Bezpečnost hraje v oblasti výpočetní techniky opravdu zásadní roli, o tom není žádných pochyb. Svůj notebook však můžete chránit nejenom softwarově, ale také hardwarově.
Notebook je ryze mobilní výpočetní technikou, kterou máme často při sobě, ať už jsou to pracovní cesty, školská zařízení a podobně. Možná právě z těchto důvodů je třeba lpět na důkladné zabezpečení notebooku. Na cestách se vám určitě hodí propracovaná softwarová řešení, díky nimž se případný zloděj nedostane k vašim datům. Typickým příkladem je využití integrované funkcionality Windows 10 a Windows 11, jíž je BitLocker.
Na zabezpečení svého notebooku však můžete lpět nejenom na cestách, ale také v kanceláři či kdekoliv jinde. Díky vhodným nástrojům lze předejít tomu, že vám bude notebook odcizen. Pokud v tomto směru nevíte, jaké jsou vaše možnosti, začtěte se do následujících řádků.
Každý majitel notebook si pravděpodobně všiml, že nedílnou součástí samotného šasi je malý otvor bez jakéhokoliv konektoru. Ano, jedná se o zámek Kensington, který je mezi výrobci asi nejrozšířenější. Respektive jde o část, k níž lze tento zámek připojit.
Hardwarový zámek pro notebook si můžete představit jako ocelové lanko s pogumovaným povrchem, na jehož konci se nachází zámek připojitelný k notebooku. Druhý konec bývá vybaven očkem, takže stačí lanko omotat kolem pevného předmětu a zamknout k notebooku. Ten vám pak nikdo neukradne. V případě těchto zámků se nabízí různé varianty provedení.
U klíčového zámku disponujete klíčem, kterým odemknete zámek a vyjmete ho z notebooku. Ty kombinované nabízí kromě zámku také možnost volby číselného kódu, což může přijít vhod. U obou variant jde o profesionální řešení. Jen doplníme, že hardwarové zámky tohoto typu jsou dodávány také pro stolní počítače, IT příslušenství a ostatní přenosná zařízení.
Kromě lankového zámku pro notebook můžete narazit i na mnohé jiné. Jsou to například dvouhlavé a vícehlavé zámky, s pomocí nichž k sobě pevně spojíte hned několik notebooků najednou. To může přijít vhod ve sdílených kancelářích, obchodech a prostorách podobného typu.
Kapitolou samou o sobě jsou pak zamykací dokovací stanice. Některé modely notebooků nedisponují patřičným bezpečnostním otvorem, což lze řešit uzamykatelnou dokovací stanicí, k níž připojíte notebook a zároveň zámek.
V rámci hardwarového zabezpečení lze zmínit také zámky USB portů. Do nich vložíte speciální zámek, který se zamkne. Pro jeho odemčení a vyjmutí pak potřebujete speciální klíč. Tímto způsobem můžete zamezit tomu, že k vašemu notebooku někdo připojí zavirovaný flashdisk nebo se vám bude snažit ukrást cenná data. V případě USB portů existují i speciální biometrické prvky připomínající dongle od bezdrátové myši. Na jeho konci je snímač otisku prstů. Díky tomu dochází k přidání další fáze zabezpečení notebooku. A jaké ostatní možnosti zabezpečení máte?
Abychom vám v tomto směru přinesli skutečně komplexní informace týkající se fyzického zabezpečení notebooků, zmíníme se na závěr ještě o typech zámků Kensington u této výpočetní techniky.
Nepodceňujte zabezpečení svého notebooku a chraňte si nejenom osobní a pracovní data, ale také samotnou výpočetní techniku.