Menší notebooky o velikosti 12,5" jsou jako stvořené pro pracovní použití včetně cest. Malý a lehký, ale stále dobře vybavený, společník na cesty, je obvykle spjat s vyšší cenou. Dell Latitude 5290 je však výjimkou, a tak cílí na daleko větší spektrum uživatelů.

Přehled notebooků Dell Latitude 5290 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5290 je skladný, výkonný, a hlavně mobilní nástroj pro práci. Ten můžete díky jeho velikosti mít neustále při sobě. V oblasti výpočetní techniky platí, že tyto menší modely jsou spojeny s business oblastí, a tedy i vyšší pořizovací cenou. V případě tohoto modelu se však společnost Dell vydala tak trochu jiným směrem. Nabídla řešení, které osloví daleko více uživatelů. A tento zájem díky konfiguraci Dell Latitude 5290 přetrvává dodnes. Pokud nevěříte, začtěte se do následujících řádků.

Notebook, co nezabírá téměř žádné místo

Dell Latitude 5290

Jednou z hlavních předností tohoto notebooku je pochopitelně jeho velikost. Pouhých 12,5" je jasně vypovídající parametr. Tento model je předurčen primárně k cestování. S největší pravděpodobností na něm nebudete kreslit, řešit multimédia a podobné věci. Dell Latitude 5290 má primárně plnit roli pracovního pomocníka, kterého si s sebou můžete brát na pracovní schůzky. Výjimkou pochopitelně není použití ve škole a podobně.

Spolehlivý pracovní nástroj s 12,5" displejem má jasně vypovídající rozměry.

  • Délka 305 mm
  • Hloubka 211 mm
  • Výška 19,4 mm

Když k tomu připočtete hmotnost 1,4 kg, výsledek bude zcela zřejmý. Tento notebook si vložíte do malé brašny nebo obalu a můžete vyrazit na pracovní schůzku. Určitě o něm díky jeho velikosti nebudete vůbec vědět. I když to není ryzí ultrabook odpovídající současným trendům, z pohledu kompaktnosti má hodně co nabídnout.

Plastové šasi a pevné panty

Co se týče fyzického zpracování Dell Latitude 5290, použití materiálů odpovídá cenové dostupnosti tohoto modelu. Základna je tvořena z hrubšího nelakovaného plastu, přičemž vrchní část a víko displeje jsou z plastu se sametovým povrchem. Na omak působí notebook dobrým dojmem, i když hliníkovým konkurentům se samozřejmě nevyrovná. Porovnání s nimi však není na místě.

I plast dokáže být kvalitní, což dokazuje například základna s minimálními průhyby, a to i v prostoru klávesnice. Drobnější deformace zaznamenáte jen u displeje. Díky pevným a tuhým ocelovým pantům a obecně malým rozměrům budete muset použít obě ruce, abyste notebook otevřeli. Na druhou stranu jej můžete otevřít až o sto osmdesát stupňů. Tento model vám rozhodně neudělá ostudu při žádné pracovní schůzce.

Přiměřená konektorová výbava

Dell Latitude 5290 zezadu

Každý uživatel výpočetní techniky musí mít v tomto případě jasno, pokud jde o konektory. Malý notebook Dell Latitude 5290 samozřejmě nemůže nabídnout to samé, jako 15,6" velký model. Na druhou stranu, s přihlédnutím k účelu využití tohoto notebooku asi nebudete vyžadovat nadstandardní konektorovou výbavu. Počet portů odpovídá velikosti šasi a dalo by se říci, že překračuje i běžný standard.

Na pravé straně máte k dispozici Noble Wedge zámek sloužící pro fyzické zabezpečení notebooku. Dále se zde nachází konektor RJ-45, VGA a port USB 3.0 typu A. Nechybí ani kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon.

Další porty pak naleznete vlevo. Hned za konektorem pro napájení notebooku Dell Latitude 5290 se nachází port USB 3.1 typu C, HDMI a jeden port USB 3.0 typu A. To je vše, s čím si na cestách s přehledem vystačíte. A pokud ne, můžete absenci většího množství portů řešit prostřednictvím replikátoru a USB hubu. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na bezdrátové technologie Bluetooth a Wi-Fi.

Displej s HD rozlišením

Cenová dostupnost modelu Dell Latitude 5290 se pochopitelně promítá do všech jeho částí. Není to pouze plastové šasi, jak by si mohl, kdo myslet. Jisté úspory se dostalo také displeji. Ten je nabízen v jediném provedení s HD rozlišením 1 366 x 768 pixelů. Displej s poměrem stran 16:9 disponujete technologií WLED, není dotykový a má podsvícení 200 nitů.

Jedná se o TN displej, takže musíte přijdou všechny klady i zápory této technologie. Trochu limitující mohou být horší pozorovací úhly, své primární účely však splní na výbornou. V tomto ohledu od něj rozhodně neočekávejte nadstandard, za který byste si normálně museli připlatit.

Psaní na menší klávesnici

Dell Latitude 5290 otevřený

Důležitou součástí Dell Latitude 5290 je nejenom displej, ale také další pracovní nástroj, kterým je klávesnice. I když velikost notebooku 12,5" není zrovna předzvěstí toho, že na ní budete od rána do večera psát, přesto má v tomto ohledu co nabídnout. S ohledem na velikost musíte počítat s trochu menšími rozměry kláves. Na jejich rozložení si však lze velice rychle zvyknout. K příjemnému uživatelskému prostředí přispívají takové detaily, jakými jsou povrch kláves, ideální tlakový bod a zpětná odezva. Na druhou stranu vám může trochu chybět jejich podsvícení.

Klávesnice notebooku je lehce zapuštěná. Vedle ní se nachází zapínací tlačítko se světelnou diodou. Pod ní pak naleznete malý touchpad. Jeho nedílnou součástí jsou dvě funkční klávesy. Povrch touchpadu je příjemně kluzký, takže ovládání kurzoru bez externí myši nebude rozhodně žádný problém. Ovládání Dell Latitude 5290 na cestách bude jedna báseň.

Malý a zároveň dostatečně výkonný

Mnohé potenciální zájemce o tento cenově dostupný notebook jistě zajímá, jak je to s výkonem. V tomto směru nebudete o cokoliv ochuzeni. Přece jenom, Dell Latitude 5290 je určen pro business třídu, a tak vás svým výkonem nemůže zdržovat při jakékoliv práci. Volit můžete ze dvou odlišných generací procesorů Intel Core.

  • Sedmá generace procesorů Intel Core až do varianty i5
  • Osmá generace procesorů Intel Core až do verze i7

Zmínit bychom se měli také o použitém chipsetu Intel Kaby Lake. Co se týče operačních pamětí promítajících se do celkového výkonu notebooku, rozhodně nebudete strádat. Vliv na to má fakt, že Dell Latitude 5290 obsahuje celkem dva sloty pro operační paměti. Maximální podporovaná kapacita je až 32 GB. V závislosti na typu procesoru jsou použity paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz nebo 2 400 MHz.

Dell Latitude 5290 porty

Pokud vás zajímá grafický výkon, v plné míře odpovídá využití této mobilní výpočetní techniky. Naprosto dostatečný výkon poskytují integrované grafické karty Intel HD Graphics 620 a Intel UHD Graphics 620 podle volby generace procesoru.

V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom neměli zapomínat ani na úložiště. Klasický pevný disk HDD dosahuje maxima 1 TB, při použití rychlejších SSD disků je to až 512 GB.

Závěrečné hodnocení

Dell Latitude 5290 je notebookem, který stojí za pozornost v mnoha ohledech. Buďme ale nyní trochu kritičtí a reálně vypíchněme jeho negativní vlastnosti, na které budou navazovat ty pozitivní. Slabinou tohoto modelu bude určitě TN displej a absence podsvícení klávesnice. Zároveň počítejte s maximálně SATA III u SSD disků.

Tohle jsou však věci, které nemusí být pro spoustu uživatelů důležité. Pokud totiž sázíte na robustní a pevné tělo, nadprůměrný výkon procesoru a stále ještě používaný VGA port, Dell Latitude 5290 si vás rozhodně získá. Kromě jiného to bude i díky dvěma slotům pro operační paměti, relativně dobrým reproduktorům a v neposlední řadě i skvělou výdrží při použití nové baterie. Tento mobilní cestovatel si zkrátka získá pozornost mnohých uživatelů.

Přehled notebooků Dell Latitude 5290 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5290

Dell Latitude 5290 zezadu

Dell Latitude 5290 otevřený

Dell Latitude 5290 porty