Spolehlivý a bezpečný firemní notebook. Přesně tak lze charakterizovat model Dell Latitude 5400, který sází na menší rozměry, výkon a příjemné uživatelské prostředí.

Kompaktnost, výkon, zabezpečení, optimalizovaná výdrž baterie a efektivní připojení. Takový je notebook Dell Latitude 5400 spadající do skupiny čtrnáctipalcových modelů. Profesionální notebook stvořený pro práci, který do jisté míry představuje pomyslnou zlatou střední třídu. Jeho využitelnost se samozřejmě pojí s firemním sektorem, kde je tato mobilní výpočetní technika, jako doma. Dokazuje to nejenom konstrukce, ale také vnitřní vybavení.

Dell Latitude 5400

Dell Latitude 5400 se pochopitelně nemusí omezovat pouze na business segment. Jeho univerzálnost je příslibem toho, že na své si přijdou uživatelé doma, ve škole, zkrátka kdekoliv, kde je třeba spojit mobilitu s požadovaným výkonem. Pojďme se tedy podívat na to, jaké rysy má tento model, co všechno nabízí a kde jsou jeho nejsilnější stránky.

Výkon zaručuje firemní využití

Nejprve se vrhneme na parametry, které na první pohled okem nemusí být až tak zjevné, přesto jsou u firemních notebooků tím nejzásadnějším. Ano, správně tušíte, že jde o výkon, ať už ten týkající se výpočetních operací, tak grafiky. Je pravdou, že Dell Latitude 5400 není ryze grafickým nástrojem, což dokazuje jeho samotná velikost, i v tomto směru má ale co nabídnout.

Je to už nějaký ten čas, co tento model sjel z výrobních linek, výkonově však rozhodně neztrácí. Dokazuje to osmá generace procesorů Intel Core i3, i5 a i7. Procesorová nabídka, z níž si dokáže vybrat naprosto každý. Stačí vám dvoujádrový procesor nebo chcete ten čtyřjádrový s frekvencí až 4,8 GHz a 8 MB cache paměti? Volit lze ze čtyř variant provedení.

  • Intel Core i3-8145U
  • Intel Core i5-8265U
  • Intel Core i5-8365U
  • Intel Core i7-8665U
Dell Latitude 5400 klávesnice

Nabídka seřazená od toho nejméně výkonného, až po to nejvýkonnější. Se všemi těmito procesory se mimochodem pojí také integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 620. Jak už zaznělo v úvodu, pokud patříte k těm náročnějším z hlediska grafiky, můžete sáhnout po dedikované grafice. Ta je spojena s použitím procesorů Intel Core i5 a i7. Jedná se o grafiku AMD Radeon 540X.

Když výkon, tak se vším všudy, což dokazuje i použití operačních pamětí. K dispozici máte dva SODIMM sloty pro operační paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 666 MHz. Minimální konfigurace funguje se 4 GB paměti. Každý slot však podporuje až 16 GB, takže dohromady můžete osadit 32 GB operačních pamětí. A ty celkem výrazným způsobem ovlivní celkový výkon notebooku Dell Latitude 5400.

Uvnitř notebooku ještě zůstaneme

Když už jsme začali tím, co se ukrývá uvnitř notebooku, budeme v tom pokračovat. Za zmínku stojí třeba efektivně řešené chlazení, o čemž mimochodem vypovídá i poměrně rozsáhlé žebrování na spodní části. Vedle již zmiňovaných dvou slotů pro RAM tu můžete vidět i úložný slot M.2 NVMe. Použité SSD disky dosahují kapacity až 512 GB, potažmo 1 TB podle toho, jaké řešení zvolíte.

Nepřehlédnutelná je také baterie Dell Latitude 5400. Vedle tříčlánkových verzí 42 Wh a 51 Wh můžete vybrat i čtyřčlánkový akumulátor 68 Wh. Ten je s ohledem na ostatní parametry notebooku zárukou poměrně dlouhé výdrže na cestách.

Na závěr této kapitolu musí zaznít informace o snadné dostupnosti všeho výše popisovaného. Spodní část notebooku drží osm malých šroubků, které vyšroubujete a dostanete se obratem dovnitř.

Kompaktnost spjatá s líbivým designem

Dell Latitude 5400 levá

Přesuňme se od vnitřních útrob notebooku k vnějšímu šasi. Obal je přece jenom tím, s čím se dostáváte každý den do styku. Pokud chcete notebook využít ve firmě, jistě od něj očekáváte i patřičného reprezentativního ducha. Nutno podotknout, že Dell Latitude 5400 v tomto ohledu nezklame. První příjemnou záležitostí jsou fyzické proporce.

  • Šířka je 323,05 mm
  • Hloubka je 216 mm
  • Výška je 19,6 – 20,85 mm

Ano, na první pohled se nejedná o žádný ultrabook v porovnání s ostatními čtrnáctipalcovými modely. S ohledem na dobu vzniku jde však o poměrně kompaktní mobilní zařízení. I hmotnost 1,48 kg přispívá k tomu, že na notebooku můžete pohodlně pracovat nejenom v kanceláři, ale také na cestách.

Když se zahledíte na tmavé šasi, určitě v něm spatříte rukopis společnosti Dell. Přesné linie, dokonale sedící části, žádné výrazné povrzávání, a hlavně použití kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny. Část materiálu má dokonce recyklovatelný charakter. Obávat se nemusíte přílišného ulpívání otisků prstů na šasi, ale ani prohýbajícího se displeje při otevírání. K němu vám sice stačí jedna ruka, díky preciznímu zpracování pantů a jejich tuhosti je však lepší otevřít notebook oběma rukama. Ona zmiňovaná tuhost je ovšem předzvěstí toho, že Dell Latitude 5400 přece jenom něco vydrží, ač je jeho primární doménou kancelář.

Použití prvotřídních materiálů, odolné šasi a do ruky skvěle padnout zkosený design předurčují tento model k širokému využití. Prim hrají i ty nejmenší detaily, mezi něž se řadí například snížená přední část notebooku, minimalistický vzhled pantů a nepřehlédnutelné logo Dell.

Pracovní nasazení Dell Latitude 5400

Dell Latitude 5400 pravá

Tento notebook je doslova stvořen pro práci, takže asi každého bude zajímat nabízené pracovní prostředí. Stačí, když otevřete displej a vše potřebné se vám najednou zjeví pod rukama. V designově světlejším a na omak kvalitním šasi se nachází trochu zapuštěná klávesnice. To je z praktického i optického hlediska jistě příjemné. Klávesy jsou tmavší nežli šasi.

Model Dell Latitude 5400 je vybaven plnohodnotnou klávesnicí bez numerické část s ohledem na velikost 14". Tato řada disponuje také integrovaným trackpointem mezi klávesami G, B a H. Přidružená tlačítka jsou zakomponována v prohlubni u klávesnice. O úroveň výš se nachází touchpad, jehož velikost není úplně závratná. Je to způsobeno externími klávesami pro touchpad. Ty jsou však více než praktické a mají dobrou odezvu. Touchpad svou velikost kompenzuje dokonale hladkým povrchem přispívajícím k pohodlnému ovládání.

Vypíchnout lze ještě podsvícenou klávesnici a také umístění zapínacího tlačítka vpravo nahoře vedle klávesnice. Tlačítko je podsvícené a může být vybavené i integrovanou čtečkou otisků prstů. Zbytek pracovního prostředí působí svěžím a dostatečně prostorným dojmem.

HD vs. FHD rozlišení

Klávesnice s trackpointem a touchpadem představují jen polovinu pracovního zázemí. Tu druhou samozřejmě tvoří displej. Jak už několikrát zaznělo, Dell Latitude 5400 je vybaven 14" matnou obrazovkou, jejíž skutečné rozměry jsou 309,4 x 173,95 mm. Pokud jde o rozměr úhlopříčky, je to 355,6 mm. Uživatelský komfort se bude odvíjet primárně od toho, jaké zvolíte rozlišení.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů, 220 nitů, 112 ppi, kontrast 400:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 220 nitů, 157 ppi, kontrast 700:1

Dell Latitude 5400 dokonce existuje s FHD rozlišením a integrovanou dotykovou vrstvou. Zobrazovací parametry lze označit za dobré. Vynikající jsou například pozorovací úhly. Nadšeni budete i z podání barev. I když viditelnost na slunci nepatří k těm nejlepším, obávat se nemusíte ani cestování s notebookem. Stejně je pravděpodobně, že Dell Latitude 5400 si nejčastěji uzme místo někde na pracovním stole.

Připojení na cestách

Dell Latitude 5400 spodní

Model Dell Latitude 5400 je bezpochyby skvělým společníkem na cesty, což dokazuje také jeho konektorová výbava. Ta počtem konektorů víceméně odpovídá velikosti čtrnáctipalcového notebooku. Rozhodně na svých cestách nebudete strádat při potřebě připojit některá další externí zařízení. Z praktických důvodů hledejte porty na levé a pravé straně.

Nejvíce konektorů objevíte vpravo. Právě zde máte k dispozici síťový konektor RJ-45, HDMI 1.4b, dva porty USB-A 3.1 Gen 1, ale i kombinovaný audio konektor pro sluchátka s mikrofonem, slot pro SIM kartu a čtečku microSD karet. Nechybí samozřejmě ani zámek Noble. Zbytek portů je vlevo, a to USB-A 3.1 Gen 1 a Thunderbolt 3. Právě tady se nachází také napájecí konektor a většinu plochy zabírá mřížka pro odvod teplého vzduchu.

Tohle je výbava, s níž se v pracovním zápřahu netratíte. Co se týče komunikace, mnohem častěji možná využijete ještě Wi-Fi modul nebo Bluetooth 4.2, potažmo Bluetooth 5.0.

Detaily, o kterých byste měli vědět

Potenciálním zájemcům o notebook Dell Latitude 5400 přijdou vhod i některé ostatní informace. Ty se týkají třeba zvukového projevu tohoto modelu. Reproduktory jsou umístěny ze spodní strany. Z pohledu kvality prezentují čistokrevný průměr. V případě hlasitosti celkem slušně obstojí a ozvučí i středně velkou místnost.

Další podstatná informace se bude týkat hlučnosti, potažmo zahřívání modelu Dell Latitude 5400. Jak už zaznělo, systém chlazení je celkem propracovaný. To znamená, že s častým spouštěním ventilátoru se setkáte až při větší zátěži. A i při vysokém výkonu nedochází k tak výraznému zahřívání klávesnice, potažmo šasi, jako je tomu u konkurenčních modelů.

Pakliže bychom měli Dell Latitude 5400 celkově zhodnotit, jde o povedený model pro firemní použití, se kterým získáte dostatek výkonu, pohodlnou klávesnici, několik bezpečnostních prvků a dlouhou výdrž na akumulátor. Design sice není ničím výstředním a nadčasovým, na druhou stranu jde o individuální záležitost.

Dell Latitude 5400

Dell Latitude 5400 klávesnice

Dell Latitude 5400 levá

Dell Latitude 5400 pravá

Dell Latitude 5400 spodní