6. Na druhou stranu, modely MacBook Pro jsou v některých ohledech zkrátka dokonalé.

Bude to jistě prvotřídně zpracované šasi. Konstrukci všech velikostí lze označit za prémiovou. Spolehnout se můžete na tichý chod, dobrý zvukový projev reproduktorů, výjimečné možnosti při používání Force Touch trackpad a na kvalitní displej s dobrými pozorovacími úhly a barevným podáním. Zkrátka to nejlepší před příchodem Apple Silicon.