Kryptoměny jsou v posledních letech omílaným tématem. Do kontaktu s nimi přichází stále více lidí a jako platidlo je uznávají další a další e-shopy a společnosti. Víte, co jsou to kryptoměny a jaké druhy vůbec existují?

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

Když se řekne kryptoměna, můžete si pod tímto výrazem představit určitý typ elektronických peněz. Digitální měna, která je v současnosti označována za novodobou. Kryptoměny velice úzce souvisí s asymetrickou kryptografií, takže ve výsledku nejde o plnohodnotnou měnu, jako spíše o nehmotnou movitou věc. Kryptoměny, to nejsou hmotné bankovky, ale v podstatě určitý zápis v paměti počítače. Každá kryptoměna má pak vlastní platební síť.

První zmínky o vytvoření elektronických peněz přišly v polovině 20. století. V době, kdy se po světě začal rozšiřovat internet. Celý boom virtuálních měn odstartovala jedna z nejznámějších, kterou je Bitcoin. Ten vznikl v roce 2009.

Proč vůbec vznikly kryptoměny?

Bitcoiny

Vznik kryptoměn měl pochopitelně spoustu důvodů. Primárně šlo o možnost rychlé elektronické platby po celém světě bez nadřazené centrální autority. To znamená, že kryptoměny nejsou kontrolovány žádnými úřady a bankami. V rámci decentralizace neexistuje v podstatě žádná centrální banka. To platí také z pohledu prostředníků. Žádní nejsou. Komunikace probíhá vždy skrze P2P sítě.

Kryptoměny byly vytvořeny nejenom proto, aby byl urychlen platební styk v rámci celého světa. Důvodem byla i transparentnost a bezpečnost. V současné době jsou využívána silná a neprolomitelná šifrování. Díky blockchainu víte, co se s penězi děje a jak putují transakce v rámci dané sítě. Zároveň nepodáváte žádné osobní údaje, jako je tomu u běžného peněžního styku. Co jednou odešlete, to už nelze stornovat, jako v klasických bankách.

Dalším z důvodů vzniku kryptoměn byla minimalizace jakýchkoliv poplatků a nákladů spojených se samotnými transakcemi. Kromě výše uvedených informací mají kryptoměny i řadu jiných přínosných výhod. Systém jednotné měny v podstatě nemůže zkolabovat, nepodléhají inflaci a nedají se falšovat. V poslední době se kryptoměny stávají i určitým typem investice.

Jaké jsou nejznámější kryptoměny?

Kryptoměny

Od zavedení první kryptoměny uběhl už nějaký ten čas. V současné době existuje několik stovek kryptoměn. Některé z nich dosahují obřích rozměrů a mají další budoucnost, jiné možná časem zaniknou. V následujících řádcích vám představíme kryptoměny, které patří k těm nejznámějším.

Bitcoin

Asi jedna z nejpopulárnějších kryptoměn. Open-source P2P platební síť byla popsána v roce 2008 a spuštěna o rok později. Bitcoin se během let natolik proslavil, že dnes je tématem mnohých konferencí po celém světě. Měna je známá pod symbolem BTC a je ryzím představitelem všech výše uvedených vlastností kryptoměn. To znamená decentralizace, pseudonymní držení a podobně.

V případě této kryptoměny je známo její celkové množství. Má přibližnou hodnotu 21 000 000. K finálnímu vytěžení měny by mělo dojít zhruba v roce 2140. Základem při vzniku Bitcoinu byly koncepty b-Money a Bit gold. Od roku 2012 funguje speciální organizace zaměřená na vylepšování protokolu, sledování hrozeb a podobné věci. Její název je Bitcoin Foundation.

Určitou odnoží je kryptoměna Bitcoin cash, která vznikla odštěpením od Bitcoinu v roce 2017. K tomuto kroku došlo na základě hlasování těžařů kryptoměny.

Ethereum

Populární kryptoměna označovaná symbolem ETH. Síť byla představena v roce 2013 a spuštěna o dva roky později. Oproti Bitcoinu se Ethereum vyznačuje možností snazší těžby. Nejsou zapotřebí speciální minery, ale postačí grafické karty. Autorem kryptoměny je Vitalik Buterin. Ethereum je pochopitelně směnitelné za Bitcoin. V souvislosti s touto kryptoměnou je zmiňován decentralizovaný virtuální stroj Ethereum Virtual Machine označovaný zkratkou EVM sloužící pro hladký chod sítě. S pomocí něho jsou zajišťovány tzv. chytré kontrakty neboli Smart Contracs.

Litecoin

Další z alternativních digitálních měn založených na Bitcoinu. Celkové množství této kryptoměny je 84 000 000, což je čtyřikrát více nežli u Bitcoinu. Měna známá pod symbolem LTC se objevila v roce 2011 a v následujících letech si prošla určitou krizí. Její vzkříšení přišlo v roce 2017 a dnes s ní můžete platit dokonce i v České republice. K Litecoinu se dostanete nejenom na burze, ale také skrze Bitcoinové bankomaty. V rámci mining algoritmu je využíván Scrypt. Jde o třetí nejstarší kryptoměnu tohoto typu, i když předchozí dvě, které využívali stejný algoritmus, už zanikly (Tenebrix a Fairbrix).

Dogecoin

Dogecoin je kryptoměnou označovanou zkratkami DOGE nebo XDG. Tato měna byla založena na kryptoměně Litecoin v roce 2013 a stáli za ní Bill Markus a Samuel Jackson Palmer. Z původní recese se stala poměrně oblíbená virtuální měna, která do konce roku 2018 nabízela zhodnocení až 1 700 %. Ve prospěch této open-source P2P platební sítě hovoří široká komunita uživatelů, vysoká rychlost prováděných transakcí a nízké poplatky. Z Dogecoin vycházejí i některé další kryptoměny, jakými jsou Catcoin, Apecoin, Pandacoin a Nyancoin.

Kolem Dogecoinu vznikla stejnojmenná nadace, která podpořila například NASCAR, zimní olympiádu v Soči nebo projekt Doge4Wear v Keni.

IOTA

Bitcoin na mobilním telefonu

IOTA je název známé kryptoměny a zároveň P2P platební sítě. Jedná se o stoprocentně předtěženou kryptoměnu, která je nedělitelná. Vyznačuje se neomezeným počtem transakcí, nulovými poplatky a nenáročností na diskovou kapacitu. Kryptoměna má poměrně nízkou hodnotu, takže se v jejím případě používají násobky. Ty jsou označována, jako KIOTA, MIOTA, GIOTA, TIOTA a PIOTA. Všechny tokeny této digitální měny byly vydány v roce 2015 a celkem jich bylo 2 779 530 283. IOTA se snaží prosadit mimo jiné i ve zdravotnictví. Komunita lidí kolem této kryptoměny založila přínosnou nadaci IOTA Foundation.

Zcash

Kryptoměna Zcash vznikla v roce 2013 oddělením od Bitcoinu. S jejím používáním je spojen speciální kryptografický protokol zk-SNARK cílící na maximální soukromí uživatelů. Důraz je kladen na anonymizaci odesílatelů i příjemců. Těžba nových mincí je obdobná, jako u Bitcoinu. Její zkratka je ZEC a celkový počet mincí je 21 000 000.

Dash

Další z kryptoměn, která vznikla odštěpením od Bitcoinu. Za jejím vytvořením stojí Evan Duffield. Její prvopočáteční název byl v roce 2014 Xcoin ale během několika dnů byla přejmenována na Darkcoin. O rok později získala zkrácené označení Dash. Kryptoměna cílí na soukromí PrivateSend a okamžité transakce InstantSend. Z pohledu těžení se vyplatí získávat tuto kryptoměnu pouze v Číně. Jinak ji lze obdržet na mnoha online burzách, jakými jsou Binance, BitFinex a ostatní.

Binance

Binance je označení kryptoměnové burzy, se kterou souvisí její vlastní kryptoměna Binance Coin. K jejímu založení došlo v roce 2017 v Hongkongu. Zakladatelem je Changpeng Zhao. V rámci této obchodní platformy můžete využít řešení zvané Basic Exchange a Advanced Exchange. Směnit lze více jak 149 kryptoměn.

Ostatní významné kryptoměny

Kromě výše uvedených kryptoměn se můžete zaměřit na ostatní, které patří k těm silným, jsou něčím zajímavé a ve své podstatě představují hudbu budoucnosti. Je to kupříkladu Basic Attention Token (BAT), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), NEO, Ripple XRP, EOS, Monero (XMR), Ethereum Classic a jiné.

Chtěli byste se těžbě věnovat ve velkém?
HW pro těžbu kryptoměn zakoupíte v sekci HW pro mining.

Obrázky byly použity z internetových stránek www.unsplash.com.