Dell Latitude 5280 je notebookem o velikosti 12,5". Cestovní výpočetní technika, která nezabírá příliš místa, a přesto dokáže uspokojit řadu uživatelských nároků.

Notebooky o velikosti 12,5" jsou hojně využívány při cestování, pracovních schůzkách, ale také ve školách. Jedním z úspěšných představitelů této kategorie je Dell Latitude 5280, který se svým konceptem řadí do segmentu obchodní výpočetní techniky. Má co nabídnout nejenom z pohledu přenositelnosti, ale i designu a výkonu.

Přehled notebooků Dell Latitude 5280 aktuálně v prodeji.

Kvalitní plastová základna

Dell Latitude 5280

Dell Latitude 5280 spadá do modelové řady spojené s pevností a bytelností. Ostatně, tyto parametry na cestách oceníte. I přes svoji tenčí konstrukci dokáže nabídnout odpovídající odolnost proti nepříjemnému prohýbání plastů. Vliv na to určitě to, že základna je vyztužena uhlíkovými vlákny. Možná snad jenom u tenkého displeje lze zaznamenat menší náchylnost k prohýbání při otevírání, ale nejde o nic neobvyklého.

Rozměry notebooku Dell Latitude 5280 potěší bezpochyby každého. Šířka 305,1 mm, hloubka 211,3 mm a výška 21,4 mm. K tomu si připočtěte ještě velice příjemnou hmotnost 1,36 kg.

Konektorová výbava hodna notebooku o velikosti 12,5“

Na model Dell Latitude 5280 je třeba pohlížet dle toho, k čemu je primárně určen. Nemůžete od něj očekávat, že se vám na cestách stane zásobárnou portů. Použity jsou jen ty nezbytné, které by měly být při mobilní práci zcela dostačující. Jediná strana bez konektoru je ta přední. Všechny ostatní vám něco nabídnou.

Vzadu je k dispozici slot pro SIM kartu a čtečka MicroSD karet. Vpravo se nachází konektor pro sluchátka, USB 3.0, VGA, RJ45 a zámek označovaný jako Noble Lock. Na opačné straně notebooku najdete vedle napájecího konektoru USB-C s podporou DisplayPort, HDMI a jeden port USB 3.0. Optická mechanika se sem pochopitelně nevešla.

Klávesnice odpovídající velikosti notebooku

Dell Latitude 5280 otevřený

Když při cestách otevřete notebook Dell Latitude 5280, první, co uděláte je, že začnete pracovat s klávesnicí a TouchPadem. Tato vstupní zařízení jsou pochopitelně menší, respektive korespondují s tělem notebooku o velikosti 12,5“. Klávesy typu chiclet mají rozměry 26 x 10,5 mm. Nejde však o nic, na co by si člověk během krátkého okamžiku nezvykl. Ostatně, na tomto mobilním nástroji asi nebudete psát slohové práci, i když to není problém.

Po stranách klávesnice jsou širší okraje. Nechybí dvoustupňové podsvícení, které přijde vhod hlavně v šeru nebo v noci. Dell produkty této řady vybavil i klávesnicí odolnou proti polití. V menším duchu je tvořen samotný TouchPad o velikosti 10 x 5,5 cm. S přihlédnutím k menší klávesnici je absence TrackPointu naprosto zřejmá.

Displej v několika verzích provedení

Notebook Dell Latitude 5280 má z výroby tři typy displejů. Základní verze HD Anti-glade nabízí rozlišení 1 366 x 768 pixelů a jas 200 nitů. Varianta FHD Anti-glade a FHD Anti fingerprint and Anti reflective má rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů a 300 nitů. Je pravdou, že ani v jednom případě nešlápnete vedle. Hodnoty displejů jsou vesměs průměrné ve všech směrech, ať už jde o svítivost, zobrazení na slunci nebo pozorovací úhly.

Výkon Dell Latitude 5280 jistě potěší

Dell Latitude 5280 z boku

Jak už bylo zmíněno na začátku, Dell Latitude 5280 je malý, ale dostatečně výkonný, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených řádků. Použity jsou procesory sedmé generace Intel Core. A to konkrétně Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. U nejvýkonnější varianty je velikost cache paměti 4 MB a u ostatních 3 MB.

K dispozici máte dva SODIMM sloty, do nichž lze vložit paměťové moduly DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz. Maximální podporovaná kapacita je 32 GB, což je naprosto dostačující. Je zřejmé, že takto malý notebook neslouží primárně k náročnějším grafickým operacím, takže si s naprostým přehledem vystačíte s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 620.

Co byste měli vědět?

Na závěr nesmíme v rámci komplexnosti opomenout ani na zbývající technické parametry notebooku Dell Latitude 5280. Je to například podpora pevných disků. V případě SSD M.2 SATA/PCIe je to až 512 GB, u klasického HDD je to až 1 TB. Nechybí integrovaná zvuková karta Realtek AL3253 a dva stereofonní reproduktory o výkonu 2 W. V horní části displeje je umístěna webová kamera s rozlišením 1 280 x 720 pixelů a její snímací úhel činí 74°. V případě bezdrátové komunikace nebudete ochuzeni o Bluetooth a Wi-Fi. Notebook lze mimo jiné připojit i k dokovací stanici. Jak vidno, tomuto modelu zkrátka nic nechybí.

Přehled notebooků Dell Latitude 5280 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5280


Dell Latitude 5280 otevřený


Dell Latitude 5280 z boku