Doba si žádá své a stále více lidí komunikuje online. Jaké nástroje lze využít pro videokonference?

Moderní technologie přispívají k tomu, že mezi sebou můžeme komunikovat, aniž bychom byli na jednom místě. Stačí k tomu jen vhodné vybavení a lze navázat videohovor s někým, kdo může být na druhé straně planety. Postačí k tomu notebook nebo stolní počítač s webkamerou připojený k internetu a vhodný komunikační nástroj. Zaměříme se na varianty zdarma i, popř. bezplatné odnože placených verzí.

Skype videokonference

Skype

Skype je software, který zná snad každý, ať už v rámci chatu nebo videohovoru. Vzhledem k tomu, že spadá pod společnost Microsoft, je obvykle součástí softwarového vybavení mnohých počítačů.

Skype nabízí možnost spojení i bez registrace, respektive uživatelského účtu, což vyhovuje mnohým uživatelům. Stačí na webu skype.com vytvořit pozvánku, poslat ji účastníkům a ti se do videokonference přihlásí jako hosté pod libovolným jménem. Využít ale pochopitelně můžete i svůj existující Skype účet. Výhodou je bezplatnost, dostupnost až pro 50 účastníků najednou a jednoduché a dobře známé ovládání. Na druhou stranu Skype se občas potýká se zhoršenou kvalitou hovorů.

Microsoft Teams

Od Microsoft přináší ještě jedno propracovanější řešení než Skype. Je to Microsoft Teams. Primárně jde o placený nástroj, který je jako stvořený pro hromadnou komunikaci. Nabízí lepší správu většího množství uživatelů, sdílený prostor, návštěvnické přístupy, ale také rozostření obličeje před kamerou a spoustu jiných věcí.K dispozici je dokonce i bezplatná verze Microsoft Teams. Ta ovšem neumožňuje nahrávání hovorů a řadu dalších věcí. Tato služba je oproti Skype komplexnější i z pohledu práce s dokumenty v reálném čase a propojení s ostatními aplikacemi společnosti Microsoft, ať už je to Outlook nebo jiné.

Microsoft Teams se hodí i pro pro náročné uživatele z pohledu videokonferencí. A hodně se nyní používá při školní online výuce.

Google Hangouts a Google Meets

Google Meet

Konkurenční nabídka od giganta zvaného Google obsahuje Google Hangouts, který je dosti podobný základnímu Skype. Umožňuje totiž provádět videohovory s kontakty uloženými v přátelích.

Možná i díky tomu je daleko komplexnější službou Google Meets. Ta je součástí placeného balíčku G Suite, existuje ale uvolněná bezplatná verze.

V mnohém se Google Meets podobá popisovanému Skype. Například v tom, že nevyžaduje žádnou instalaci. Podobně jako Microsoft Teams zase nabízí Meets dokonalé propojení s aplikacemi od Google.

Komunikovat můžete z libovolného zařízení. Nejenom z počítače nebo notebooku, ale také z mobilního telefonu a tabletu. Základní verze podporuje kolem stovky účastníků. Ta placená až 250 lidí, přičemž návštěvníci videokonference nemusí mít zakoupenou placenou verzi, přesto se mohou do takové videokonference jednoduše připojit.

Videokonferenční nástroj Zoom

Hodně populární platformu v rámci videokonferencí představuje Zoom.us. Ten nabízí placené verze pro Business třídu, ale také bezplatnou variantu. V jeho případě však musíte počítat s omezenou délkou hovoru v délce trvání 40 minut. Zoom.us je zatím pouze v angličtině a vyžaduje pro toho, kdo konferenci "pořádá", instalaci klienta. To však neplatí pro ostatní účastníky videokonference.

Zoom.us přináší řešení pro nejrůznější zařízení. Nabízí vyšší kvalitu zvukového a vizuálního přenosu. Bezplatně je určen až pro 50 klientů. Používá zabezpečení SSL a nabízí vzdálené ovládání a sdílení obrazovky.

Komunikace prostřednictvím Whereby

Nyní si pojďme představit nástroj pro videokonference, který je určen pro nenáročné uživatele a malé skupiny. Jde o řešení zvané Whereby, jehož největší předností je, že nemusíte nic instalovat, není třeba přidávat jakékoliv kontakty a už vůbec se nemusíte kamkoliv registrovat.

Na druhou stranu Whereby toho zase až tak moc nenabízí. Pouze digitální místnost, kde se mohou sejít maximálně čtyři uživatelé. V případě placené verze jde o 12 účastníků. Ve prospěch takové videokonference jistě hovoří vyšší stabilita, což může být přisuzováno menšímu počtu návštěvníků. Žádné složitější moderování od Whereby ale rozhodně nečekejte.

Jitsi Meet a Meet vpsFree

Jitsi Meet

V rámci open source projektů je jistě vhodné zmínit řešení zvané Jitsi Meet. Jde o platformu fungující už od roku 2003. Výhodou je jistě bezplatnost, jednoduchost a absence jakékoliv registrace. Jak už to ale u open source projektů bývá zvykem, budoucnost může být nejistá. Této bezplatné platformy se chopila spousta dalších, kteří na ní vybudovali plnohodnotný a funkční projekt.

A právě jedním z takových je nástroj pro videokonference zvaný Meet vpsFree. Stojí za ním neziskový projekt- bez registrace, instalování a všech ostatních nevýhod velkých a známých řešení. Pokud vám nebude vyhovovat komunikace skrze internetový prohlížeč, lze využít i speciální aplikaci. Ta je určena pro mobilní telefony se systémem iOS a Android. Prostřednictvím Meet vpsFree lze realizovat výuku, firemní poradu či jiný druh videohovoru.

Cisco Webex

Název softwaru Cisco Webex bude dobře znám asi komerčním subjektům, protože právě na ně primárně cílí. Jde o placenou službu, která v rámci aktuální situace ve světě nabízí i bezplatné provedení s osekanými funkcemi. Omezení pro sto účastníků, prostředí v anglickém jazyce, oproti jiným produktům spousta doplňků navíc a nutnost registrace. Maximální potenciál získáte zpřístupněn jenom za peníze. Zmínka by měla padnout ještě o kvalitním rozlišení videopřenosu a prvcích, jakými jsou ankety, plánované hovory, interaktivní tabule pro nápady a mnohé jiné. Ideální řešení pro výuku.

Ostatní nástroje pro videokonference

Výše uvedené produkty patří asi k těm nejznámějším, pokud jde o videokonference realizované na internetu. V rámci komplexnosti uvedeme ještě další dva, pro mnohé třeba méně známé, které však dokáží nabídnout také své bezplatné verze.

  • CyberLink U Meeting – Bezplatná verze pro 25 účastníků na dobu trvání hovoru do 30 minut.
  • Jitsi Meet by WebSupport – Společnost WebSupport postavila řešení na platformě Jitsi Meet.



Skype

Google Meet

Jitsi Meet