Výpočetní technika je v současnosti nedílnou součástí každého z nás. Dnes ji nestačí umět jenom obsluhovat. Měli byste znát i pravidla bezpečného používání, a to hlavně v kombinaci s internetem. Jinak si zaděláváte na problémy.
Data a osobní informace. To je asi to nejcennější, co v reálném i virtuálním světě můžete mít. Proto byste měli dodržovat určité bezpečnostní zásady. Postupně vás s nimi budeme podrobně seznamovat. Začneme tím, co se týká bezpečného používání stolního počítače nebo notebooku.
Vaším základním kamenem by se měly stát složitější hesla. To platí nejenom o počítači, ale také o službách poskytovaných na internetu. Pokud se pustíte do jakéhokoliv nastavování, dělejte jen takové změny, kterým dobře rozumíte. Jinak můžete napáchat nevratné škody. Zároveň svá data pravidelně a důkladně zálohujte. Kromě toho dodržujte i následující zásady.
Váš stolní počítač nebo notebook budou ve větším bezpečí, když se budou využívat bez připojení k internetu. Největší hrozby na vás číhají právě v souvislosti s internetem. Ten je dnes ovšem naprostou nezbytností, ať už ho využíváme k zábavě, práci, komunikaci či k jiným účelům.
Daleko ostražitější byste měli být při používání internetu. Internet je nejčastějším zdrojem nejrůznějších virů, které si můžete do počítače stáhnout. Ale o těch až v následující kapitole.
V prostředí internetu byste měli nakládat opatrně s osobními daty. Sdělujte jich co nejméně, v ideálním případě vůbec žádné. Složitější hesla se snažte jednou za čas měnit. Pro lepší bezpečnost toho samozřejmě můžete udělat ještě víc.
Nebezpečí na internetu může mít různé podoby. Cesta k nežádoucímu viru či malwaru vede třeba skrze kliknutí na odkaz. Právě za výrazem malware se ukrývá škodlivý kód, který ukradne vaše data, poškodí je, získá přístupy a mnohé další. Jeho podoby jsou pochopitelně různé.
Velké nebezpečí číhá v e-mailech, v nichž se využívá technika označovaná jako phishing. Útočníci se snaží napodobit prostředí např. bankovních institucí a po kliknutí na odkaz z vás chtějí vymámit vaše přístupové údaje a jiná důležitá data. Nevěřte e-mailům typu – vyhráli jste miliony, potřebuji pomoc, posíláme vám fakturu apod. Ať už je e-mail psát sebelepší češtinou a vypadá věrohodně, vždy si kontrolujte mimo jiné adresu odesílatele. Dobře se zamyslete, zda takový e-mail vůbec očekáváte. K vítězství nad tímto nebezpečím často stačí pouze zdravý selský rozum a dodržování výše uvedených pravidel.
Jedna z velice praktických, účinných a pravdivých rad zní: Nevěřte všemu, co najdete na internetu.