Lidé tráví u počítače spoustu času. Obvykle je to kvůli pracovním povinnostem, jindy to má na svědomí zábava a hraní her. Dlouhodobé sezení obecně není zdraví prospěšné. Pokud chcete u počítače eliminovat jakékoliv fyzické obtíže, naučte se sedět zdravě.

Ten, kdo pracuje v kanceláři může u počítače trávit osm až dvanáct hodin denně. A to už je pěkně dlouhý čas, během něhož dostává tělo při špatných návycích poměrně dost zabrat. Ergonomie sezení je obecně hodně důležitá, protože se zásadním způsobem promítá do vaší fyzické schránky. Pokud některá pravidla budete podceňovat, velice brzy vás potká řada zdravotních potíží.

Počítačová židle
 • Bolesti za krkem
 • Syndrom karpálního tunelu a tenisového loktu
 • Poškození páteře
 • Bolesti ramen a kloubů
 • Záněty šlach

Jestliže se chcete vyhnout všem těmto neduhům, pak se začtěte do následujících řádků. V nich vás naučíme zdravě a správně sedět u počítače.

Vhodné pracovní místo je alfou a omegou

Naprostým základem bezbolestné a pohodlné práce u počítače je dobře zvolené místo. Najděte si prostor, kde budete mít dostatek slunečního svitu, což se kladně promítá především do samotné psychiky. Pak si pořiďte patřičně velký pracovní stůl a pohodlnou kancelářskou židli. Držte se následujících rad, abyste byli schopni vytvořit si ergonomické pracovní místo.

 • Zvolená židle musí umožňovat vzpřímené držení zad a polohovatelnost
 • Seďte tak, aby mezi lýtkem a stehnem byl úhel cca devadesát stupňů
 • Zároveň si zajistěte dostatek prostoru pro natažení nohou
 • Vhodné je sedět přímo naproti monitoru

Dodržet byste měli i několik dalších parametrů zdravého sezení. Například výška sedu by se měla pohybovat kolem sedmdesáti centimetrů nad podlahou. Když se přisunete k pracovnímu stolu, výška pracovní desky by měla korespondovat s výškou loktů. Obecně je známo, že úhel mezi předloktím a nadloktím by měl být zhruba devadesát stupňů.

Pracovní stůl

Podstatnou roli sehrává i umístění monitoru před vašima očima. V závislosti na velikosti monitoru se vzdálenost od očí pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti centimetry. Zároveň se snažte o to, aby střed obrazovky byl přibližně třicet stupňů pod horizontální osou očí. Díky tomu bude horní hrana monitoru lehce nad touto osou.

Když se posadíte k pracovnímu stolu, musíte mít na dosah také nezbytné ovládací prvky. Ať už používáte stolní počítač nebo notebook, bude to klávesnice a myš. I v této oblasti jsou stanoveny jisté limity. Oblast dosahu vpředu má být kolem padesáti centimetrů, oblast dosahu do strany mám mít cca osmdesát centimetrů. Tyto hodnoty jsou pochopitelně individuální v závislosti na fyzické muskulatuře uživatele. Drobné rozdíly budou mezi muži a ženami.

Další praktické tipy přispívající ke zdravému sezení u počítače

Stůl pro počítač

Jednou z nejdůležitějších věcí je bezpochyby zdravé sezení dle pravidel uvedených výše. I tak může být mnohahodinová pracovní směna poměrně velkým záběrem pro tělo. Proto se naučte dodržovat ještě pár ostatních věcí, které vám sezení u počítače jistě zpříjemní.

V každém případě se naučte pravidelně protahovat tělo. Pokuste se každou hodinu zvednout ze židle a projít se, třeba i po kanceláři. Přitom si protáhněte svaly v těle. Mnohdy stačí jen pětiminutový odpočinek tohoto typu a další sezení u počítače se pro vás stane opět příjemnou záležitostí. Během těchto přestávek mimochodem ulevíte nejenom tělu, ale také mysli a očím. Dlouhodobé hledění do monitoru je výrazně unavuje, což se negativně projevuje třeba bolestí hlavy. V tomto ohledu se snažte dodržovat pravidlo 20 – 20 – 20.

 • Každých 20 minut se přestaňte dívat do monitoru a koukejte se jinak, ideálně ven z okna
 • Zahleďte se na objekt vzdálený cca 20 stop, což odpovídá vzdálenosti asi šesti metrů
 • Toto oční cvičení provádějte v délce trvání 20 vteřin

Při dlouhodobém a každodenním sezení u počítače zakomponujte do svých životních návyků více pohybu a sportu. Přece jenom, když hodně sedíte, pokuste se hodně hýbat, alespoň třikrát týdně v délce trvání 30 až 60 minut. I tím přispějete k lepšímu zdraví.

Počítačová židle

Pracovní stůl

Stůl pro počítač