Technologie, která má své nejlepší časy za sebou, přesto na ni můžete u starší výpočetní techniky stále narazit. Zjistěte, co se skrývá za výrazem Intel Optane Memory a k čemu vlastně slouží.

Intel Optane Memory je cachovací paměť, která souvisí s klasickými pevnými disky HDD. Pojí se s technologií 3D XPoint, jejíž uvedení na trh bylo posléze boomem. Jak už prozrazuje název této paměti, za vším stojí společnost Intel, navíc ve spolupráci se společností Micron Technology.

Tyto energeticky nezávislé paměti byly vyvíjeny zhruba od roku 2012. Samotná značka Optane se objevila o tři roky poté. Největší rozkvět pak nastal během následujících dvou let. K ukončení výroby, potažmo činnosti speciální divize Intelu došlo v roce 2022. I přesto na tento druh cachovací paměti můžete u starší výpočetní techniky narazit a využít ji k prospěchu svému.

Intel Optane Memory a její hlavní význam

Intel Optane Memory

Úvod tohoto článku je všeříkající. Cachovací paměť je ve své podstatě vyrovnávací pamětí založené na formátu M.2 2280. Hlavním účelem je urychlení práce s klasickým plotnovým pevným diskem. V dobách předražených SSD disků s vysokou kapacitou dávala smysl právě kombinace klasického HDD disku a Intel Optane Memory. A to nejenom po stránce finanční. Vyrovnávací paměť rapidním způsobem přispěla k urychlení operačního systému a fungování vybraných aplikací, včetně počítačových her.

Hlavní předností této paměti je již zmiňovaná technologie 3D XPoint. A jak vypadá použití Intel Optane Memory z pohledu praxe? Může to být až třikrát rychlejší načítání souborů na plotnovém pevném disku. S webovým prohlížečem nebo e-mailovým klientem to bude až pětkrát. A spouštění počítačových her? U nich lze očekávat zrychlení o 50 % a více. Intel Optane Memory má tedy význam i pro běžného uživatele. Ti profesionální paměti ocenili při práci s grafickými softwary a mnohými dalšími aplikacemi.

IOP není klasickou RAM pamětí

S cachovací pamětí Intel Optane Memory se samozřejmě pojí spousta mýtů, které je zapotřebí uvést na pravou míru. Jako první je nutné zdůraznit, že tato vyrovnávací paměť není klasickou operační pamětí RAM, jak by si mohl, kdo myslet. Intel Optane Memory není volatilní pamětí, takže i když dojde ke ztrátě napětí, data v ní stále zůstávají. RAM paměť funguje zcela opačně, protože je volatilní.

Zároveň nelze Intel Optane Memory považovat za klasický SSD disk. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že je pouze takovým urychlovačem plotnového HDD disku. Ti znalejší pak mohou ještě namítnout, že se jedná o něco takového jako ReadyBoot nebo disky SSHD. Ani to však není pravda, protože tyto pevné disky využívaly cachování prostřednictvím rozhraní SATA, kdežto Intel Optane Memory funguje přes PCIe.

Použití Intel Optane Memory

IOP

Přes prvopočáteční pochyby se tento druh vyrovnávací paměti poměrně rychle uchytil a začal se stávat nedílnou součástí výpočetní techniky různého typu. Základem byla čipová sada Intel 200 a vyšší. Použití tedy nebylo možné na úplně starých počítačích, až na těch s procesory Intel Kaby Lake a vyššími šlo vyrovnávací paměť aplikovat. Jde o procesory minimálně sedmé generace v kombinaci s kompatibilní základní deskou. Výjimkou ve své době nebyly ani notebooky, do kterých bylo možné vkládat cachovací paměť Intel Optane Memory. Možnost instalace dostaly dokonce i vybrané modely počítačů typu All In One. Majitelé postarší techniky a procesorů AMD měli však smůlu.

Jakými parametry se pyšní vyrovnávací paměť?

Velkou výhodou cachovací paměti Intel Optane Memory byla ve své době cenová dostupnost, která v kombinaci s HDD diskem válcovala předražené SSD disky. Přitom výsledek z pohledu přenosových rychlostí byl v mnoha směrech obdobný. Záleželo na tom, jak velká vyrovnávací paměť byla použita. Nejčastěji se můžete setkat s kapacitou 16 GB a 32 GB.

V případě paměti Intel Optane Memory 16 GB se lze domoci sekvenčního zápisu 145 MB/s, náhodného zápisu 35 000 IOPS, sekvenčního čtení 900 MB/s a náhodného čtení 190 000 IOPS. U cachovací paměti Intel Optane Memory 32 GB je to sekvenční zápis 290 MB/s, náhodný zápis 65 000 IOPS, sekvenční čtení 1 350 MB/s a náhodné čtení 240 000 IOPS. V obou případech lze docílit maximálních zapsaných dat 182,5 TB, spotřeba je 3,5 W a rozhraní PCIe NVMe 3.0 x2, takže formát M.2.

Předností této paměti, potažmo celého projektu jsou právě vyšší rychlosti zapříčiněné změnou odporu, a to napříč bity vždy ve velkých sériích. Paměťová pole jsou stohovaná v jednotlivých řadách, přičemž každá vrstva je má otočené o devadesát stupňů.

Intel Optane Memory vs Intel Optane SSD

Intel Optane SSD

Na závěr se zmíníme ještě o označení této vyrovnávací paměti v souvislosti a náležitou kompatibilitou. Setkat se totiž můžete se dvěma odlišnými výrazy, mezi nimiž je zapotřebí dělat rozdíly. Podoba Intel Optane Memory je vlastně paměťová komponenta, s níž jak bylo už řečeno souvisí náležitá kompatibilita čipové sady a procesoru. Kdežto Optane v roli SSD musí splňovat stejnou kompatibilitu, jako normální SSD disky. Intel Optane SSD má tedy mnohem širší použitelnost nejenom na novějších, ale i na starších čipových sadách.

Vzhledem k tomu, že se na této technologii podílel Intel a společnost Micron, pro úplnost uvedeme ještě jedno. Sám Micron nabízel také speciální NVMe AIC SSD disky. Bohužel rok 2022 byl zlomový a po skončení divize Optane skončil vlastně i vývoj samotné technologie 3D XPoint, i když dnes může ještě v některých starších počítačích plnit svoji úlohu na výbornou.