Tato baterie, nejčastěji v rozšířeném formátu knoflíkové baterie rozměrů CR2032, zajišťuje napájení pro paměť BIOS. BIOS je umístěn na chipsetu základní desky a jeho paměť uchovává nastavení jako například: informace o pevných discích, pořadí jejich startu, systémový čas, frekvence procesoru, pamětí, různé režimy a další.

Proč je důležité baterii udržovat v kondici?

Pokud je baterie již slabá a dojde zároveň k výpadku elektrické energie (případně jen někdo počítač vypojí ze zásuvky). Paměť BIOS se resetuje do základního nastavení a tím se mohou ztratit i klíčová nastavení jako informace o tom, jak a z kterého disku má počítač startovat. V lepších případech jen zlobí nastavení času.

Z toho vyplývá, že pro bezproblémový chod počítače, je důležité baterii pravidelně měnit. Obvykle vydrží několik let.

Jak tedy správně baterii vyměnit?

Výhodou je, že baterie je opravdu levná, její cena se pohybuje v řádu desítek korun. Pokud chcete mít na roky klid, kupte ale kvalitnější.

Jak na samotnou výměnu:

    • Počítač odpojte od přívodu energie
    • Otevřete kryt počítače
    • Vyhledejte místo, kde je knoflíková baterie - možná budete muset odpojit některé kabely, nebo vytáhnout určité komoponenty, pokud si nejste jistí, je ideální si prostor nafotit a při kompletaci se z fotografie ujistit jak bylo co zapojené
    • Stiskněte pojistku držáku pro uvolnění baterie a vyměňte za novou - je bezpodmínečně nutné dodržet polaritu - jinak hrozí poškození zařízení

    Proč mi počítač nestartuje?

    Asi jedna z největších záludností je, že počítač může mít operační systém instalován buď v režimu Legacy (postaru), nebo v režimu EFI (nové systémy). Například Windows 10 podporuje oba režimy, u některých starších počítačů je někdy výhodnější z důvodu lepší kompatibility (například když vás zlobí, že počítač nechce usnout, nebo naopak se nerad neprobouzí po hybernaci), tak jej nainstalovat právě do kompatibilního režimu Legacy.

    Problém však může být, když dojde k vybití CMOS baterie a vymaže se nastavení. Počítač po výpadku instalaci na disku nevidí. Zákazník pak reportuje nefunkčnost pevného disku a nedokáže systém nastartovat. Přitom by stačilo jen změnit jedno nastavení v systému BIOS.

    Pokud máte podezření, že se to stalo vám, nezoufejte a pokuste se to opravit. Jak na změnu nastavení UEFI a Legacy jsme popisovali zde.

    Poznámka: V ojedinělých případech se s problémem může setkat i uživatel, kterému byl odeslán funkční, otestovaný kus. Nejčastěji se to stává v zimních měsícíh, zejména v období sezónních špiček, kdy dopravce balíky neskladuje jen v halách, ale ve venkovních klecích (a to třeba i přes víkend). I pokud je baterie v dobré kondici, velký mráz ji může prověřit natolik, že přestane dodávat napětí a dojde k výpadku napájení a tím vymazání CMOS paměti.