Procesory AMD patří společně s těmi od Intelu k nepostradatelné výbavě notebooků a stolních počítačů. Málokdo ale tuší, jak se ve značení procesorů AMD vyznat.

Značení procesorů AMD nebylo nikdy tak přehledné, jako je tomu například u značení procesorů Intel. Ke zlepšení však došlo s novou mikroarchitekturou procesorů AMD v roce 2017. Jedná se o kódové označení AMD Zen. Tato architektura nahradila svého předchůdce zvaného Bulldozer. Tzn. čtrnáctinanometrová výrobní technologie, důraz kladený na zvýšení výkonu jednotlivých jader a metoda simultaneous multithreading. Pod ní si můžete představit efektivnější metodu využívání vícejádrových procesorů.

AMD Zen, to bylo nejenom navýšení taktu procesoru, ale také snížení spotřeby. Zkrátka spojení, které s sebou nese řadu benefitů a stalo se přelomové v procesorech společnosti AMD. My se v tomto článku zaměříme na to, jak to bylo s označením po roce 2017 a jaký novodobější typ označení procesorů AMD přišel následně kolem roku 2023.

Architektura procesorů AMD

AMD procesor

Architektura procesorů AMD Zen se samozřejmě od svého uvedení na trh značným způsobem vylepšila, a tak vznikly další nástupci, které vám v následujících řádcích představíme. Ještě předtím se však vraťme do historie a nastiňme, jaké segmenty desktopové procesory AMD s architekturou Zen postihly.

Na nejnižším žebříčku se nachází nižší střední třída se čtyřjádrovými procesory se čtyřmi vlákny, kam spadají AMD Ryzen 3. Střední třídu tvoří čtyřjádrové a šestijádrové procesory AMD Ryzen 5, vyšší střední třídu prezentují osmijádrové procesory AMD Ryzen 7 a samotná vyšší třída je zastoupena osmijádrovými, dvanáctijádrovými a šestnáctijádrovými procesory AMD Threadripper.

Zen až Zen 3

Architektura Zen byla uvedena na trhu v roce 2017. Jedná se o čtrnáctinanometrový výrobní proces a sockety AM4, TR4 a SP3. Používána byla v již zmiňovaných řadách Ryzen a Threadripper, včetně Athlon a EPYC. O rok později přišel nástupce Zen+, kde šlo už o dvanáctinanometrový výrobní proces vztahující se na řady Ryzen, Athlon, Threadripper a sockety AM4 a TR4.

V roce 2019 dorazil na trh Zen 2, který se pojí se sedminanometrovou výrobní technologií, sockety AM4, SP3, sTRX4 a CPU/APU typu Ryzen, Threadripper a EPYC. Zen 3 se objevil v roce 2020. Podobnost s předchozí generací je značná. Sedminanometrová technologie výroby, avšak už jen podpora Ryzen a sockety AM4 a SP3.

Pakliže v rámci komplexnosti prezentovaných informací zabrousíme v podstatě do nedávné doby, musí padnout zmínka o čtvrté generace Zen 4 z roku 2021 a páté generaci Zen 5 z roku 2022, s níž se pojí třínanometrový výrobní proces.

Řady procesorů AMD

AMD procesory

Pro doplnění ještě uvedeme, že aktuální procesory Ryzen jsou adekvátním konkurentem procesorů Intel. V závislosti na konkrétní řadě se jedná o procesory zaměřené na maximální výkon, gaming a overclocking. Pakliže hledáte nadstandardní výkon v rámci konkrétní výpočetní techniky, jasnou volbou budou procesory AMD Threadripper objevující se nejčastěji v high-end počítačích. Opakem toho jsou méně nároční uživatelé, kteří si vystačí s procesory AMD Athlon. Procesory AMD ostatně figurují i ve světě serverových řešení. Pro ně nejsou jako stvořené procesory AMD EPYC.

Zajímavou informací je také to, že výrobce procesorů AMD používá shodné čipy v noteboocích i stolních počítačích, respektive mají shodný křemíkový základ. To je například jedna z odlišností oproti procesorům společnosti Intel.

Rodiny mobilních procesorů

Když se zahledíte na označení procesorů AMD u desktopů, vše víceméně dává smysl a je přehledné. Trochu jiné je to u APU. Jde o zkratku anglického výrazu Accelerated Processing Unit neboli spojení CPU a GPU v rámci jednoho čipu. Tedy procesoru i grafického jádra. V tomto případě se můžete setkat s několika dalšími pojmy, které lze označovat, jako takové pomyslné rodiny procesorů AMD.

Jednou z nich je například Renoir, kam spadají procesory Ryzen 3 4300U, Ryzen 5 4500U, Ryzen 5 4600U, Ryzen 5 4680U, Ryzen 7 4700U, Ryzen 7 4800U a Ryzen 7 4980U. Do rodiny Lucienne patří procesory Ryzen 3 5300U, Ryzen 5 5500U a Ryzen 7 5700U. Skupina Cezanne zahrnuje procesory Ryzen 3 5400U, Ryzen 5 5600U a Ryzen 7 5800U. U známé řady Barcelo jsou to procesory Ryzen 3 5425U, Ryzen 5 5625U a Ryzen 7 5825U. Zapomínat bychom neměli ani na kategorii Rembrandt s procesory Ryzen 5 6600U a Ryzen 7 6800U.

Značení procesorů od roku 2023

AMD Ryzen

Společnost AMD se rozhodla od roku 2023 ještě více zjednodušit označování svých procesorů, a to především u těch mobilních v provedení APU. Nyní je pojmenování daleko přehlednější a jednotlivé číslice a znaky symbolizují jasně danou věc. Vše si vysvětlíme na procesoru Ryzen 5 7640U. Označení Ryzen je jasně vypovídající a co následující čísla a písmena?

  • Ryzen 5 – Číslo za názvem prezentuje řadu procesoru. Vše začíná číslicí 3 symbolizující procesory pro běžné použití, řada 5 je pro středně náročné uživatele a čísla 7 a 9 jsou pro ty nejnáročnější.
  • Číslice 7 – První číslovka definuje modelový rok. Vzhledem k tomu, že se toto označení používá od roku 2023, definice jsou prozatím následující. Číslo 7 pro rok 2023, číslo 8 pro rok 2024 a číslo 9 pro rok 2025. Otázkou zůstává, jaké označení AMD zvolí nadále.
  • Číslice 6 – Další značení modelové řady, které vám mnohé napoví. Číslo 1 je Athlon Silver, číslo 2 je Athlon Gold, čísla 3 a 4 jsou Ryzen 3, čísla 5 a 6 jsou Ryzen 5, číslo 7 je Ryzen 7, číslo 8 je Ryzen 7/9 a číslo 9 je Ryzen 9.
  • Číslice 4 – Číslovka pojící se s použitou architekturou AMD Zen. Konkrétně jde o následující číslování. Číslo 1 je Zen 1/Zen+, číslo 2 je Zen 2, číslo 3 je Zen 3/Zen 3+, číslo 4 je Zen 4 a číslo 5 je Zen 5.
  • Číslice 0 – Na tomto místě narazíte pouze na dvě čísla, která definují, do jakého segmentu daný procesor spadá. Číslo 0 prezentuje slabší a méně výkonnější modely, přičemž číslice 5 je naprostým opakem.
  • Písmeno U – Poslední písmeno je vyjádřením TDP. Konkrétně třída U přísluší ultrabookům s TDP 15 až 28 W a pro běžné notebooky se stejným TDP se používá písmeno C. Nad nimi jsou herní notebooky s TDP od 35 W značené HS a vrchol představují procesory s výkonem nad 55 W značené HX. K vidění je ještě malé písmeno "e" reprezentující pasivní chlazení.

Značení starších procesorů

Každý všímavý uživatel jistě zaznamenal podobnost tohoto značení se staršími procesory AMD Ryzen. Nyní máme na mysli především poslední písmeno z názvu nabývající odlišných podob. Narazit můžete i na jiné písmenné značky, o jejichž významu byste měli určitě vědět. Nejprve se zmíníme o procesorech pro stolní počítače.

  • X – Standardní desktopový model
  • T – Úsporné desktopové modely
  • G – Desktopy s integrovanou grafikou
  • S – Desktop s aktivním grafickým jádrem

Starší označení procesorů se mimo jiné týká také mobilních procesorů.

Procesor AMD
  • M – Zaměřeno na spotřebu
  • H – Zaměřeno na výkon
  • U – Vyvážené hodnoty mezi M a H

I když značení procesorů AMD není na první pohled zřejmé a v průběhu let se trochu změnilo, snad vám tento článek bude nápomocen a vy s pomocí prezentovaných informací poznáte, o jaký procesor se jedná a pro jaký typ výpočetní techniky, potažmo účel je primárně určen.