Operační systémy Microsoft Windows a macOS patří pravděpodobně k těm nejrozšířenějším na světě. Víte, jakými klady a zápory se pyšní každý z nich? Možná právě to vám do budoucna usnadní rozhodování.

Spousta uživatelů výpočetní techniky si mnohdy pokládá otázku, zda zvolit zařízení od společnosti Apple nebo jiného výrobce v podání Dell, HP, Fujitsu, Lenovo a dalších. Přece jenom, každý model počítače a notebooku má trochu jiný design, technické parametry, dostupné konfigurace, zabezpečení, cenu a v neposlední řadě systém. A možná právě od operačního systému byste měli začít. Pokud totiž nelpíte na některých hardwarových detailech jednotlivých výrobců, je to operační systém, s nímž budete přicházet opakovaně do styku.

Systém Windows

Není systém, jako systém. Software je v podstatě takovým pomyslným srdcem každé výpočetní techniky a prostředím, které využíváte k zábavě a práci. V tomto směru se vám nabízí operační systém macOS použitelný na počítačích Apple a operační systém Microsoft Windows upotřebitelný na všem ostatním. I když mohou systémy na první pohled působit hodně podobným dojmem, rozdíly tu jsou a mnohdy zásadní. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím následujícího srovnání.

Výhody operačního systému Microsoft Windows

Pojďme začít nejprve trochu obecněji. Operační systém Windows spatřil světlo světa v roce 1995 a poměrně záhy se rozšířil do všech oblastí. Ne nadarmo patří mezi nejrozšířenější operační systémy světa a využíván je v domácím a komerčním prostředí. Možná i to je jedna z jeho výhod. Vzhledem k tomu, že je používán téměř všude, každý s ním umí pracovat, a to alespoň v základní rovině.

Ve prospěch operačního systému Windows hovoří spousta dalších kladů. Jedním z nich je například podpora většího množství herních titulů oproti macOS. Jestliže patříte k milovníkům her, v rámci Windows se vám jich dostane mnohem více. Nabízí se také propojení s Xboxem. Systém je zároveň otevřený z pohledu instalace nejrůznějších aplikací. Počítačových programů pro Windows je určitě přehršel a vybere si naprosto každý, ať už jde o ty placené nebo bezplatné.

Vypíchnout bychom měli i další výhodu systému Windows, kterou je přizpůsobitelnost uživatelského prostředí. To je mimochodem velice jednoduché na ovládání a jako bonus vám přináší rychlý a triviální způsob úprav vedoucích ke vší spokojenosti. Uživatelé obecně vyzdvihují především propracovaný multitasking oken, v němž macOS oproti Windows jistě zaostává. Práce s okny je určitě intuitivnější. Triviální ovládání je uzpůsobeno i pro dotykové displeje notebooků a monitory. A jaké jiné výhody oproti macOS přináší operační systém Microsoft Windows?

  • Podpora velkého množství příslušenství
  • Přihlašování tváří nebo otiskem prstu do systému
  • Propojení s cloudovými službami OneDrive

K přednostem systému Windows patří také to, že ho můžete nainstalovat na hardware od společnosti Apple. Spojit tak můžete využití obou dvou systémů.

Nevýhody Microsoft Windows

Windows 11

V rámci porovnání systémů Windows a macOS musíme být samozřejmě objektivní, takže nyní se zaměříme na negativní vlastnosti tohoto systému. Potenciálním uživatelům může vadit například to, že jde o placený software, takže když si pořídíte hardware, musíte dokoupit ještě licenci. Přechod na vyšší verze PRO je zpoplatněn. Systému Windows bývá mnohdy vytýkán i přechod na aktuální verzi, který je obvykle spjat s požadavky na kompatibilitu hardwaru a s jinými složitostmi.

Být nejrozšířenějším operačním systémem na světě má pochopitelně i svá úskalí. Stává se totiž mnohem větším terčem nejrůznějších hackerů. Souběžně s tím vzniká přemíra virů zaměřených právě na tento systém. V tomto směru má tedy Microsoft stále plné ruce práce a součástí systému je integrovaný antivirový program. Souběžně s tím lze konstatovat, že i zabezpečení uživatelských dat je oproti macOS trochu horší.

Výhody operačního systému macOS

Stejně, jako se systém Windows pyšní klady a zápory, má své přednosti a mouchy také operační systém macOS. Ten dokonce vznikl ještě o rok dříve než systém od Microsoftu. Možná je to způsobeno vyšší pořizovací cenou počítačů Apple, ale tento systém v celosvětovém žebříčku nikdy nepředběhl svého velkého konkurenta. Přitom je zcela zdarma.

Ano, to je první z benefitů společnosti Apple. Když si od ní koupíte notebook nebo počítač, bezplatnou součástí bude operační systém macOS. Na něj se nabalují další výhody například v podobě pravidelných aktualizací systému zdarma. Oproti Windows se setkáte s jednoduchostí a s nulovými problémy s kompatibilitou. To je dáno pochopitelně tím, že macOS je záležitostí pouze jednoho hardwaru od stejné firmy.

To, co je pro jednoho nevýhodou, pro druhého může být výhodou. A to platí právě v podání tohoto operačního systému ve spojení s bezpečností. Společnost Apple na ni dbá ve zvýšené míře. Rychle vydává opravy bezpečnostních problémů, pravidelné aktualizace a cílí na zabezpečení uživatelských dat. Možná to má o něco snazší v tom, že tento systém není spjat s tak častými hackerskými útoky.

macOS

Zdůraznit bychom měli také to, že macOS je dokonale propojen se všemi ostatními produkty společnosti Apple, ať už jsou to tablety, mobilní telefony a jiné. Není se čemu divit, vše pochází z jedné stáje, takže dokonalá sladěnost a propojitelnost je bezpochyby na místě. Vypíchnout tedy lze ekosystém Apple a jeho navazující iCloudové služby.

Nevýhody macOS

Ani v případě tohoto operačního systému nebude chybět náležitá kritika, respektive zmínky o nevýhodách oproti Windows. Počítejte s tím, že u macOS nefunguje to samé, jako u Windows, a to z pohledu možnosti nainstalovat systém na jiný hardware. Kromě produktů Apple ho jinam nenainstalujete, popřípadě hodně komplikovaně v rámci nějakého virtualizačního prostředí. Mnohdy vám mohou chybět i aplikace, které existují pro Windows a pro macOS jednoduše nikoliv.

Určitým negativem se stává občasná nelogičnost systému. Ten je sice postaven na maximální jednoduchosti, některé úkony jsou však podstatně zdlouhavější a složitější nežli v operačním systému Windows. Při přechodu z Windows na macOS si budete muset více zvykat.

Systém macOS

Dalším mínusem je horší hardwarová podpora vybraných periferií, jakými jsou například tiskárny nebo skenery. Nepočítejte také s tím, že v systému macOS si zahrajete tak velké množství her jako ve Windows.

Jaký systém tedy vyhrává?

Otázka, na kterou pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Každý uživatel má totiž zcela odlišné požadavky na hardware a tím pádem i na software. Pokud se rozmýšlíte, jestli pro vás bude lepší Windows nebo macOS, zamyslete se nad tím, v jakém prostředí budete počítač používat. Mnohé firemní systémy jsou kompatibilní jen s jedním systémem. Rozmyslete se, zda vámi požadovaný software existuje pro danou platformu. Zauvažujte také nad kompatibilitou s dalším hardwarem a v neposlední řadě vezměte v potaz spolehlivost a bezpečnost. Snad vás výše uvedené řádky dovedou k té správné volbě.