Označení procesorů Intel je směsicí čísel a písmen, za kterými se skrývají pro zkušené oko hodnotné informace. A právě tento článek vám prozradí, jak číst v tomto značení.

Výrobce procesorů Intel uvedl za dobu své působnosti řadu modelů. Na trhu se objevily procesory Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Atom, Intel Core nebo Intel Xeon. Poslední dva jmenované patří mezi stálici současného trhu. Je však pravdou, že už je to několik generací, které jsou osazovány do stolních počítačů a notebooků. Pomůžeme Vám naučit se v označení číst.

Jak vypadá označení procesorů Intel?

Pokud se o výpočetní techniku nezajímáte hlouběji, vypadá to na první pohled jako směs nic neříkajících čísel a písmem, z nichž maximálně vyčtete to, že jde o procesor Intel Core.

Značení procesorů může vypadat následovně – Intel Core i7 – 6700 K, Intel Core i7 – 3920 XM a podobně. V následujících řádcích vám osvětlíme, co jednotlivé části znamenají.

Výkonnostní řada

Označení procesoru

Označení Intel Core na počátku názvu jistě není třeba rozebírat. To je naprosto zřejmé. Větší pozornost si však zaslouží označení „i7“. Tato značka prezentuje výkonnostní řadu procesorů Intel. Může to být výkonnostní řada i3, i5 nebo i7. Za jinak stejných okolností platí úměra: čím vyšší číslo, tím výkonnější procesor.

Označení generace

Po určení výkonnostní řady následuje další číslo (v našem případě "6", jež značí generaci a mikroarchitekturu procesoru. S vývojem procesorů totiž nedochází k vymýšlení dalších výkonnostních řad, ale k vytváření nových generací. Každá generace pochopitelně nabízí jiné provedení procesoru, a především vyšší výkony. Čím vyšší generace, tím novější procesor.

Výkon a grafika

Další číslo z označení procesoru prezentuje výkon v rámci dané řady. Hned po něm následuje dvojčíslí předkládající informaci o grafickém jádru. Dvě nuly značí základní grafický čip a zvyšující se čísla charakterizují grafické čipy vyšších řad.

Přípony v označení procesorů

Označení procesoru

Poslední informací v celém názvu procesoru Intel je písmeno prozrazující jeho specifické parametry. Tyto přípony se používají nejenom u stolních počítačů, ale také u notebooků.

U stolních počítačů se můžete setkat s modely bez přípony. To znamená, že takový procesor nemá žádné speciální vlastnosti. Přípona „T“ prezentuje procesory se sníženým TDP neboli úspornou variantu procesoru. Přípona „R“ značí výkonnější grafický čip a přípona „P“ zase méně výkonné grafické jádro. Pokud procesor stolního počítače obsahuje příponu „K“, půjde jednoduše taktovat.

U notebooků je trochu jiné značení přípon. Nejčastěji se setkáte s příponou „H“, jež prezentuje procesor s výkonnější integrovanou grafickou kartou. Úsporné procesory nesou příponu „U“. Vznikat mohou i kombinace přípon, jako třeba „HK“, kdy jde o čtyřjádrový procesor vhodný pro taktování. A třeba přípona „HQ“ určuje čtyřjádrový procesor s výkonnější grafikou.

Přehledné značení pro stolní počítače a notebooky

Vzhledem k tomu, že existují mnohé procesory Intel, které jsou stále na trhu, nejenom zmiňovaný Intel Core, dochází k dalšímu rozlišování a značení.

Přehledné a praktické porovnání všech dostupných procesorů Intel můžete najít na stránkách této společnosti: https://www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html.

Vysvětleny a popsány jsou zde všechny generace od Intel Celeron, přes Intel Core 2 až po Intel Core i9.

Označení procesoru
Označení procesoru