Mobilní pracovní stanice jsou běžnou součástí produktových nabídek mnohých výrobců notebooků. Víte, v čem tkví jejich přednosti a proč byste si je měli vybrat?

Pojem mobilní pracovní stanice je všeobecně znám. Anglické označení Mobile Workstation je v tomto ohledu celkem jasně vypovídající. I laik asi správně tuší, že jde o výkonnější výpočetní techniku, která bude mít navrch právě svým výkonem. Do jisté míry lze konstatovat, že mobilní pracovní stanice je vlastně klasická stolní pracovní stanice zakomponovaná do přenositelného těla.

Dell Precision

Mobile Workstation na první pohled vypadá, jako klasický notebook. Přesto mezi těmito kategoriemi notebooků existují značné rozdíly. Ty jsou zpozorovatelné nejenom na venek. Zásadní odlišnosti se týkají primárně technické specifikace každého modelu.

Mobilní pracovní stanice vs. notebook

Na začátek se určitě hodí sdělit, jaký je zásadní rozdíl mezi mobilní pracovní stanicí a notebookem, i když na první pohled mohou vypadat hodně podobně. Je to samozřejmě účel využití této mobilní výpočetní techniky, což se promítá i do použitých komponent. O tom však až později.

Klasický notebook je vhodný pro běžné užití. Pro uživatele, kteří nevyžadují tak vysoký výkon pro domácí nebo kancelářskou práci. Kvůli odesílání e-mailů, surfování na internetu, psaní dokumentů a zpracování každodenních úkolů rozhodně nepotřebujete mobilní pracovní stanici. To platí také pro studenty vyžadující notebook do školy.

Mobile Workstation svým charakterem a zpracováním oslovuje zcela odlišný segment zákazníků. Vzhledem k tomu, že jde o vysoce výkonné notebooky jsou to ti, kdo potřebují výkon ke své práci. Takový notebook využijete v inženýrství, k postprodukci videa, v rámci navrhování CAD, u vykreslování, tvorby animací a v architektuře. Typickými uživateli mobilních pracovních stanic jsou tedy finanční analytici, grafici, designéři, programátoři, datoví vědci, inženýři a jim podobní.

Mobilní verze pracovní stanice

Mobile Workstation

Malá odbočka by měla směřovat také k porovnání se stolními pracovními stanicemi. Nabízí se totiž otázka, proč si tito lidé nepořídí výkonný stolní počítač na pracovní stůl? Je to právě ona zmiňovaná mobilita. I když mobilní pracovní stanice oproti klasickým notebookům nepatří k těm nejmenším a nejlehčím, přesto nabízí to zásadní. Snadné přenášení z místa na místo.

Právě přenositelnost hraje společně s výkonem zásadní roli. Mobile Workstation tak můžete používat kdekoliv. Svoji práci odprezentujete u zákazníků a kdekoliv jinde. Chcete pracovat v klidu na chalupě? Není problém. Sbalíte mobilní pracovní stanici a můžete vyrazit.

Mobilní pracovní stanice mohou mít velikost kolem 14" až 15", je však pravdou, že daleko častěji mají podobu 17" a více. Z toho samozřejmě plyne vyšší váha, která je předpokladem i znatelné robustnosti této výpočetní techniky. Na druhou stranu, Mobile Workstation splňuje vyšší nároky na spolehlivost, pevnost a odolnost. Důkazem toho je obvykle testování dle vojenského standardu. Šasi mobilní pracovní stanice je povětšinou kovové, popřípadě hliníkové a vyztužené, aby přinášelo dlouhodobou kvalitu při profesionálním využití.

Výkon hraje hlavní roli

A nyní už se pojďme věnovat zásadním bodům a přednostem Mobile Workstation. Proč zvolit mobilní pracovní stanici? Jedním z těch nejdůležitějších předpokladů je bezpochyby výpočetní výkon. Takový notebook musí jednoduše překypovat výkonem, který je zapotřebí pro zpracování náročných operací, při 3D vykreslování apod. Očekávejte tedy použití vícejádrových procesorů pracujících na vyšších frekvencích. Často jde o novější generace procesorů Intel Core i7, i9 a výjimkou nejsou ani procesory Intel Xeon. U těch výkonnějších procesorů se jedná o typy, s nimiž se u klasických notebooků jen tak nesetkáte.

Součástí mobilních pracovních stanic jsou také paměti ECC. Operační paměti podporující celkový výkon notebooku. V jejich případě se minimální operační paměť na rozdíl od běžných notebooků posouvá z 8 GB na 32 GB a výše. Jde o nezbytnost, bez které se Mobile Workstation jednoduše neobejde. Navíc, tento typ notebooku disponuje obvykle více sloty pro paměťové moduly, takže se nabízí i větší rozšiřitelnost.

Lepší GPU pro zpracování grafiky

Dell Mobile Workstation

V rámci inteligentního výkonu Mobile Workstation musí padnout řeč i o grafickém výkonu. Přece jenom se mobilní pracovní stanice stávají pracovním nástrojem zpracovatelů 3D grafiky apod. Zde si buďte jisti, že s integrovanou grafickou kartou se rozhodně nesetkáte.

Naprostou nezbytností mobilní pracovní stanice je pochopitelně výkonná dedikovaná grafika, která má mimochodem dostatečně velkou paměť. Zároveň podporuje práci na více monitorech a umožňuje jejich připojení, což je dáno dostatečným počtem vhodných portů.

Displej Mobile Workstation

S grafikou jako takovou souvisí nejenom výkonná grafická karta, ale také kvalitní displej. Mobile Workstation obvykle disponují prvotřídními displeji nabízejícími vyšší rozlišení. To je pro mnoho pracovních náplní naprostou nezbytností. Dnešní základ FHD 1 920 x 1 080 pixelů je víceméně minulostí, i když hodně se to odvíjí od velikosti úhlopříčky. Větší displeje však disponují větším rozlišením, které přináší podstatně větší detaily a pracovní plochu. Hovořit lze například o rozlišení 4K UHD 3 840 x 2 160 pixelů.

Vysoké rozlišení ale není jedinou předností mobilní pracovní stanice. Tato výpočetní technika disponuje také vyšším jasem uváděným v nitech, takže s notebookem můžete pohodlně pracovat ve venkovním prostředí. Naopak designéři ocení barevný gamut starající se o patřičnou sytost barev a výsledný odstín. Tzn., že černá je skutečně černá. Moderní displeje Mobile Workstation jsou vybaveny i vestavěnou tovární kalibrací barev FCC, popřípadě jinými typy těchto technologií.

Rychlé a dostatečně velké úložiště

Dell Mobile Workstation díly

Mobilní pracovní stanici si mimo jiné zvolíte i kvůli rychlému úložišti, které je v podstatě nezbytné pro bleskovou práci bez zdržování. V tomto směru sehrávají jasnou roli SSD disky v různém provedení. Mobile Workstation obvykle nechybí ani možnosti RAID. Aplikovat tedy lze více pevných disků, čímž je dosaženo maximální úložné kapacity. Z tohoto pohledu se můžete s přehledem pohybovat nad hranicí 1 TB.

Lépe řešené chlazení a další věci

Jednou z významných přednostní mnohých Mobile Workstation je dobré chlazení cílící na efektivní fungování. Díky tomu tato výpočetní technika dosahuje vyšších výkonů a nedochází k tak častému zahřívání. O to větší je pak šasi mobilní pracovní stanice, které je propracováno do detailu právě s ohledem na chlazení.

U mobilních pracovních stanic samozřejmě počítejte s větší výbavou portů oproti klasickému notebooku. Jde zkrátka o profesionální pracovní nástroj se vším všudy. Na druhou stranu, vyšší výkon je náročnější, co se týče spotřeby energie. V porovnání s běžným notebookem bude výdrž na baterie zhruba poloviční. Nutno však podotknout, že s tímto profesionálním nástrojem sedíte povětšinou v kanceláři, kde máte zdroj elektřiny, takže méně častými výjezdy do terénu nebudete příliš omezováni.

Vzhledem k tomu, že Mobile Workstation předčí běžné notebooky v mnoha směrem, je nepochybné, že se to odrazí také v ceně. Ano, za výkon a všechny vymoženosti s ním spojené si jednoduše připlatíte, o tom není žádných pochyb.

Mobilní pracovní stanice vs. herní notebook

Dell Mobile Workstation sestava

Při výběru mobilní pracovní stanice se můžete velice často dopracovat ke srovnání Mobile Workstation vs. herní notebook. Mnozí vám totiž řeknou, že obě tyto kategorie notebooků nabízí vyšší výkon než kancelářské notebooky a je tedy jedno, co si zvolíte. To však není až tak úplně pravda.

Herní notebooky jsou samozřejmě výkonné, ale primárně přichází s lepšími grafickými kartami. Kdežto Mobile Workstation je dokonale vyladěn a navržen pro firemní programy, nikoliv pro hraní počítačových her. Díky předkládané konfiguraci si lépe poradí se spouštěním více aplikací naráz apod. Pokud tedy vyžadujete nadstandardní výkon pro práci, je mobilní pracovní stanice tou správnou volbou.