Pro MacBook Air byl zlomový rok 2020, kdy se tento model objevil s procesor Apple Silicon. Vylepšené procesory využívající architekturu ARM, s nimiž dorazila i samotná změna MacBook Air.

Společnost Apple příznivce své výpočetní techniky dlouhou dobu připravovala na to, že dojde k náhradě procesorů Intel za jejich novou vlastní řadu. Přechod započal v listopadu 2020 a dnes se procesory s označením M1, M2 a M3 pyšní v podstatě všechny výrobky Apple. Výjimkou není ani oblíbený notebook MacBook Air. Na ten jsme se v jedné z našich předchozích recenzí zaměřili, avšak ještě v kombinaci s procesory Intel Core, konkrétně šlo o modely MacBook Air 2018 a 2019.

Apple MacBook Air M2

Dnes vám prozradíme, jakým směrem se ubíral MacBook Air po příchodu procesorů Apple Silicon. Zacílíme na první obohacený model MacBook Air M1 2020, který zároveň porovnáme s vylepšenou verzí MacBook Air M2. V obou případech se jedná o třináctipalcové notebooky.

Nárůst výkonu je znatelný

Pojďme zacílit nejprve na to hlavní, čímž je nárůst výkonu u MacBook Air s těmito procesory. I když si málokdo dokáže představit, co se zlepšilo pod šasi notebooku, tento pokrok pro vás bude jistě postřehnutelný. Ten se mimochodem týká už MacBook Air s procesorem M1. Osmijádrový procesor, respektive čtyři výkonné a čtyři úsporné, sedmijádrové GPU, až 16 GB operační paměti a šestnáctijádrový Neurel Engine. Tohle všechno se podepsalo na znatelném výkonu MacBook Air M1 2020.

O dva roky později pak přišel nástupce MacBook Air M2 2022, který nabízený výkon ještě rozšířil a vylepšil. Čip Apple M2 předkládá také osmijádrový procesor. K němu si ale musíte připočíst až desetijádrové GPU a až 24 GB operační paměti. Oba dva modely jsou samozřejmě dostupné s nižší pamětí 8 GB. Pozor však na to, že ani v jednom případě není rozšiřitelná, takže dobře uvažujte, jaké verzi dáte přednost. U čipu M2 se propustnost paměti pohybuje kolem 100 Gb/s.

Design verze s M1 a M2 procesorem

Apple MacBook Air M1

Nyní zkusme přihlédnout k tomu, co je vašim očím zcela zřejmé. Je to vzhled. První MacBook Air s čipem M1 toho oproti svým předchůdcům z let 2018 a 2019 nepřinesl moc navíc. Ba naopak, byla zachována propracovanost osvědčeného šasi, které je zhotoveno z hliníku. Ten samozřejmě nabývá barvy vesmírně šedé, stříbrné a zlaté. Těšit se můžete na pevné panty, žádné povrzávání a velice minimalistický vzhled odpovídající předchozím modelům se shodnou úhlopříčkou 13,3".

  • Šířka je 304,1 mm
  • Hloubka je 212,4 mm
  • Výška je 4,1 až 16,1 mm
  • Hmotnost je 1,29 kg

Zásadní designová změna však přišla s uvedením vylepšeného modelu MacBook Air M2 v roce 2022. Ten dostal nejenom nový a výkonnější čip Apple Silicon, ale po několika letech i modernizovaný vzhled. Nový MacBook Air M2 má přepracované šasi, které je i nadále zhotoveno z kvalitního hliníku. Výsledkem se stal tenčí notebook, jehož tloušťka je v celé ploše 11,3 mm. Takže žádné zužování oproti předchozím modelům. Ostatní parametry jsou víceméně obdobné. Šířka notebooku je 304,1 mm, hloubka je 215 mm a hmotnost činí 1,24 kg.

MacBook Air M2 na první pohled dojem působí elegantně a luxusně, jak už to u výrobků společnosti Apple bývá zvykem. Minimalistický vzhled je zároveň spjat s odpovídající pevností a odolností. Rozhodně se vám tenké tělo nebude kroutit v ruce, stejně tak víko displeje. Ten navíc díky vhodně zvoleným pantům a nastavení lze otevřít jednou rukou. Maximální úhel otevření se pohybuje kolem 130 stupňů. Kromě standardních barev šasi se tento model pyšní také tmavě inkoustovou barvou, která může být ovšem trochu horší z pohledu ulpívání otisků prstů.

Displej 13,3" vs. 13,6"

Apple MacBook Air M1 šedá

Jak už padla zmínka v průběhu tohoto článku, příchod notebooku MacBook Air M1 byl výkonový posun, na druhou stranu tento model nepřinesl žádné změny ve vzhledu. A to se týká i velikosti displeje. Úhlopříčka 13,3" se pojí s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů. Retina displej s LED podsvícením a technologií IPS má jas 400 nitů. Právě starý koncept designu je svázán i s širšími rámečky kolem displeje, přičemž v horní části je zakomponována 720p FaceTime HD kamera.

Opakem toho je notebook MacBook Air M2, který je příslibem jak většího výkonu, tak již zmiňovaného přepracovaného vzhledu. Vše se promítlo i do drobné změny velikosti displeje. Tento model má úhlopříčku displeje 13,6". Jedná se o liquid retina displej s rozlišením 2 560 x 1 664 pixelů. Zárukou je jasnější displej s 500 nity a širokým barevným rozsahem P3 bez negativních PWM. U obou notebooků je zároveň dostupná technologie True Tone neboli změna barevného podání v závislosti na okolním světle. MacBook Air M2 2022 má rámečky kolem displeje, které opticky působí tenčím dojmem. Možná je to způsobeno výřezem, v němž jsou integrovány nejenom senzory, ale také 1 080p FaceTime HD kamera.

Konektorová výbava – MagSafe navíc

Každý, kdo někdy měl nebo viděl notebook MacBook Air předchozí generace nám dá jistě za pravdu, že konektorová výbava tohoto modelu je velice skromná. Na druhou stranu je funkční a snadno rozšiřitelná, a to prostřednictvím nejrůznějších rozbočovačů portů.

Podstatné je, že na obou modelech najdete pouze dva porty USB-C Thunderbolt 3 situované vlevo. Novější MacBook Air 2022 se však pyšní i návratem konektoru MagSafe. Ten lze mimochodem využít k nabíjení notebooku, čímž ušetříte jeden volný port USB-C. Oba porty lze použít jako DisplayPort pro připojení monitoru. Nutno podotknout, že M1 a M2 varianty podporují připojení pouze jednoho externího monitoru. U novějšího modelu může mít takový displej rozlišení až 6K a 60 Hz. Vpravo se nachází audio konektor, přičemž verze M2 jej nabízí s pokročilou podporou vysokoimpedančních sluchátek.

S příchodem procesorů Apple Silicon došlo u notebooků také k vylepšení komunikačního prostředí. Bezdrátová komunikace Wi-Fi splňuje standard 802.11ax. Omezení je zde na 80 MHz. Bluetooth 5 je sice pokrok, na druhou stranu oproti konkurenčním výrobcům notebooků jde o starší verzi protokolu.

Pracovní prostřední MacBook Air

Apple MacBook Air M2 barvy

Na staré motýlkové klávesnice z předchozí generace MacBook Air 2018 a 2019 zapomeňte. První modely těchto klávesnic trpěly jistými neduhy a ani následné vylepšené verze nebyly tím nejlepším na trhu. Proto se společnost Apple uchýlila k aplikování mechanických klávesnic stejně, jako u svých dražších modelů notebooků.

Každá klávesnice je o zvyku, o tom není žádných pochyb a zde nečekejte výjimku. Připravte se na mělký zdvih typický pro notebooky MacBook Air, standardní rozměry kláves a dobrou zpětnou vazbu. Klávesnice u MacBook Air M2 působí o něco pevnějším a lepším dojmem. Nechybí ani Touch ID v zapínací klávese. Vlivem absence Touchbaru se domůžete funkčních kláves F1 až F12. Příjemné je určitě podsvícení kláves reagující na okolní světlo.

Pokud jde o Force Touch trackpad, Apple je v jeho výrobě přeborníkem, což dokazuje příjemný povrch, vibrační zpětná vazba i u stran a samotná velikost. MacBook Air s novým čipem tedy není ochuzen ani o tento funkční prvek.

Doplňující informace

U obou modelů notebooků MacBook Air s procesory Apple Silicon je třeba zmínit se také o variantách dostupného úložiště, které začíná na 256 GB a může končit až na 2 TB. Je ovšem pravdou, že většina komponent je připevněna k desce či tělu notebooku, takže o nějaké rozšiřitelnosti a výměně asi není řeč. Proto nebudete mít ani potřebu a snahu zjistit, jak otevřít notebook a dostat se do jeho útrob. Porovnání zvukového projevu obou modelů je bez jednoznačného vítěze. Čtyři reproduktory v oblasti pantu směřující k displeji poskytují obdobnou a dobrou kvalitu zvuku.

MacBook Air s procesory Apple Silicon – Výsledný verdikt

Apple MacBook Air M2 zlatá

Není o čem zdlouhavě diskutovat, sázka na vlastní procesory Apple Silicon se tomuto výrobci jednoznačně vyplatila. MacBook Air s M1 a M2 čipy nabízí velice kvalitní a precizně zpracované šasi, navíc si můžete vybrat, jestli dáte přednost tradičnímu designu nebo novodobější podobě. Všichni jistě ocení pasivní chlazení, a tedy maximálně tichý chod s minimálním zahříváním těla notebooku.

Ve prospěch varianty MacBook Air M2 2022 lze zmínit ještě bohatší vstupy díky konektoru MagSafe, dlouhou výdrž baterie a jasnější displej bez PWM. Na druhou stranu, celková účinnost je o trochu horší než u MacBook Air M1 2020. Oba notebooky jsou bezpochyby sázkou na jistotu.