Pracovní stanice Lenovo ThinkStation D30 byla primárně stvořena pro maximální výkon a spolehlivost. Výpočetní technika určená pro profesionály pracující s grafickými programy typu CAD, zpracovávají multimediální obsah nebo žádající vysokou flexibilitu konfigurace. Zkrátka Workstation pro maximální zátěž. Při pohledu na tento model se každému jistě vybaví velká podobnost s počítačem Lenovo ThinkStation S30, a je tomu opravdu tak. Z toho důvodu se v článku zaměříme nejenom na představení verze D30, ale také na porovnání s S30.


Přehled modelů Lenovo ThinkStation D30 aktuálně v prodeji.

Větší model s malými detaily

Lenovo ThinkStation D30

Když se letmo podíváte na fotografie obou pracovních stanic, řekněte si, že jsou obě stejné. To vám sice může připadat, ale Lenovo ThinkStation D30 je v několika detailech trochu jiné. A to především v přední části, kde si sice drží obdobný koncept velké chladící mřížky s několika prvky, přesto nabízí pár drobných změn.

Vrchní šachty pro mechaniky jsou situovány v pravém horním roku tak, že spouštěcí tlačítko je hned vlevo vedle nich. Panel s konektory byl „zjemněn“ a je situován hned pod mechanikami. Vše ostatní je více méně podobné, jako u Lenovo ThinkStation S30. To znamená elegance ve spojení s masivností, kterou mimochodem dotváří i vrchní silné madlo. Je ale pravdou, že varianta D30 sází asi trochu více na celkovou jednoduchost. To si ostatně může dovolit, protože plocha pro umístění jakýchkoliv konektorů je větší.

Lenovo ThinkStation D30 má velikost 602x485x210 mm a hmotnost 27,1 kg. A to je znatelný rozdíl oproti Lenovo ThinkStation S30 s rozměry 483x478x175 mm a hmotností 17,5 kg. Takže v tomto směru můžete očekávat první znatelnější odlišnosti.

Plnohodnotná konektorová výbava

Při srovnání počtu konektorů půjde víceméně o shodné pracovní stanice. I model Lenovo ThinkStation D30 vás uspokojí přemírou portů. A jejich výčet začne například v přední části, kam jsou situovány dva porty USB 3.0 a oblast vyhrazená pro paměťové karty. Tato výbava je pro možnost okamžitého připojení externího disku, mobilního telefonu, fotoaparátu či jiného typu zařízení naprosto dostačující.

Také u Lenovo ThinkStation D30 si užijete pestrou výbavu zadních portů. Od LAN, portu COM, přes DisplayPort, DVI, až po celkové množství deseti portů USB, z nichž zde figurují jak USB 2.0, tak USB 3.0. K dispozici budete mít ještě VGA či audio konektory. A kdyby vám tohle všechno bylo málo, tak do útrob počítače zasadíte další karty, protože k dispozici je celkem šest pozic. Ať už to budou ty zvukové, grafické, televizní či jiné. Rozšiřitelnost modelu Lenovo ThinkStation D30 je v tomto směru značná.

Výkon D30 oproti S30

Lenovo ThinkStation D30 z boku

Když se řekne pracovní stanice, každý si představí hlavně výkonný počítač se širokými možnostmi použití. A v případě Lenovo ThinkStation D30 tak tomu opravdu je. Stejně jako v modelu S30 zde tepou procesory Intel Xeon, které jsou nabízeny ve dvou verzích E5-1600 v2 a E5-2600 v2.

Shodného výkonu u obou modelů se dočkáte také z pohledu grafických karet. Záleží pouze na vás samotných, jakému řešení dáte přednost a co v tomto směru od Lenovo ThinkStation D30 očekáváte. Výběr grafických karet je vskutku pestrý – NVIDIA® NVS 300, NVIDIA® NVS 310, NVIDIA® NVS 315, NVIDIA® NVS 510, NVIDIA® Quadro® 410, NVIDIA® Quadro® K600, NVIDIA® Quadro® K2000, NVIDIA® Quadro® K4000, NVIDIA® Quadro® K5000, NVIDIA® Quadro® K6000 a NVIDIA® Tesla K20.

Nyní se ale pojďme přesunout k hlavnímu rozdílu mezi oběma pracovními stanicemi. A tím je velikost operační paměti. Větší model Lenovo ThinkStation D30 disponuje počtem šestnácti slotů DIMM pro vložení operačních pamětí, což je dvojnásobný počet oproti verzi Lenovo ThinkStation S30. Díky tomu lze použít i dvojnásobnou kapacitu, která dosahuje hodnoty 512 GB ECC s frekvencí 1 866 MHz.

Pokroková pracovní stanice

Lenovo ThinkStation D30 je výpočetním pomocníkem nabízejícím skutečný výkon. A to ještě v kombinaci s minimálním hlukem a efektivním chlazením. Model, který je určen k vysoké produktivitě, je ergonomicky navržen, a ještě dobře vypadá.

Lenovo ThinkStation D30
Lenovo ThinkStation D30 z boku

Přehled modelů Lenovo ThinkStation D30 aktuálně v prodeji.