Připojení k internetu a provozování počítačové sítě, to jsou v dnešní době naprosté nezbytnosti. Ať už jde o běžnou domácnost nebo firemní sektor. Rozhodněte se, zda je pro vás lepší kabel či bezdrátová technologie.

Když se řekne počítačová síť, potažmo připojení k internetu, i laikovi se vybaví dva dostupné modely řešení. Je to ethernetový kabel a router umožňující bezdrátové připojení. Obě tyto varianty mají pochopitelně své klady a zápory. Z toho víceméně plyne i jejich použitelnost v konkrétních situacích. Jestliže před sebou máte dilema, zda zvolit vzduch či kabel, máme pro vás několik praktických vodítek. V následujících kapitolách se zaměříme na porovnání wifi a ethernetu z různých úhlů pohledů.

Ethernet modrý
  • Rychlost připojení
  • Latence
  • Spolehlivost

Rychlost připojení k internetu

Rychlost připojení k internetu je pomyslným odrazovým můstkem pro mnohé uživatele. Nemusí se jednat pouze o rychlost připojení k internetu, ale samotné počítačové sítě. Důležitá může být například v okamžiku, kdy přistupujete k síťovému úložišti NAS, pravidelně zálohujete svá data nebo provozujete multimediální server. Streamování obsahuje jistě vyžaduje patřičnou rychlost připojení. Podobných situací a důvodů může být ještě více.

Hned na úvod si pojďme prozradit to podstatné. Pokud srovnáme aktuální technologie připojení, pak je ethernet jasným vítězem. Na druhou stranu, wifi mu celkem úspěšně šlape na paty. V případě ethernetu samozřejmě záleží na tom, jaký typ kabelu je použit. Zároveň je třeba počítat s podporou nejvyšší rychlosti všech zařízení v síti, ať už jde o routery apod.

  • Kabel CAT5 – maximální rychlost 100 Mb/s
  • Kabel CAT6 – maximální rychlost 1 GB/s
  • Kabel CAT 6E – maximální rychlost 10 GB/s

U ethernetového kabelu se můžete spolehnout na to, že při splnění daných podmínek docílíte skutečně maximální rychlosti kabelu. Pokud má jít o rychlost připojení k internetu, je nezbytná i podpora tak rychlého připojení ze strany providera.

Pokud jde o bezdrátové připojení wifi, můžete se pochopitelně spolehnout také na různé standardy přinášející odlišné přenosové rychlosti.

Wi-Fi LinkSys
  • Wi-Fi 5 – maximální rychlost až 3,5 Gb/s
  • Wi-Fi 6 – maximální rychlost až 9,6 Gb/s
  • Wi-Fi 6E – maximální rychlost až 9,6 Gb/s

Jeden by si řekl, že aktuální wifi standardy víceméně kopírují standardy ethernetových kabelů. Jenže, u wifi je třeba počítat s tím, že tato maximální šířka pásma je vyhrazena pro všechna zařízení připojená v síti. Tím pádem dochází k rapidnímu snížení přenosové rychlosti, která je ovlivnitelná řadou dalších faktorů. Výše popisovaných hodnot tak dosáhnete spíše stěží. V ten moment lze konstatovat jedno. Pokud vám jde primárně o rychlost připojení v síti a k internetu, vede ethernet.

Latence neboli míra zpoždění

Uživatelé od připojení k síti a internetu však neočekávají vždy to samé. Typickým příkladem jsou hráči počítačových her. Pro ně je odezvat alfou a omegou. Jedině díky malým pingům a rychlé odezvě mohou být v hraní her skutečně dobří a užít si herní zážitek naplno.

V tomto směru se jasným vítězem stává ethernet. Kabel je zkrátka kabel a skrze něj nedochází k žádném zpoždění a omezení přenosu signálu. Ethernetový kabel má menší latenci, protože v jeho případě nehrozí takové rušení jako u bezdrátového připojení. U wifi může rušení, potažmo zhoršení latence způsobit řada nežádoucích faktorů. Bohužel vám mnohdy nepomůže ani to, když budete sedět přímo u wifi routeru. Takže, pokud vám jde o rychlou reakční dobu připojení, vítězem se stává opět ethernet.

Spolehlivost připojení

Od rychlosti a latence se nyní přesuneme ke spolehlivosti připojení. Vzhledem k již zmiňované možnosti rušení bezdrátového wifi lze konstatovat jediné. Drát je zkrátka drát a vše co jde vzduchem může narazit na určité překážky. I v tomto případě je tedy ethernet vítězem, protože wifi může být rušeno ostatními bezdrátovými sítěmi v hustší zástavbě, nepropustností signálu skrze překážky, zdi a podobné věci. Wifi je tedy méně spolehlivé nežli ethernetový kabel.

Bezpečnost připojení

Ethernet šedý

Dalším faktorem při výběru připojení k síti a internetu může být bezpečnost. V tomto případě lze vycházet z podstaty fungování a přenosu dat obou řešení. U ethernetu neexistuje v podstatě nic, co by narušilo bezpečnost komunikace přes kabel. U bezdrátového připojení tomu může být naopak. V tomto směru existuje riziko, že síť bude nabourána právě skrze bezdrátové připojení. Na druhou stranu je třeba zmínit, že novodobé standardy jsou stále vylepšovány a dbají na patřičné zabezpečení komunikace. Pro docílení největší bezpečnosti u wifi je vhodné dodržovat jistá pravidla.

  • Složité heslo
  • Požití zabezpečení WPA2
  • Aktuální firmware wifi routeru
  • Omezení a bezpečnostní nastavení routeru

Pokud však shrneme, ač minimální, ale reálná rizika z pohledu bezpečnosti, vítězem se stane opět ethernetový kabel.

Uživatelský komfort a dostupnost

Wi-Fi TP-Link

Na výběr vhodného připojení k počítačové síti a internetu se ale můžete dívat i z pohledu uživatelského přístupu. Je to třeba okamžik, kdy potřebujete v domácnosti připojit více zařízení najednou. Jestliže takovou situaci budete řešit ethernetovým kabelem, máte co dělat. Jsou to rozvody v interiéru, lišty, zásuvky na zdech a podobně. Připojení kabelem je pevné, takže vám neumožňuje žádnou mobilitu a vy musíte povětšinou sedět na jednom místě.

Opakem toho je připojení skrze wifi. V jeho případě nemusíte řešit žádné kabely. Připojujete se bezdrátově, takže se do domácí či pracovní počítačové sítě nebo k internetu dostanete všude z míst, kam dosáhne signál bezdrátového routeru. Dosah můžete samozřejmě prodloužit připojením dalších wifi routerů do sítě. V současnosti je populární například Mesh systém. S pomocí jediného zařízení wifi budete moci připojit více uživatelů naráz, aniž byste natáhli jediný ethernetový kabel. Uživatelský komfort tedy hovoří spíše ve prospěch wifi.

Wifi vs. ethernet – Závěrečné shrnutí

Jak sami můžete správně tušit, k volbě mezi wifi a ethernetem je zapotřebí přistupovat z hlediska konkrétní využitelnosti. Každý má totiž trochu odlišné nároky na připojení k internetu a počítačové síti. Pokud však výše uvedená tvrzení shrneme v krátkém závěru, měl by vypadat asi nějak následovně.

Ethernet jako takový lze vypíchnout pro jeho spolehlivost a vyšší výkon přenosových rychlostí. Opomíjet bychom neměli lepší latenci a v neposlední řádě i znatelný důraz kladený na bezpečnost. Ideální řešení pro hraní her, náročnější úkony spjaté s přenosovou rychlostí, zálohování a podobně. Kdežto u wifi oceníte primárně dostupnost bezdrátového připojení. S tím mimochodem souvisí i vyšší uživatelský komfort. Výsledná volba je tedy pouze na vás samotných.

Ethernet modrý

Wi-Fi LinkSys

Ethernet šedý

Wi-Fi TP-Link