Kdysi nejlehčí a nejkompaktnější notebook od společnosti Apple se v letech 2018 – 2019 dočkal příjemného upgradu před příchodem nových procesorů M1. Poznejte tyto modely blíže.
Přehled modelů Apple MacBook Air aktuálně v prodeji.
Znalci výpočetní techniky od společnosti Apple nám jistě dají za pravdu, že oblíbený model notebooku MacBook Air se řadu dlouhých let nedočkal žádné výraznější inovace, a to především z pohledu designu, zatím co ostatní modely šly kupředu. Zlom ovšem nastal v roce 2018, kdy se tomuto notebooku dostalo hned několik viditelných vylepšení. Byla to víceméně poslední změna před tím, než Apple nasadil výkonnější procesory Apple Silicon označované zkratkou M1. Jedná se o modely z roku 2018 a 2019, které jsou až na pár drobností totožné, a právě nyní se o nich dozvíte něco více.
Hned na úvod je třeba říci, že MacBook Air spadá obecně do kategorie menších a kompaktních notebooků, protože disponuje velikostí 13,3". Jde tedy primárně o snadno přenositelnou výpočetní techniku.
Zásadní vylepšení modelu MacBook Air 2018 a 2019 se týkalo samotného vzhledu. Uživatelé notebooků značky Apple určitě potvrdí, že podobnost s lepším modelem MacBook Pro je značná. Jak už bývá u tohoto výrobce zvykem, důraz je kladen na kvalitu a detail. Základem celé konstrukce je stoprocentně recyklovatelný hliník.
Ten je na první pohled líbivý a dostupný ve třech barevných variantách. Je to vesmírně šedá, stříbrná a zlatá, což se týká obou ročníků 2018 i 2019. Povrchové úpravě šasi nelze cokoliv vytknout. Materiál působí na omak velice luxusním dojmem. Při manipulaci s MacBook Air je cítit odpovídající pevnost a stabilita. K tomu mimochodem přispívá bytelný středový pant propojující základnu a displej.
Oslňujícím parametrem vylepšeného MacBook Air je tloušťka notebooku. Ta je opravdu minimální. Vzadu jde o lepší standard 15,6 mm, vpředu je zúžení na 4,1 mm. To pochopitelně působí exkluzivním dojem. I přes tak malou výšku je základna notebooku dostatečně pevná a nevykazuje žádné průhyby, povrzávání a podobné neduhy. Vliv na to má právě perfektní konstrukční zpracování z hliníku.
Doplnit bychom měli i ostatní parametry týkající se vnějšího vzhledu. Šířka MacBook Air je 304,1 mm a hloubka je 212,4 mm. To vše s hmotností začínající na 1,25 kg, která odpovídá notebooku s úhlopříčkou 13,3". Nutno podotknout, že Apple se v případě vzhledu oproti předchozím generacím tohoto modelu vydal tou správnou cestou.
O maximální sladěnosti a čistotě designu MacBook Air asi nemá cenu pochybovat. Detaily jsou zkrátka dotaženy k maximální dokonalosti a harmonii tvarů či záhybů. A právě tento designový skvost není narušován žádnou přemrštěnou konektorovou výbavou, jak už to u MacBook Air bývá zvykem.
Do tenkého těla bylo zakomponováno pouze to nejnutnější. Vpravo vzadu se domůžete audio konektoru klasického provedení 3,5 mm a vlevo budete mít k dispozici dva porty USB-C Thunderbolt 3. Ty nabízí přenosovou rychlost až 40 Gb/s. Vzhledem k tomu, že jeden z nich budete používat pro napájení notebooku, pro získání pestřejší konektorové výbavy si s největší pravděpodobností budete muset pořídit nějaký rozbočovač portů.
Co se týče zmiňovaného nabíjení, baterii 50,3 Wh nabijete přibližně za 3,5 hodiny. Jen pro upřesnění, MacBook Air 2019 má baterii 49,9 Wh. Do portu USB-C Thunderbolt 3 můžete připojit libovolná externí zařízení. Komunikovat lze samozřejmě i bezdrátově. K dispozici je Wi-Fi standard 802.11ac a Bluetooth 4.2. Tato popisovaná výbava je naprosto identická pro oba modely MacBook Air 2018 a MacBook Air 2019.
Značný postup vpřed přišel u modelů MacBook Air 2018 – 2019 hlavně v rámci displeje. U těchto notebooků zapomeňte na TN displej a nízké rozlišení, jako tomu bylo u předchozích generací. Konečně došlo k vylepšení. Displej s úhlopříčkou 13,3" se pyšní LED podsvícením a technologií IPS. Podstatné je také vyšší rozlišení.
Označení Retina displej je tedy předpokladem něčeho lepšího, jak už to bývá u Apple zvykem. Pokud jde o srovnání mezi jednotlivými ročníky 2018 a 2019, vše je totožné kromě jednoho prvku. Model MacBook Air 2019 se pyšní podporou True Tone. Displej s poměrem stran 16:10 tak dokáže upravovat teplotu barev na základě okolního prostředí. Pro někoho výhoda, pro jiného zbytečná funkce, kterou může vypnout.
V rámci lesklého displeje bychom neměli opomíjet ani na některé další významné detaily. Je to například integrovaná webová kamera 720p FaceTime HD. Při otevírání displeje se připravte na to, že díky lehkému tělu budete potřebovat obě ruce. Obrazovku lze otevřít pod maximálním úhlem cca 135 stupňů.
Se zobrazením všeho možného na displeji souvisí i grafika, která je u MacBook Air integrovaná. Použita je grafická karta Intel UHD Graphics 617. Kromě interního displeje můžete využít i připojení monitorů. Domůžete se podpory dvou obrazovek s rozlišením 4K 4 096 x 2 304 pixelů nebo jedné obrazovky s rozlišením 5K 5 120 x 2 880 pixelů. Oboje při 60 Hz.
MacBook Air 2018 u MacBook Air 2019 disponují známou motýlkovou klávesnicí od Apple označovanou jako Butterfly. Ta je vybavena silikonovými membránami, které zamezují pronikání nečistot pod klávesy. I když si tento typ klávesnice z let minulých nenesl zrovna nejlepší pověst, v tomto případě se jedná o třetí generaci spínačů Butterfly. Pokrok je tedy znatelný a mnozí uživatelé přirovnávají komfortní psaní k MacBook Pro 13.
V souvislosti s klávesnicí lze vypíchnout její přesný tlakový bod. Mělký zdvih je kompenzován dobrou zpětnou odezvou, i když ta může být pro některé pisálky stále příliš hlasitá. Jestliže jste byli doposud zvyklí na klávesnice jiných výrobců notebooků, zde vás čeká chvíle cviku. Rozložení kláves je standardní, a naopak nadstandardní je podsvícení, které se mimo jiné pojí s automatickým zapínám na základě okolního světla.
Pod klávesnicí se nachází poměrně velký Force Touch trackpad, s nímž se vám bude ovládat kurzor myši více než dobře. Jde o velkého konkurenta ostatních výrobců notebooků. Využívat budete nejenom přesnost klikání, ale také odlišné úrovně tlaku, což s sebou nese spoustu možností z pohledu ovládání.
Nyní pojďme nahlédnout do útrob tohoto kompaktního notebooku společnosti Apple. V tomto směru neočekávejte mezi oběma modely jakékoliv změny. Model 2018 i 2019 se z pohledu výkonu nesou ve stejném duchu. Na výběr budete mít v podstatě jediný typ procesoru, kterým je Intel Core i5-8210Y. Jak správně tušíte, jedná se o procesor osmé generace. Označení "Y" je vizitkou výkonného procesoru s pasivním chlazením. Frekvence procesoru je 1,6 GHz a může být až 3,6 GHz v Turbo Boost režimu. Kapacita mezipaměti L3 je 4 MB.
Výkon je samozřejmě podpořen operačními paměťmi. Ty jsou v tomto případě nedílnou součástí notebooku stejně, jako mnohé jiné komponenty, které jsou zkrátka neměnné. Standardně jsou na desce paměti s kapacitou 8 GB pracující na frekvenci 2 133 MHz. Apple však u obou generací notebooků nabídl uživatelům také variantu s dvojnásobnou kapacitou 16 GB.
Uvnitř notebooků MacBook Air vás bude jistě zajímat úložný prostor. Jedná se o SSD úložiště na sběrnici PCIe. V tomto případě je výběr z kapacity 128 GB, 256 GB a 512 GB. U MacBook Air 2018 byl v nabídce i disk s kapacitou 1,5 TB, kdežto u MacBook Air 2019 jen s kapacitou 1 TB.
Otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý uživatel výpočetní techniky Apple má trochu jiné požadavky. Co vadí jednomu, nemusí vadit druhému. Přesně proto v této závěrečné části shrneme objektivní klady a zápory notebooků MacBook Air 2018 a MacBook Air 2019.
Pojďme se nejprve vrhnout na potenciální negativa, kterých je méně. V první řadě to může být nižší výkon procesoru. I když je pasivně chlazen, stejně se uvnitř MacBook Air nachází ventilátor podporující chlazení. Ten ovšem při vyšší zátěži může být pro někoho hlučnější. Připravte se na omezený počet portů a nulovou rozšiřitelnost notebooku.
Tohle všechno je na druhou stranu kompenzováno velice kvalitním šasi a vylepšeným displejem s dobrými pozorovacími vlastnostmi. Těšit se můžete na snímač otisků prstů Touch ID, dlouhou výdrž na baterii, rychlé Thunderbolt 3 porty a nadstandardní touchpad. MacBook Air 2018 a 2019 jistě mají co nabídnout.