Kvalitní stolní počítač může mít spoustu podob. Jednou z nich jsou počítače pod označením HP EliteDesk 705, které byly vyráběny s příponou G1, G2 a G3. Tyto tři modelové řady se během let staly oblíbenými pro svoji kompaktnost, zajímavý vzhled a vynikající výkon.


Přehled modelů HP EliteDesk 705 - řady G1, G2, G3 - aktuálně v prodeji.

V něčem se výrobky HP EliteDesk 705 shodují průřezem času. A to ve třech velikostních variantách, které jsou určeny pro odlišné typy zákazníků a hodně toho nabízejí. Je to nejmenší verze HP EliteDesk Desktop Mini, následuje varianta HP EliteDesk Small Form Factor a vše zakončuje největší řešení v podobě HP EliteDesk 705 MicroTower. Ať už se zaměříte na variantu G1, G2 nebo G3, mnohé mají společné, až na předkládaný výkon.

HP EliteDesk 705 Desktop Mini

HP EliteDesk 705 Mini

Miniaturní vzhled a rozměry kolem 177x175x34 mm lišící se pouze o nepatrné hodnoty dle zvolené verze G1 až G3. Hmotnost do 1,3 kg prozrazuje, že půjde o skutečně minimalistické řešení počítače. Nenechte se však mýlit, i za ním se skrývá odpovídající výkon.

HP EliteDesk 705 G1, HP EliteDesk 705 G2 i HP EliteDesk 705 G3 v provedení Desktop Mini označované pod zkratkou DM sází na maximální kompaktnost. Malý stolní počítač můžete umístit buď naležato nebo využijete praktického stojánku a počítač si na stůl uložíte nastojato. Obě možnosti jsou skutečně nenápadné a velice praktické z pohledu omezené pracovní plochy.

Když se zadíváte na řešení HP EliteDesk 705 Desktop Mini, i u tak malého počítače si lze povšimnout základní konektorové výbavy v popředí šasi. Na proužku černého plastu jsou umístěny dva porty USB 3.0, konektor pro sluchátka, mikrofon a v neposlední řadě vypínací tlačítko.

U tak malého stolního počítače se budete pochopitelně zajímat také o to, co všechno nabízí zezadu. I na tak malou „krabičku“ jsou varianty G1, G2 a G3 poměrně slušně vybavené. Je to DisplayPort, VGA, HDMI, dva porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, LAN a napájecí konektor, který svou velikostí připomíná napájení od notebooku.

Dovnitř stolního počítače HP EliteDesk 705 Desktop Mini budete moci umístit 2,5“ velký pevný disk a k dispozici máte i interní slot M.2 PCIe x1 a M.2 PCIe x4.

HP EliteDesk 750 Small Form Factor

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv generační řadu G1, G2 nebo G3, v případě varianty Small Form Factor označované jako SFF se vám trochu více rozrostou možnosti z pohledu konektivity a rozšiřitelnosti.

Toho si lze povšimnout již na přední části stolního počítače. Dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0, konektor pro sluchátka a mikrofon, vypínací tlačítko a slim DVD mechanika. V tomto případě máte vše potřebné na dosah ruky. A jak je to ze zadní stranou počítače?

Tam na vás čekají PS2 konektory pro myš a klávesnici, DisplayPort, VGA, sériový port, LAN, audio konektory, dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0 a konektor pro napájení. I ve vnitřních útrobách počítače HP EliteDesk 750 SFF se najde trochu místa pro další komponenty. Jmenovat lze prostor pro 2,5“ a 3,5“ doplňky, včetně dvou slotů PCI Express x16 a dvou slotů PCI Express x1.

HP EliteDesk 750 MicroTower

HP EliteDesk 705 SFF

Ti, kdo si chtějí pořídit plnohodnotný stolní počítač s maximální rozšiřitelností a mají zájem o HP EliteDesk 705 G1 až G3 musí sáhnout po verzi MicroTower. Ta je největší a zároveň nejtěžší. To je však vykoupeno velkým prostorem pro uložení nejrůznějších komponent.

Přední část tohoto stolního počítače razí velice obdobné heslo, jako menší varianty. Jednoduchost, elegance a kompaktnost. Díky tomu můžete na celoplošném žebrování nalézt pouze slim mechaniku a tenký plastový pruh uprostřed, na kterém se nachází několik konektorů. Pod vypínacím tlačítkem jsou dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0, konektor pro mikrofon, sluchátka a čtečka paměťových karet.

V zadní části stolního počítače HP EliteDesk MicroTower na vás čekají dva konektory PS2 pro klávesnici a myš, dva DisplayPorty, VGA, sériový port, dva porty USB 3.0 první generace, dva porty USB 3.0 druhé generace, dva porty USB 2.0, audio konektory, LAN a napájecí konektor.

Ani zde nebudete ochuzeni o to, abyste dovnitř počítače vložili dvě 3,5“ komponenty například v podobě pevných disků. Využít lze dva sloty PCI Express x16 a dva sloty PCI Express x1.

Výkon stolních počítačů HP EliteDesk 705

HP EliteDesk 705 MicroTower

Nejstarší generací stolních počítačů této řady je HP EliteDesk 705 G1. Právě u ní se začínalo s procesory AMD Dual-Core A4 a postupně docházelo k navyšování výkonu, o čemž se lze přesvědčit procesory AMD Dual-Core A4 Pro, AMD Quad-Core A8 nebo AMD Quad-Core A10. Některé z nich se v novějším podání objevují v řadě HP EliteDesk 705 G2. V té dominují především nejvýkonnější procesory AMD PRO A12. Ty jsou mimo jiné v sedmé generaci použity u novějších verzí stolních počítačů HP EliteDesk 705 G3. V tomto případě nastupují i procesory AMD Ryzen, z nichž ty nejvýkonnější jsou označovány jako AMD Ryzen 7 Pro.

Tento vývoj je postřehnutelný také u operačních pamětí. U stolních počítačů HP EliteDesk 705 G1 se začínalo na DD3 pamětích pracujících na frekvenci 1 600 MHz, přičemž dle počtu paměťových slotů bylo dosaženo kapacity 16 až 32 GB. Je pravdou, že operační paměti DDR4 s frekvencí 2 400 MHz se staly doménou až řad HP EliteDesk 705 G3, kdy bylo možné do velikostní varianty Small Form Factor a MicroTower umístit díky čtyřem slotům až 64 GB.

O zvyšujícím se výkonu se lze přesvědčit i u grafických karet. Ti nenároční uživatelé výpočetní techniky pochopitelně sáhnou po integrované grafické kartě Intel AMD Radeon HD. Už v případě modelu HP EliteDesk 705 G1 však byla dostupná grafická karta Nvidia NVS 310 nebo AMD Radeon R9 255. Stolní počítač HP EliteDesk 705 G2 posunul grafický výkon zase o kousek výš. Nejvyššího grafického výkonu se pochopitelně dostává tomu nejnovějšímu ze tří jmenovaných modelů, kterým je HP EliteDesk 705 G3. Ať už je to výbava v podání AMD Radeon R9 350 nebo Nvidia GeForce GT730.

Diskové uložiště HP EliteDesk 705

Pokud jde o úložný prostor těchto stolních počítačů, může nabývat nejenom klasické podoby HDD s kapacitou 500 GB až 2TB u HP EliteDesk 705 G3. Velice často jsou z výroby aplikovány také SSD disky o velikosti od 128 GB do 512 GB. Ty lze pochopitelně vrstvit v závislosti na tom, jakou variantu provedení stolního počítače si zvolíte.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model HP EliteDesk 705 G1 až G3, myslete na to, že vzhled zůstává stejný, jen výkon se pozvolna zvyšuje.

HP EliteDesk 705 MicroTower
HP EliteDesk 705 SFF

Přehled modelů HP EliteDesk 705 - řady G1, G2, G3 - aktuálně v prodeji.