Když potřebujete výkon, musíte zvolit tu správnou pracovní stanici. Výkonný stolní počítač, který vám zároveň nabídne i bohaté možnosti rozšíření. Právě takový je model Fujitsu Celsius M720.

Přehled modelů Fujitsu Celsius M720 aktuálně v prodeji.

Bylo to léto 2012, kdy byl na trh uveden model Fujitsu Celsius M720. Ten se stal ihned poté oblíbenou pracovní stanicí. Léta používání prokázaly, že jde o skutečně kvalitní počítač, jehož výkon dokáže spoustu uživatelů uspokojit ještě v dnešní době.

Designový styl Fujitsu

Fujitsu Celsius M720

Pojďme se nejprve věnovat vzhledové stránce této pracovní stanice tak, jak to u většiny našich recenzí bývá. Stolní počítač je nejenom pomocníkem při zpracování výpočetních úloh, ale také nedílnou součástí kanceláře nebo domácí pracovny. I proto by měl být oku lahodící.

Fujitsu Celsius M720 v sobě nezapře nepřehlédnutelné prvky této značky. Černé kovové šasi v kombinaci s černým plastem a červenou linkou je typické pro spoustu modelových řad Fujitsu. Velké žebrování, výrazné logo společnosti a jednoduché, avšak esteticky zajímavé linie. Taková je obecná charakteristika z pohledu vzhledu.

Díky tomu, že jde o pracovní stanici, počítejte i s adekvátními rozměry, které jsou 481 x 430 x 186 mm a s hmotností 18 kg. Primární usazení tohoto stolního počítače je pochopitelně na výšku. Tak jsou ostatně zakomponovány i jednotlivé mechaniky a porty.

V případě pracovní stanice Fujitsu Celsius M720 si můžete být jisti, že za tento stolní počítač se ani mezi novodobými a současnými modely nebudete rozhodně stydět.

Vše na dosah ruky

Fujitsu Celsius M720 z boku

Když se usadíte k tomuto stolnímu počítači a začnete pracovat, první co, tak budete sahat po přední části, abyste například vložili DVD, připojili flashdisk či jinou komponent. S touto oblastí Fujitsu Celsius M720 přijdete do styku pravděpodobně nejčastěji. A věřte nebo ne, máte se na co těšit.

Součástí předního panelu jsou totiž dvě 5,25“ pozice pro mechaniky, včetně dvou 3,5“. Tímto způsobem si můžete za pomoci vhodných šachet zpřístupnit pevné disky i zepředu a nemusíte otevírat pracovní stanici.

To podstatné, co vás bude zajímat asi nejvíce je slušná výbava USB portů, a to především z pohledu výsledného počtu. K dispozici budete mít dva porty USB 2.0 a dva porty USB 3.0. Vše pak dotváří ještě konektory pro mikrofon a sluchátka. Nechybí pochopitelně ani přístupné tlačítko pro spuštění počítače situované zhruba doprostřed.

Nic více a nic méně. Ideální kombinace, která je naprosto vlastní profesionální pracovní stanici, jakou Fujitsu Celsius M720 dozajista je.

Vnitřní výbava pracovní stanice

Od přední části počítače se přesouvejme pomalu dozadu. Další na řadě budou pravděpodobně vnitřní útroby. Dovnitř Fujitsu Celsius M720 se dostanete poměrně snadno a rychle. Stačí vám k tomu na jedné straně cvaknout ovládacím prvkem a můžete odstranit jednu boční stěnu.

Pak se před vámi otevírá snadno přístupný vnitřek pracovní stanice, kde lze spatřit například tři interní porty USB, čtyři pozice pro mechaniky 3,5“ a osm pro 2,5“. Možnosti širokého rozšíření na vás čekají také z pohledu slotů.

Jmenovat lze například po dvou slotech PCI-Express 3.0 x4, PCI-Express 3.0 x16 a PCI (32-bit / 33 MHz). Nechybí ani jeden slot PCI-Express 2.0 x4. To je výbava, které není co dodat.

Zadní konektivita

Fujitsu Celsius M720 zezadu

Popis pracovní stanice Fujitsu Celsius M720 bude logicky končit vzadu, kde se nachází pravděpodobně největší sbírka portů. Takové centrum konektivity, kde můžete mít natrvalo připojená další externí zařízení od monitorů, tiskáren, přes skenery až po jiné komponenty.

Výčet je v tomto směru celkem bohatý a poplatný všestranné pracovní stanici. Je to několik konektorů audio, od line-in až po line-out, šest portů USB, sériový port, PS2 konektory pro klávesnici a myš, LAN a pochopitelně i grafické konektory podle toho, jakou zvolíte grafickou kartu. Obvykle je to ale VGA, DisplayPort nebo DVI.

Uhlazená zadní strana má samozřejmě dostatek volných pozic pro přidávání nejrůznějších komponent, o čemž mimochodem vypovídá výčet slotů v předchozí kapitole.

Výkon pracovní stanice Fujitsu Celsius M720

Teď už víte, že Fujitsu Celsius M720 je zajímavou pracovní stanicí z pohledu designu a plnohodnotné konektorové výbavy. Nezbývá tedy než potvrdit, že tento stolní počítač vám přinese i dostatek všestranného výkonu. O to se totiž postarají aplikované procesory Intel Xeon, které mají odlišný počet jader a mohou nabývat nejrůznějších modelových řad. Výrobce na trh uvedl přemíru variant od procesorů Intel Xeon E5-1603 až po procesory Intel Xeon E5-2690.

Chybět nesmí ani operační paměti DD3. V rámci jednoho modulu lze aplikovat kapacitu až 8 GB. Paměti pochopitelně pracují na frekvenci 1 600 MHz. V případě kapacity vás bude zajímat určitě ještě ta spojená s pevnými disky. Rychlé disky SSD dosahují velikostí 512 GB a HDD mohou mít až 2 TB. Zvolit lze jak variantu HDD SATA III s přenosovou rychlostí 7 200 rpm a 10 000 rpm, tak verzi HDD SAS s rychlostí až 15 000 rpm.

Když pracovní stanice, tak se vším všudy, a to platí také v případě grafického výkonu. Fujitsu Celsius M720 může obsahovat z výroby odlišné grafické karty podle toho, k čemu budete tento stolní počítač primárně využívat. Začínat můžete na grafických kartách určených pro 2D grafiku - NVIDIA® Quadro® NVS 300 a NVIDIA® Quadro® NVS 450. Pak se můžete propracovat přes střední třídu k poměrně slušnému zpracování 3D - AMD FirePro™ V3900, AMD FirePro™ V5900 a NVIDIA® Quadro® 4000. Jestliže máte požadavek na náročné zpracování multimediálního obsahu, měli byste vsadit na tu nejvyšší grafickou výkonnovou řadu, kterou jsou NVIDIA® Quadro® 5000 a NVIDIA® Quadro® 6000 v kapacitě až 6 GB.

Silný konkurent Dell a HP

Pokud porovnáte Fujitsu Celsius M720 s výrobky Dell a Hewlett-Packard ze stejné doby zjistíte, že model M720 je velkým konkurentem v této oblasti a jeho poměr cena/výkon je do značné míry nepřekonatelný. Pokud k tomu přidáte precizní zpracování a osobitý vzhled, může se jednat i o celkového vítěze.

Fujitsu Celsius M720 z boku Fujitsu Celsius M720 zezadu

Přehled modelů Fujitsu Celsius M720 aktuálně v prodeji.