Malý, elegantní, snadno přenosný a s operačním systémem OS X Mountain Lion. Takový byl úvod Apple MacMini, který vám nyní představíme v modelové verzi Late 2012.

Přehled modelů Apple MacMini aktuálně v prodeji.

Společnost Apple razí v mnoha směrech minimalistický a elegantní vzhled. Svou originalitu staví nad produkty ostatních značek, což v mnohé dokazuje i malým počítačem s označením Apple MacMini. I když jde o ryze stolní počítač, jeho rozměry jsou tak malé, že stačí odpojit jen několik kabelů a můžete si počítač vzít se sebou a tímto způsobem přecházet mezi více pracovišti. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. A jak vlastně vypadá malý MacMini?

Označení je rozhodně na místě

Apple MacMini zezadu

Název produktu MacMini je jasně vypovídající. Čeká vás něco malého a v tomto případě i dostatečně výkonného. Na tomto počítači se podepsala ruka profesionálních a zkušených designerů ze společnosti Apple. Ti si dali opravdu záležet i na těch nejmenších detailech. Šedivé šasi s výrazným logem vykousnutého jablka na vrchní části, zaoblené rohy a důraz kladený na minimalismus.

MacMini je ze tří stran naprosto shodný, jen v přední části máte možnost zpozorovat dvě signalizační diody. Všechna potřebná konektorová výbava se nachází vzadu. Celé tělo je umístěno na vyvýšeném spodku, takže to působí, jako by se MacMini vznášel. Tohle není pouze počítač na stůl, ale také reprezentativní prvek stolu.

Nyní už ale pojďme k tomu, co asi všechny zajímá. Jak je vlastně MacMini velký? Jeho čtvercový půdorys má velikost 19,7x19,7 cm. Na výšku má jen 3,6 cm. A celková hmotnost? Ta je srovnatelná s malým ultrabookem, protože dosahuje hodnoty 1,22 kg. Sami jistě uznáte, že v tomto případě lze hovořit o přenosném zařízení.

Připojení a rozšíření MacMini

Když se zaměříte na model Late 2012 určitě nám dáte za pravdu, že zadní část počítače rozhodně nezeje prázdnotou a má z pohledu konektorové výbavy co nabídnout. Dokonce i nenápadné zapínací tlačítko je umístěno právě zde, a to hned zkraje.

Za ním následují tyto konektory. Je to napájení, LAN, FireWire 800, HDMI, Thunderbolt, čtyři porty USB 3.0 s rychlostí až 5 Gb/s, slot pro paměťové karty SDXC, zvukový vstup a výstup.

V případě digitálního výstupu přes Thunderbolt lze zmínit ještě další rozšíření prostřednictvím speciálních adaptérů. Docílit tak můžete výstupu DVI, VGA, ale také dual-link DVI. Nechybí ani nativní výstup Mini DisplayPort.

I prostřednictvím výstupu HDMI můžete DVI prostřednictvím speciálního konektoru. Port HDMI podporuje vícekanálový zvuk a rozlišení 1080p při frekvenci 60 Hz.

Součástí počítače MacMini je také vestavěný reproduktor s přijatelným zvukovým projevem a bezdrátové technologie. Ty jsou tvořeny Wi-fi 802.11n a Bluetooth 4.0. To je asi tak vše, co vám kromě luxusního vzhledu může MacMini z vnější stránky nabídnout.

Malý, ale výkonný

Apple MacMini otevřený

Apple MacMini Late 2012, to není jen elegance, ale především výkon. Vybírat si můžete ze dvou variant. Tu první tvoří čtyřjádrový procesor Intel Core i5 pracující na frekvenci 2,5 GHz se sdílenou mezipamětí 3 MB L3 a s možností přetaktování na 3,1 GHz. Součástí této verze je mimochodem diskové uložiště o kapacitě 500 GB. Jde o pevný disk s otáčkami 5 400 ot./min.

Ti náročnější mohou sáhnout po MacMini se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 pracujícím na frekvenci 2,3 GHz s možností přetaktování až na 3,3 GHz. Zde je použita sdílená mezipaměť L3 o kapacitě 6 MB. K dostání byl i procesor 2,6 GHz. Jako uložiště slouží klasický pevný disk 1 TB nebo byla možnosti doobjednání 256 GB SSD disku, popřípadě 1 TB Fusion Drive.

V případě výkonu Apple MacMini musíme pochopitelně zmínit také operační paměť, která je standardně 4 GB a tvoří ji dva paměťové moduly 2 GB DD3 s frekvencí 1 600 MHz. I v zde platí možnost rozšíření na 8 GB nebo dokonce 16 GB.

Vzhledem k charakteru tohoto počítače je použita integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4000.

Klady a zápory MacMini Late 2012

Pokud bychom měli objektivně shrnout klady a zápory počítače Apple MacMini, vypadaly by nějak následovně. Za pozitiva lze označit výkonné procesory, použití USB 3.0 a dostatek operační paměti. Plusy pochopitelně získává i kompaktnost a líbivý design. Zápory jsou hodně individuální záležitostí a nemusí se týkat každého – absence optické mechaniky a pouze integrovaná grafická karta.

Apple MacMini zezadu
Apple MacMini otevřený

Přehled modelů Apple MacMini aktuálně v prodeji.