Notebook je pro mnohé z nás každodenním pracovním nástrojem. Pokud ho však využíváte špatně z pohledu nevhodného sezení, může vám přinášet zdravotní komplikace. Naučte se sedět u notebooku.

Muž u notebooku

Notebook je mobilní výpočetní technikou. Tohle označení hovoří za vše. Primárně byl stvořen ke snadnému přenášení z místa na místo. Pracovní schůzky, výuka, semináře a podobně. Všude tam si můžete vzít svůj počítač s sebou. Pokud ale notebook plnohodnotně nahradil váš stolní počítač, dejte si pozor, aby sezení u něj nebylo spojeno se špatnými návyky. Právě z nich vznikají nepříjemné bolesti těla a jiné zdravotní komplikace.

Jak by to rozhodně nemělo vypadat?

Pojďme se nejprve zaměřit na to, jak byste u notebook určitě neměli sedět. Jeden příklad mluví jistě za všechny. Usadíte se do křesla nebo na sedací pohovku, vezmete si notebook na klín, položíte si ho na stehna a koukáte do něj. V této poloze jste shrbení, notebook vám hřeje do nohou a stejně se vám špatně ovládá. Tato pozice se negativně projevuje do mnoha oblastí těla.

  • Krční páteř
  • Záda
  • Bolest hlavy
  • Oči
  • Karpální tunely v rukách

Ve výše popisovaném modelu se jistě spatří velká spousta uživatelů. Pokud přijdete na nějakou schůzku a takto si sednete na pár minut, jistě to není nic hrozného. Kdybyste však takto měli trávit hodiny, vaše tělo vám rozhodně nepoděkuje.

Možná vás v tento moment napadne spásná myšlenka. Sednete si s notebookem ke stolu a zaženete všechno zlé. Notebook položíte před sebe, usadíte se do kancelářské židle, nahnete se ke stolu a myslíte si, že máte po starostech. Ani takto byste neměli u notebooku dlouhodobě sedět. Jakýkoliv předklon a oči směřované dolů k notebooku nejsou z dlouhodobého hlediska zdraví prospěšné.

Pravidla správného sezení u notebooku

Notebook na stole

Vrhněme se nyní po uvedených scénářích na to, jak je to správně. Pokud využíváte notebook nejenom na cestách, ale také u něj několik hodin denně sedíte, ať už doma nebo v kanceláři, měli byste se podle toho zařídit.

  • Pracovní stůl
  • Kancelářská židle
  • Dokovací stanice, držák notebooku nebo externí monitor

Zkusme začít od začátku prezentovaných doplňků. Všechny dohromady totiž přináší návod k tomu, jak správně sedět u notebooku. Základem je pracovní stůl běžné výšky a kancelářské křeslo. Při sezení u notebooku musíte docílit vzpřímené polohy. Zároveň je třeba dbát na to, abyste měli opřená záda, jak spodní, tak horní část. Potom si pohlídejte lokty, které musí mít polohu devadesáti stupňů vůči pracovní desce. Při sezení u notebooku je zapotřebí mít uvolněná ramena. Zároveň byste měli mít od sebe obrazovku vzdálenou na délku paže. Tento poslední údaj se pochopitelně hodně odvíjí od toho, jak velký máte notebook a jaké používáte rozlišení.

Psaní na notebooku

Když se nad tím tak zamyslíte, určitě si uvědomíte, jaký článek může toto správné sezení narušovat. Ano, je to notebook položený přímo na stole, k němuž musíte sklánět hlavu. Ideální sezení u notebooku je tedy zapotřebí podpořit jeho vhodným umístěním. K tomu můžete využít dokovací stanici nebo speciální stojan. Horní okraj displeje by měl být v úrovni vašich očí. Jedině tak budete mít správnou polohu při sezení, budete vzpřímení, opření a nebudete si namáhat krční páteř. Alternativou je samozřejmě připojení externího monitoru. Když není zbytí, můžete si notebook podložit něčím pevným a stabilním, co najdete doma. Výjimkou nejsou ani knihy, které by však neměly zakrývat ventilační otvory této mobilní výpočetní techniky.

Pokud uvedete notebook do správné výšky na pracovním stole, nezapomínejte ani na pořízení dalších dvou nezbytných komponent. Je to klávesnice a myš, bez nichž byste ho asi jenom stěží ovládali. Pokud snažíte mít ruce nepřirozeně zvednuté, hrozí onemocnění karpálních tunelů.

Dlouhodobé sezení u notebooku vyžaduje pravidelné cvičení

I když budete dodržovat všechna pravidla správného sezení u notebooku, stejně můžete při dlouhodobější práci pociťovat křeče a jiné problémy. Takovým neduhům se vyvarujete za pomoci pravidelného odpočinku a protahování. Snažte se dělat pauzy, které dají odpočinout nejenom vašim očím. Typickým příkladem je zahledění se na několik desítek vteřin z okna ven a do dálky.

Rychlé cvičení si můžete dopřávat i během sezení u notebooku. Rozhodně kvůli tomu nemusíte kamkoliv chodit nebo cokoliv pořizovat. Stačí jednou za čas udělat ten správný pohyb.

Sezení u notebooku
  • Protažení šíjových svalů
  • Posílení břišních svalů
  • Protažení nohou

Šíji si protáhnete tak, že si sednete vzpřímeně na židli a budete pozvolna naklánět hlavu ze strany na stranu. Ruce přitom budou směřovat dolů. Pohyby dělejte pomaleji a několikrát je opakujte. Břišní svalstvo si naopak protáhnete na okraji židle. Pevně se zapřete a s nataženýma nohama kmitejte před sebou.

Nohy můžete procvičit také tak, že si sednete na židli s roztaženýma nohama. Několikrát zvedejte paty a špičky mějte na zemi. Podobných cvičení pochopitelně existuje více než dost. Dobré je vstát ze židle a projít se, ať už vyrazíte na toaletu nebo si půjdete připravit kávu.

Když budete dodržovat výše uvedené rady, sezení u notebooku pro vás bude mnohem snesitelnější i po hodně dlouhé době. Pokud doma či v kanceláři pracujete se stolním počítačem, přijde vám jistě vhod článek Víte, jak zdravě sedět u počítače?, ve kterém se dozvíte nějaké tipy navíc.