Výpočetní technika je v současnosti nedílnou součástí každého z nás. Dnes ji nestačí umět jenom obsluhovat. Měli byste znát i pravidla bezpečného používání, a to hlavně v kombinaci s internetem. Jinak si zaděláváte na problémy.

Data a osobní informace. To je asi to nejcennější, co v reálném i virtuálním světě můžete mít. Proto byste měli dodržovat určité bezpečnostní zásady. Postupně vás s nimi budeme podrobně seznamovat. Začneme tím, co se týká bezpečného používání stolního počítače nebo notebooku.

Bezpečné používání výpočetní techniky

Vaším základním kamenem by se měly stát složitější hesla. To platí nejenom o počítači, ale také o službách poskytovaných na internetu. Pokud se pustíte do jakéhokoliv nastavování, dělejte jen takové změny, kterým dobře rozumíte. Jinak můžete napáchat nevratné škody. Zároveň svá data pravidelně a důkladně zálohujte. Kromě toho dodržujte i následující zásady.

  • Pravidelně aktualizujte operační systém, zároveň s ním se instalují i bezpečnostní záplaty.
  • V operačním systému používejte antivirový program. Zároveň mějte aktivní firewall.
  • Instalujte si na počítač pouze ověřený software z bezpečných zdrojů. Všechny aplikace udržujte v aktuální verzi.
  • Pokud se setkáte s jakýmikoliv hláškami operačního systému, vždy si je důkladně přečtěte. Nepotvrzujete bezhlavě něco, o čem nic nevíte. Takové jednání se vám může vymstít.
  • Pokud využíváte bezdrátovou síť Wi-Fi, aplikujte zabezpečení WPA2.
  • Jestliže na výpočetní technice pracují i méně znalí uživatelé, raději jim vytvořte účet s právy běžného uživatele. Když nebudou mít práva administrátora, mohou napáchat méně škod.
  • Jednou za čas proveďte důkladnější pročištění svého počítače, a to prostřednictvím nástrojů pro hledání škodlivého kódu.

Váš stolní počítač nebo notebook budou ve větším bezpečí, když se budou využívat bez připojení k internetu. Největší hrozby na vás číhají právě v souvislosti s internetem. Ten je dnes ovšem naprostou nezbytností, ať už ho využíváme k zábavě, práci, komunikaci či k jiným účelům.

Ochrana počítače

Zásady bezpečného používání internetu

Daleko ostražitější byste měli být při používání internetu. Internet je nejčastějším zdrojem nejrůznějších virů, které si můžete do počítače stáhnout. Ale o těch až v následující kapitole.

V prostředí internetu byste měli nakládat opatrně s osobními daty. Sdělujte jich co nejméně, v ideálním případě vůbec žádné. Složitější hesla se snažte jednou za čas měnit. Pro lepší bezpečnost toho samozřejmě můžete udělat ještě víc.

  • Nepřihlašujte se s notebookem na veřejné Wi-Fi sítě, respektive se na takových sítích nevpřihlašujte do bankovnictví a podobných služeb.
  • Využívejte pouze zabezpečených internetových stránek „https“.
  • Při návštěvě stránek s citlivým obsahem si hlídejte správnou adresu v adresním řádku v prohlížeči.
  • Pozor na soubory, které stahujete a především na zdroje z jakých je stahujete.
  • S informacemi na internetu nakládejte opatrně. To platí i u e-mailů přicházejících z nedůvěryhodných adres, které vás nutí kliknout na odkaz, za nímž se může skrývat vir.

Ochrana před viry

Nejčastější nebezpečí pro stolní počítače a notebooky

Nebezpečí na internetu může mít různé podoby. Cesta k nežádoucímu viru či malwaru vede třeba skrze kliknutí na odkaz. Právě za výrazem malware se ukrývá škodlivý kód, který ukradne vaše data, poškodí je, získá přístupy a mnohé další. Jeho podoby jsou pochopitelně různé.

  • Trojské koně mají podobu rádoby užitečných aplikací. Skrze ně se mohou útočníci dostat do vašeho počítače.
  • Ransomware dokáže dokonale zašifrovat osobní data, k nimž se už bohužel nedostanete. Útočníci se z vás následně budou snažit dostat peníze pod příslibem dešifrování dat.
  • Adware je jeden z druhů nebezpečných kódů v počítači, na který se nabaluje hlavně nevyžádaná reklama.
  • Spyware se naopak snaží sledovat vaši aktivitu na počítači a předávat ji dál.
  • Rootkity jsou dokonce neodhalitelné některými antiviry a je třeba je hledat speciálními aplikacemi.

Velké nebezpečí číhá v e-mailech, v nichž se využívá technika označovaná jako phishing. Útočníci se snaží napodobit prostředí např. bankovních institucí a po kliknutí na odkaz z vás chtějí vymámit vaše přístupové údaje a jiná důležitá data. Nevěřte e-mailům typu – vyhráli jste miliony, potřebuji pomoc, posíláme vám fakturu apod. Ať už je e-mail psát sebelepší češtinou a vypadá věrohodně, vždy si kontrolujte mimo jiné adresu odesílatele. Dobře se zamyslete, zda takový e-mail vůbec očekáváte. K vítězství nad tímto nebezpečím často stačí pouze zdravý selský rozum a dodržování výše uvedených pravidel.

Jedna z velice praktických, účinných a pravdivých rad zní: Nevěřte všemu, co najdete na internetu.