Současní výrobci hardware se nás často snaží oslnit údaji o rychlosti a výkonu svých výrobků. Mnoho aplikací opravdu vyžaduje výkon, který tyto počítače poskytují. Na druhou stranu bývá často výkon počítače značně předimenzován a tím pádem platíte za to, co nebudete využívat, a to dokonce ani v budoucnu. Aplikace, které provozujete na notebooku, poběží možná stejně svižně i na levnějším, repasovaném notebooku. Na co se dá využít notebook za přibližně 10 000,- Kč bez DPH?

Co koupíte do 10 000,-?

Pokud si prohlédnete nabídky dodavatelů repasované techniky, zjistíte, že za cenu do 10 000,- můžete v současné době získat PII na frekvenci okolo 300MHz. S nákupem těchto notebooků se vejdete už do cca 8000,-. V poslední době začínají být do 10 000,- dostupné i levnější PIII na 500MHz. Notebooky jsou vybaveny většinou 64MB nebo 128MB RAM a diskem 4GB a vyšším.

Skoro všechny repasované notebooky mají USB, sériový a paralelní port a PCMCIA slot. Díky USB můžete připojit k notebooku periferie jako je tiskárna nebo scanner. PCMCIA slot vám může zase dobře posloužit k připojení síťové karty, modemu nebo i modernějších zařízení, jako jsou čtečky paměťových karet, wifi, bluetooth nebo GPRS karta. USB je u starších notebooků ve verzi 1.1. Pokud ale chcete připojit rychlejší USB zařízení, nemusí být vše ztraceno. Do PCMCIA slotu jsou k dispozici i karty s USB 2.0 nebo dokonce s firewire. Je třeba jen věnovat pozornost typu karty. Na trhu jsou nejen PCMCIA I až III, které se liší tloušťkou, ale i 16 bitové a 32 bitové karty. Pokud chcete mít jistotu, že vše bude správně fungovat, zjistěte si parametry karet předem.

K notebooku Dell Cpi existuje bohatá výbava

K čemu je notebook do 10 000,-?

Jednou z klíčových věcí, která ovlivňuje rychlost odezvy počítače, je volba operačního systému. Windows XP nemá v podstatě cenu instalovat na počítač, který má méně než 128MB RAM a procesor pomalejší než PII 300MHz. Optimální je PIII na 500MHz a výše a 128MB nebo lépe 256MB RAM. Tím se ale s cenou dostáváme přes hranici 10 000,- Kč. Ideálním operačním systémem pro PII je Windows 98SE. (Pomineme-li různé Linuxové operační systémy.) Pro provoz Windows 98 stačí 64MB RAM.

Opravdový trpaslík mezi
notebooky IBM TP 240
váží pouhých 1,3kg

Notebook s uvedenou konfigurací se dá velmi dobře uplatnit na cestách. Poskytuje daleko více funkcí než PDA. PDA patří sice do trochu jiné kategorie, ale některé použité notebooky nabízí velice sympatické rozměry a hmotnost (například IBM TP 240, který se občas objeví mezi repasy, váží pouhých 1,3kg a má rozměr A4). Velký 12,1“ nebo 13,3“ display, klávesnice a případně i optická mechanika jasně mluví ve prospěch podobných strojů. Někteří uživatelé si proto místo PDA pořídí za stejnou cenu některý z ultralehkých repasovaných notebooků. Ceny nových ultralehkých notebooků se pohybují zatím velmi vysoko. Pokud často cestujete a nemáte příliš velké nároky na výkon, může být pro vás ultralehký repas tím pravým řešením.

Použité notebooky s cenou do 10 000,- nemohou samozřejmě konkurovat výkonem novým notebookům. Pro většinu kancelářských aplikací však notebook s procesorem PII bohatě dostačuje. Notebook může tedy sloužit také jako „psací stroj“ na cestách. Problémem není ani připojení k internetu, například pomocí GPRS, a tak můžete plně využívat výhody mobilní kanceláře za zlomek ceny nového notebooku. K takovému účelu dobře poslouží All-in-one modely notebooků jako je například Dell Cpx nebo Cpi, IBM TP 390, Toshiba Satellite a podobně. Jejich váha se pohybuje okolo 3kg a jsou zpravidla vybaveny CD-ROM mechanikou, popřípadě i disketovou mechanikou. Mívají také vyšší kapacitu baterie. 13,3“ nebo 14,1“ display poskytuje dostatečný prostor pro vaši kreativitu. All-in-one modely notebooků jsou velmi univerzální a mohou bravurně zvládnout úlohu jak stolního počítače, tak i mobilního průvodce na cestách.

Možnosti využití notebooku
do 10 000,-*
Na co notebook
do 10 000,-* nestačí
 • práce ve Windows 95, 98, ME, 2000
 • práce v Office
 • připojení k internetu
 • ukládání fotografií z digitálního fotoaparátu a jednoduchá práce s grafikou
 • přehrávání MP3
 • přehrávání filmů s nižším rozlišením
 • prohlížení obrázků
 • hraní jednoduchých her
 • práce ve Windows XP
 • přehrávání DVD a filmů
 • intenzivní práce s grafikou
 • CAD a další profesionální graficky zaměřené aplikace
 • připojení k bezdrátové síti
 • hraní graficky náročných her
*přibližná konfigurace notebooku: PII 350MHz, 128MB RAM, 6GB HDD

Nový nebo použitý?

V poslední době klesají ceny nových notebooků. Není problém sehnat nový Acer, Umax nebo i HP či jinou značku pod cca 27 000,-. Cenový rozdíl mezi repasem a novým zbožím někdy není tak výrazný. Repasovné notebooky však často patří k vyšším modelovým řadám a proto je jejich zpracování obzvláště precizní. Bývají také lehčí a kompaktnější. Nezanedbatelnou výhodou je tišší chod. Procesor Pentium II přeci jen má menší výkonové ztráty než Pentium 4 a uchladí ho tedy menší a tišší větráček

Před koupí notebooku nebo PDA se rozhodně vyplatí zvážit všechny alternativy. Pokud si chcete pořídit stroj na cesty nebo na chatu a budete ho využívat pro psaní ve Wordu, práci v Excelu či pro připojení k internetu nebo k nenáročným multimédiím, jako je třeba přehrávání Mp3, pravděpodobně vystačíte s levným repasovaným notebookem. Naopak pokud budete pracovat intenzivně s grafikou a náročnějšími multimédii, budete muset sáhnout do kapsy hlouběji.