Apple MacBook Air je oblíbenou odlehčenou verzí MacBook Pro. Jakou ušel cestu ve vývoji od roku 2013 do roku 2017?

Přehled modelů Apple MacBook Air aktuálně v prodeji.

MacBook Air dokonale vystihuje své označený. Vzdušný ultrabook neboli výkonově odlehčená verze dražšího modelu MacBook Pro, která neztrácí nic, co se kvality zpracování týče. Jde o 13,3“ malý notebook. Ten je ideálním společníkem na cesty a pro ty, kdo dávají přednost operačnímu systému macOS a vůbec produktům značky Apple.

Elegantní vzhled a prvotřídní zpracování

Apple MacBook Air

„Odlehčená“ verze rozhodně neznamená, že Apple MacBook Air potratí něco ze svého nadčasového vzhledu. Stále jde o malý notebook štíhlých tvarů, které se postupem let víceméně snižují.

MacBook Air Mid 2013 měl rozměry 32,8x22,9x0,3-1,7 cm s hmotností 1,96 kg. Za to jeden z pozdějších modelů MacBook Air Mid 2017 si v některých oblastech ještě více polepšil. Velikost 32,5x22,7x0,3-1,7 cm. I když jde o milimetry, jistě to potěší. Výraznější změnou je však celková váha. Ta klesla na 1,35 kg. Pak takový ultrabook v obalu, brašně nebo tašce v podstatě vůbec neucítíte.

Nic to ovšem nemění na tom, že MacBook Air se pyšní bytelným hliníkovým tělem, které je jako dělané na cesty. Zároveň zaručuje to, že spodní část ani displej se vám při tak malé tloušťce nebudou deformovat a kroutit. Apple to má zkrátka vychytané.

Vnější pohled na Apple MacBook Air

Ať už zvolíte jakýkoliv ročník 2013 až 2017, vždy půjde o povedený model se vším potřebným. Ten lze s naprostou jistotou označit za univerzální. Spolehnout se můžete kupříkladu na dostatečnou konektorovou výbavu, která odpovídá velikosti ultrabooku. Jsou to dva porty USB 3.0 s rychlostí až 5 Gb/s, port Thunderbolt s rychlostí až 20 Gb/s, napájecí port MagSafe 2, slot pro kartu SDXC a 3,5 mm sluchátkový výstup.

Dále bychom určitě mohli zmínit dva nenápadné mikrofony zabudované z boku MacBook Air, stereo reproduktory, kameru FaceTime HD s rozlišením 720p v displeji a bezdrátové technologie Wi-fi 802.11ac a Bluetooth 4.0. Tohle všechno jsou věci, bez nichž se při každodenní práci či zábavě jednoduše neobejdete a budou vám v plném rozsahu nápomocny.

Věci, které se nemění

Apple MacBook Air zavřený

Ať už bude vaší volbou MacBook Air Mid 2013 nebo MacBook Air Mid 2017, budou mít všechny modely jedno společné. A tím bude velikost 13,3“ displeje a jeho provedení. Širokoúhlá lesklá obrazovka vybavená LED podsvícením nabízí nativní rozlišení 1 440 x 900 pixelů. Všechny modelové řady pochopitelně umí i nižší rozlišení s poměrem stran 16:10, včetně poměru 4:3. V tomto směru si Apple drží vysoký standard svých produktů a nabízí patřičný jas, vynikající barevné podání, dobrou viditelnost na slunci a široké pozorovací úhly. Zde Apple MacBook Air překonává řadu konkurenční výrobců výpočetní techniky.

Pozvolný nárůst výkonu

Čas sice nezanechal na vzhledové stránce MacBook Air žádné výraznější stopy, na výkonu už je to ale patrné. Doba si to jednoduše žádá. Varianta Mid 2013 disponovala dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 o frekvenci 1,3 GHz, kdežto jeden z novějších modelu Mi 2017 už je osazen dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 s frekvencí 1,8 GHz, se sdílenou mezipamětí 3 MB L3 a s možností objednat si MacBook Air s výkonnějším procesorem 2,2 GHz.

Vývoj lze pochopitelně očekávat také v kapacitě operační paměti, která se na výkonu pozitivně podepisuje. Oproti původním 4 GB dnes s naprostou jistotou získáte 8 GB. A to už je pro práci i zábavu celkem dost. Jde o operační paměť LPDDR3 pracující na frekvenci 1 600 MHz.

Je pravdou, že i grafika u MacBook Air udělala malý krůček vpřed. Původně integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 5000 byla nahrazena integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 6000. Příjemná je možnost zrcadlení obrazu ve vysokém rozlišení, což jistě ocení řada uživatelů.

Vyměňte operační systém Windows za macOS

Jestliže chcete změnu nebo kompletně přecházíte na produkty Apple, právě MacBook Air se může díky své výbavě stát poměrně zajímavým odrazovým můstkem. Oproti MacBook Pro je totiž nabízen za přijatelnější cenu a na své kvalitě rozhodně neztrácí.

Apple MacBook Air
Apple MacBook Air zavřený

Přehled modelů Apple MacBook Air aktuálně v prodeji.