iMac je tak trochu jiným stolním počítačem. Varianta All-In-One prezentuje originální řešení ve dvou velikostních variantách.

Přehled počítačů Apple iMac aktuálně v prodeji.

All-In-One počítače nejsou pouze výsadou výrobců počítačů s operačním systémem Windows. Také společnost Apple se může pochlubit podobným produktem. Je to iMac, který na první pohled vypadá jeho elegantní a luxusní monitor bez ničeho. Při bližším prozkoumání však zjistíte, že v jeho útrobách se nachází plnohodnotný počítač. Pojďme si tento model přestavit trochu blíže se zaměřením na oblíbený ročník 2013, jehož nadčasový design se dochoval do dnešní doby.

Dvě velikostí varianty

Apple iMac se vyrábí ve dvou verzích vyhotovení. Tou menší je iMac s velikostí 21,5“. Tomu pochopitelně odpovídají i rozměry. Výška monitoru se zabudovaným počítačem je 45 cm, šířka 52,8 cm a hloubka 17,5 cm. Hmotnost je pouhých 5,68 kg.

Druhá větší varianta iMac s úhlopříčkou 27“ má velikost 65x51,6x20,3 cm. Větší displej se pochopitelně promítá i do vyšší hmotnosti. Ta je 9,54 kg, což je s přihlédnutím k tomu, že počítač je primárně nepřenosný, naprosto ideální.

Kvalitní zpracování a rozšiřitelnost

Apple iMac

iMac z pohledu vyhotovení dělá čest značce Apple, která si zakládá na preciznosti a detailech. To znamená moderní design se širší spodní lištou displeje, na níž se vyjímá logo Apple. Displej s integrovaným počítačem je umístěn na elegantním stojanu. Ten je bytelný a zajišťuje maximální stabilitu iMacu. I v jeho případě je kladen důraz na dokonalost. Třeba tím, že má vzadu výřez pro připojení napájecího kabelu.

Všechny konektory pro připojení externích zařízení musíte hledat na zadní části monitoru tak, aby žádným způsobem nenarušovaly vzhled iMacu a zároveň byly po ruce. V tomto případě jde o velice solidní konektorovou výbavu. Když sedíte před monitorem, konektory najdete po pravé straně vzadu.

Z kraje to bude konektor pro sluchátka, slot pro paměťové karty SDXC, čtyři porty USB 3.0 kompatibilní s porty USB 2.0. Dále jsou to dva port Thunderbolt a LAN. Dokonce nechybí ani slot pro zámek Kensington. Potěší výstup Mini DisplayPort s podporou DVI, VGA a dual/link DVI, které budete řešit prostřednictvím adaptérů.

Tuto výbavu mají obě dvě velikostí variant iMac Late 2013 naprosto shodnou. Stejně tak bezdrátové technologie v podobě Wi-fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

Prvotřídní displej a výběr grafických karet

Tou nejviditelnější dominantou iMacu je pochopitelně displej. LED podsvícení s technologií IPS, vynikající barevné podání, jak je u produktů Apple zvykem, dostatečný jas a pozorovací úhly.

Když zvolíte velikostní variantu 21,5“ počítejte s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. V této verzi je použita grafická karta Intel Iris Pro nebo NVIDIA GeForce GT 750 M s pamětí 1 GB.

Opakem toho je 27“ displej s rozlišením 2 560 x 1 440 pixelů. V jeho případě je použita grafická karta NVIDIA GeForce GT 755 M s 1 GB paměti či NVIDIA GeForce GTX 755M s kapacitou 2 GB. V té době bylo pro tento větší model iMacu možné doobjednat také nejsilnější grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 780M s pamětí 4 GB.

Výkon iMacu Late 2013

Apple iMac zezadu

I zde se tento ročník s přihlédnutím k velikosti liší nabízeným výkonem. Velikost iMac 21,5“ disponuje čtyřjádrovým procesorem Intel Core i5 s frekvencí 2,7 GHz nebo 2,9 GHZ, s tím, že ji lze přetaktovat na vyšší frekvenci. K dispozici je mezipaměť L3 o velikosti 4 MB a 6 MB.

Pokud zvolíte větší velikost iMac 27“, bude jeho hnacím motorem čtyřjádrový procesor Intel Core i5 pracující na frekvenci 3,2 GHz či 3,4 GHz. V obou případech je mezipaměť L3 6 MB.

U menší verze jsou k dispozici dva paměťové sloty, takže operační paměť může dosahovat velikosti 8 GB nebo 16 GB. Větší provedení iMacu lze objednat dokonce s operační pamětí až 32 GB.

Důležité prvky Apple iMac

V rámci komplexnosti je třeba zmínit, že iMac Late 2013 disponuje stereo reproduktory, má kameru FaceTime HD a několik důležitých vstupů. Je to Apple Wireless Keyboard, Magic Mouse a Magic Trackpad. Pokud jde o uložiště, tvoří jej pevný disk s 5 400 ot./min. a 1 TB u menší varianty. Ta větší verze má rychlejší disk 7 200 ot./min., popřípadě může dosahovat větší kapacity nebo být vybavena rychlejším flashovým uložištěm.

iMac je zkrátka silným konkurentem klasických All-In-One řešení.

Apple iMac
Apple iMac zezadu

Přehled počítačů Apple iMac aktuálně v prodeji.