V jedenáct hodin 24. června 2021 společnost Microsoft uvedla, že do konce roku 2021 uvede na trh novou verzi operačního systému s označením Windows 11. Toto oznámení přineslo velké překvapení a mnoho otázek uživatelů. Jaké změny mají přijít a co zatím víme? To se pokusíme stručně představit v tomto článku.

Windows 10 měli být navždy tou poslední verzí

Že některé výroky a sliby neplatí jsme si už zvykli. Stejné je to i s výrokem, že Windows 10 měli být tou poslední verzí navždy. Respektive Windows se sice bude vyvíjet, ale již to budou navždy ty Windows s číslem 10. Po nějakých šesti letech, si to výrobce rozmyslel. Nové označení přichází po větších designových úpravách systému.

Možná to nebylo špatné rozhodnutí. Proč? Z pohledu orientace uživatelů dává vždy smysl systémy od sebe jednoznačně odlišovat. Díky neustálému vývoji hardware a jeho výkonu, se také vyvíjí software a jeho schopnosti, proto nelze udržovat jeden systém se zpětnou podporou archaické architektury. Nakonec ani Windows 10 v tom zřejmě neměly být jiné. Když si nainstalujete první verzi a poslední, zjistíte mnoho změn. Čili i Windows 10 ušly za těch šest let pořádný kus vývoje. Pokud by to pokračovalo dalších pár let. Dostali byste se do situace, kdy nejnovější verze již nepůjde nahrát. Jak potom uživatelům vysvětlíte, kterou verzi sestavení Windows 10 jeho počítač ještě snese a která je už ta příliš moderní? Proto dává logiku, že Microsoft nový systém přečísloval. S Windows 11 totiž přichází zvýšení nároků na hardware. Také změna grafického prostředí a ovládání. Tak si v Redmontu řekli, že by tomu slušelo nové označení. Dalo by se konstatovat, že toto rozhodnutí bylo logické.

Co je na Windows 11 nového?

V podstatě nic kromě designu. Tomu tak trochu napovídá i to, že pokud se přihlásíte ve Windows Update do programu Insider a zapnete si příjem preview verzí, tak se vám stáhnou nové Windows 11 stejným způsobem, jakým jste dostávali nové verze Windows 10. Čili jako běžná aktualizace, která se nainstaluje, zachová veškerá data a nastavení. Jen systém bude vypadat jinak a v informacích o něm uvidíte novou číslovku 11. Nejedná se tedy o žádný zdlouhavý upgrade, kdy často bylo lepší dělat čistou instalaci a data přenášet.

To že nové Windows 11, jsou spíše graficky změněné desítky, potvrzuje i samotný výrobce

Otázka: "Jaký je rozdíl mezi Windows 10 a Windows 11"

Odpověď: "Windows 11 obsahují veškerý výkon a zabezpečení Windows 10 s přepracovaným a osvěženým vzhledem. Také se dodávají s novými nástroji, zvuky a aplikacemi. Zvažovali jsme každý detail. Všechno dohromady vám přinese osvěžující zážitek na váš počítač."

Zdroj Microsoft: https://www.microsoft.com/CS-CZ/windows/windows-11/

Pod kapotou tedy tepe stále Windows 10. Ty "staré a dobré" Windows. Dokonce tam jsou i pořád oblíbené "Ovládací panely", které strukturou sahají do dob Windows 95. Oproti "desítkám" jen ubylo pár starých a nepoužívaných aplikací, nějaké nové vestavěné přibyly. Jinak seřazené menu nastavení systému. Nový "modernější vzhled" a systém bude také jinak "pípat" při různých událostech.

Samozřejmě se jedná o současný stav, kdy jsou Windows 10 ještě pořád aktuální a drží krok. Až plně vyjedou nové Windows 11, tak starší Windows 10 přejdou do režimu udržování a postupně začnou stárnout, nové funkce již nedostanou. Nicméně díky aktualizacím tu s námi ještě nějakou dobu budou. Microsoft slibuje jejich podporu minimálně do roku 2025.

Nové ovládání na hlavním panelu
Obr.: Nové ovládací ikonky na hlavním panelu, ovládání virtuálních ploch a zobrazení widgetů.

Má smysl přecházet na nový systém?

Aktuálně není Windows 11 dostupný. Lze stáhnout a vyzkoušet testovací verze (v programu Insider). Ta je sice funkční, ale může obsahovat chyby, proto se spíše hodí do virtuálního prostředí k otestování, než na každodenní použití. Finální Windows 11 může doznat celou řadu změn.

Aktuální přínos pro běžné uživatele nelze příliš hodnotit. Pokud dnes vedle sebe postavíte Windows 10 a 11, tak vás nejvíce zaujme nové rozložení hlavního panelu a nabídky "Start". "Hlavní panel" se nově vycentroval na střed obrazovky. Z levé strany vyjíždí panel s "Widgety" (počasí a další připnuté informace). Přibyla ikona pro správu virtuálních ploch. Na první pohled se jedná o rozložení, na které jsou zvyklí uživatelé systému macOS od Apple.

Subjektivním vnímáním běžného uživatele se jedná o nový design, který nemusí úplně každému sednout. Pokud patříte k těm, kteří mají rádi vše na svém místě, pak pro vás nový systém přinese spíše rozmrzení a chaos.

Určitě doporučujeme zachovat chladnou hlavu a počkat. Pokud máte starší stroj, tak díky vyšším nárokům na HW, byste pravděpodobně přišli zbytečně o výkon a váš počítač by mohl pracovat pomaleji, přičemž fakticky získáte jen odlišný vzhled. Časem bude více informací, článků, videií. Následně si sami udělejte názor, zda je dobré na nový systém přecházet. To že nebudete mít Windows 11 okamžitě, neznamená, že o něco výrazného přijdete. Nové Windows 11 ukazují nový směr designu a rozvoje uživatelského ovládání. Budou se také zaměřovat na větší podporu linuxového jádra. Nebo také budou umět pracovat pod architekturou ARM procesorů.

Windows 10 tu s námi budou odladěné dalších pár let, plně bezpečné a svižné. Za ty roky se ukázalo, že se nejedná o špatný systém. Naopak udržování stabilních Windows je ze zkušeností lepší než rychle přejít a řešit neodladěný systém.

Ovládací panely
Obr.: Staré dobré ovládací panely najdete i v nových Windows 11 - ty nás odkazují do dob legendárních Windows 95.

Jak aktualizovat na nový Windows 11?

Otázka otázek, jak Windows 11 získám? Budu za něj platit? Jak se to vezme. Pokud váš současný hardware zvládne Windows 11 a nyní máte instalovaný Windows 10, máte upgrade ZDARMA. Pokud váš počítač nebude vyhovovat základním požadavkům, pak si musíte pořídit nový stroj a to něco stojí.

Microsoft se k upgrade vyjadřuje následovně:

Otázka: Kdy budu moci upgradovat na Windows 11 na mém zařízení s Windows 10?

Odpověď: Pokud váš stávající počítač s Windows 10 používá nejaktuálnější verzi Windows 10 a splňuje minimální specifikace hardwaru, bude moci upgradovat na Windows 11. Plán nasazení upgradu je stále finalizován, ale u většiny již dnes používaných zařízení očekáváme, že bude připraven někdy na začátku roku 2022. Ne všechny počítače s Windows 10, které jsou způsobilé k upgradu na Windows 11 obdrží nabídku k upgradu zároveň. Chcete-li se podívat, zda je váš počítač způsobilý k upgradu, stáhněte si a spusťte aplikaci PC Health Check. Po zahájení nasazování upgradu si můžete zkontrolovat připravenost svého zařízení otevřením položky Nastavení / Aktualizace Windows.

Zdroj Microsoft: https://www.microsoft.com/CS-CZ/windows/windows-11/

Jak je to tedy s kompatibilitou vašeho počítače?

Podívejte se na oficiální minimální požadavky na systém (HW requirements):

    • Procesor: 1 Ghz nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
    • Paměť: 4 GB RAM
    • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
    • Firmware systému: Rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění
    • TPM: Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
    • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
    • Obrazovka: 9" s rozlišením HD (720p)
    • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Později bude k dispozici ke stažení nástroj pro kontrolu kompatibility vašeho PC - nástroj od Microsoftu PC Health Check

Kdo dnes používáte Windows 10, tak pravděpodobně většinu z toho již splňujete.

Co by mohla být potíž, je to, že Microsoft vyžaduje TPM čip. Navíc TPM ve verzi 2.0. Mnoho HW, zejména stavěné počítače pro domácí použití jej nemá, nebo v některých zemích nebyl dostupný (zákony nedovolují použití TPM). Případně je TPM přítomen, ale ve starším standardu TPM 1.2. Pokud chcete zjistit, zda Váš počítač TPM má a v jaké verzi, připravili jsme pro vás tento jednoduchý návod.

Jak to nakonec s tímto kontroverzním požadavkem dopadne uvidíme. Je ale pravděpodobné, že některé trhy, kde je použití tohoto čipu zakázané zákony, budou mít výjimku. Je tedy možné, že se tento požadavek dostane do tabulky doporučovaného HW na místo povinného.

Ovládací panely
Obr.: Prozatím jsou na Windows 11 nejzájímavější tapety a na střed umístěné ikony hlavního panelu. Pod kapotou jsou to pořád desítky.

Na levná PC vývoj nového systému sledujeme a jakmile bude k dispozici, naleznete v nabídce také počítače s tímto systémem. Věříme však, že staré dobré Windows 10 budou ještě celou řadu let populární a stabilní volbou, zejména do firemního prostředí.