Pracovní stanice HP Z220 je už postarším modelem, který toho ovšem má stále dost, co nabídnout. A to především pro nenáročné uživatele nelpící na mobilitě a přenositelnosti. V jejich případě je stolní počítač tohoto typu naprosto ideální variantou.


Přehled modelů HP Workstation Z220 aktuálně v prodeji.

Model HP Z220 má dvě verze provedení. Tou první je menší SFF nebo Small Form Factor, který sice nezabírá tolik místa, na druhou stranu s označením pracovním stanice nepřináší příliš prostoru pro jakékoliv rozšiřování. Druhou variantou je CMT neboli Convertible Minitower. Ten mezi uživateli sklízí daleko větší úspěch, a to nejenom v době svého uvedení na trh, ale i nyní.

Výrobní preciznost na první pohled

HP Z220

Pojďme se na HP Z220 podívat nejprve z vnějšího vzhledu. Tato pracovní stanice je tvořena jako většina jiných kombinací plastových a kovových částí. Elegantní černá, důraz kladený na nejmenší detaily a celková jednoduchost. To jsou vlastnosti hovořící ve prospěch SFF i CMT.

Právě větší oblíbenější model je představitelem střídmého vzhledu moderních pracovních stanic. Dvě šachty v přední části včetně té slim, pravý panel pro konektory a výrazné žebrování. Tohle všechno se snadným otevíracím prvkem v levé části šasi tvoří praktický celek, za který se vedle svého pracovního stolu rozhodně nebudete stydět.

Jen pro porovnání, menší verze HP Z220 SFF je tvořena v rozměrech 38,1x33,8x10 cm. Kdežto větší varianta HP Z220 CMT disponuje velikostí 45,43x44,76x17,78 cm což naznačuje, že v druhém případě budete mít asi větší šanci na potřebná rozšíření.

Provedení HP Z220 Convertible Minitower

Nyní se trochu blíže seznámíme s populárnější verzí CMT, která je z pohledu stolního počítače pro domácnost nebo do kanceláře celkem slušně vybavena. Ostatně, šlo svého času o poměrně zdařilou pracovní stanici.

Každý uživatel HP Z220 CMT bude nadšen z dostupnosti portů v přední části počítače. Právě v těchto místech budete mít k dispozici dva porty USB 3.0, jeden port USB 2.0, IEEE 1394a a konektor pro sluchátka a mikrofon. Pro běžné použití naprosto dostačující.

Ochuzeni pochopitelně nebudete ani v zadní části HP Z220 CMT. Tam na vás čekají dva porty USB 3.0, čtyři porty USB 2.0, audio konektory, paralelní port, RJ45, PS2, DVI a DisplayPort.

Nakonec je třeba definovat také konektorovou výbavu a rozšiřitelnost vnitřních útrob pracovní stanice v provedení Convertible Minitower. Spolehnout se lze na pět portů USB 2.0, ale i na sloty – jeden PCIe Gen3 x16, jeden PCIe Gen2 x4/x16, jeden PCIe Gen2 x4 slot/x8, dva PCIe Gen2 x1 a dva PCI.

HP Z220 neztrácí svůj výkon

HP Z220 s monitorem

Pracovní stanice HP Z220 SFF i pracovní stanice HP Z220 CMT jsou sice postaršími modely, ale i přesto dokáží nabídnout adekvátní výkon přiměřený současné době. V obou případech je použita čipová sada Intel C216 Chipset. Tím nejslabším procesorem byl Intel Pentium, s nímž byste dnes už asi moc neobstáli. Proto je lepší spoléhat se na výkonnější procesory, jakými jsou Intel Core i5 a Intel Core i7. Výjimkou dokonce nejsou ani procesory Intel Xeon řady E3-1225v2 až E3-1290v2.

V mnohých případech byla součástí těchto variant integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 2000 až Intel HD Graphics 4000. Je však pravdou, že pro rychlejší zpracování multimediálního obsahu je vhodnější volit grafiku od NVIDIA NVS 300, přes NVIDIA Quadro 410 až po NVIDIA Quadro 4000.

Spolehnout se můžete i na čtyři sloty pro operační paměti DDR3 běžící na frekvenci 1 600 MHz. I tato komponenta kladným způsobem přispěje k vyšší rychlosti pracovní stanice HP Z220. Natož, když můžete využít maximální kapacitu až 32 GB.

Nakonec ještě doplníme, že do počítačů lze aplikovat několik pevných disků, a to především ve variantě CMT. Ty mohou dosahovat maximální kapacity 6 TB, v případě SSD disků je to z výroby 256 GB.

HP Z220 rozhodně není za zenitem

Pokud si chcete vybavit hardwarově nenáročné pracoviště pro běžné věci, je pracovní stanice dříve označovaná jako „bez kompromisů“ ideální volbou právě pro vás. HP Z220 především ve verzi CMT má rozhodně co nabídnout a přináší optimální výkon starších generací procesorů Intel.

HP Z220
HP Z220 s monitorem

Přehled modelů HP Workstation Z220 aktuálně v prodeji.