Mobilní telefon, který se oproti současné nabídce vrací ke kořenům této značky. Malý a dnes ještě stále dostatečně rychlý iPhone SE 1. generace vám představíme se vším všudy.

iPhone SE 1. generace byl na trh uveden 21. března 2016. Model přišel na trh s velkou slávou, protože do značné míry vycházel z oblíbeného předchůdce iPhone 5S. Uživatelům přinesl funkční a cenově dostupnou alternativu s malým displejem o velikosti 4". I když byl jeho prodej ukončen v roce 2018, přesto díky dlouhé softwarové podpoře společnosti Apple má co nabídnout.

Velikost tak akorát do ruky

iPhone SE 1Gen růžově zlatý

Ne každý je vyznavačem velkého mobilního telefonu, a toho si svého času byl vědom také Apple. Proto vznikl model iPhone SE 1. generace. Jeho rozměry jsou vzhledem ke čtyřpalcové úhlopříčce více než kompaktní. Výška činí 123,8 mm, šířka je 58,6 mm a tloušťka je pouhých 7,6 mm. To vše při zanedbatelné hmotnosti 113 g. O mobilním telefonu tak v kapse nebudete ani vědět.

Samotné tělo mobilu je zhotoveno z lehkého pískovaného hliníku, který je velice příjemný na omak. Na matných zádech se vyjímá logo značky z nerezové oceli. Telefon se tak skvěle drží nejenom kvůli své malé velikosti, ale také povrchu. Vybírat si navíc můžete z několika barevných variant.

  • Stříbrná
  • Zlatá
  • Vesmírně šedá
  • Růžově zlatá

Design lze shrnout jedním výstižným slovem. Je to „elegán“ s výborným konstrukčním zpracováním.

TFT displej s IPS technologií

iPhone SE 1Gen stříbrný

Také model iPhone SE 1. generace jde ve šlépějích svých větších „bratříčků“ a je vybaven kvalitním retina displejem. Širokoúhlý Multi-Touch displej využívá technologii IPS a předkládá rozlišení 1 136 x 640 pixelů. To znamená jemnost 326 pixelů na palec. Pohled na displej je velice příjemný. Přispívá k tomu maximální jas 500 cd/m2, ale i kontrastní poměr 800:1.

U modelu iPhone SE 1. generace oceníte oleofobní vrstvu displeje, která je odolná proti šmouhám. Dále lze zmínit široké pozorovací úhly, dobrou viditelnost na sluníčku a praktickou funkci Night Shift, jíž upotřebíte především v noci. Díky velikosti 4" dosáhnete prstem na všechny části displeje. V dolním rámečku je pak umístěn snímač otisků prstů Touch ID.

Výkon poplatný současné době

iPhone SE 1Gen zlatý

I když je iPhone SE 1. generace už postarším modelem, stále má co nabídnout z hlediska výkonu. Vliv na to má procesor s označením A9 s 64bitovou architekturou. Z technických parametrů lze ještě uvést PowerVR GT7600 a frekvenci 2x1,8 GHz. Výkon podporuje naprosto dostatečná kapacita operační paměti 2 GB. Z pohledu úložného místa máte pochopitelně také na výběr.

  • 4K video při 30 fps
  • HD video 1 080p při 30 fps nebo 60 fps
  • HD video 720p při 30 fps
  • 3x digitální zoom
  • Zpomalené video
  • Kinematografická stabilizace obrazu

Vpředu mobilního telefonu iPhone SE 1. generace najdete kameru FaceTime HD. Ta pořizuje 1,2 MPx fotky, má clonu f/2,4, retina flash, natáčí 720p HD video a přináší auto HDR pro fotky.

Co byste měli ještě vědět?

iPhone SE 1Gen vesmírně šedý

V souvislosti s mobilním telefonem iPhone SE 1. generace je třeba vyzdvihnout také zvukový projev telefonu. Jeden reproduktor poskytuje dobrý zvuk, včetně mírného náznaku basů. Nechybí samozřejmě podpora NFC, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 ac, digitální kompas, asistované GPS a GLONASS.

Na bocích telefonu je zapínací tlačítko, ale také dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Dostupný je praktický a dnes výjimečně používaný 3,5 mm sluchátkový výstup. Jak už bývá zvykem u společnosti Apple. Telefon je vybaven konektorem Lightning. Pokud jde o kapacitu baterie, ta odpovídá velikosti telefonu a činí 1 642 mAh. Připravte se tedy na jednodenní výdrž.

iPhone SE 1. generace má co nabídnout i v současnosti. Stále se s ním pojí takové vlastnosti, jakými jsou stabilita, příjemná odezva a plnohodnotné propojení s ekosystémem od společnosti Apple. Milovníkům malých telefonů má jistě co nabídnout.