Prověřená obchodní třída, vylepšení oproti předchozímu modelu a ideální pracovní nástroj pro každodenní povinnosti. To je notebook Dell Latitude 5410, který dokáže zaujmout.

Přehled notebooků Dell Latitude 5410 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5410 je typickým představitelem čtrnáctipalcového notebooku. Model, jehož výchozí zaměření je na obchodní třídu, v níž dokáže nabídnout vše potřebné. Nástupce výrobku 5400 možná trochu ztloustl, na druhou stranu přináší řadu praktických vylepšení a obecně koncept kvalitního notebooku pro business segment.

Tak trochu jiný plast

Dell Latitude 5410

Celkové provedení modelu Dell Latitude 5410 působí vynikajícím dojmem. Z pohledu designu jednoznačně převažuje stříbrnošedá barva, která je oproti předchůdci příjemným vymaněním se z temnějších tónů. V tomto případě si barevné pojetí užijete do sytosti, jak z pohledu vnějšího obalu, tak vnitřního šasi. Stříbrnošedá je díky kompletně zasazené klávesnici do těla opravdu všude. Tmavé zůstávají pouze rámečky kolem displeje. Klávesy jsou černé.

Teď ale popojděme od líbivého vzhledu k materiálovému zpracování. Ve většině případů je použit plast. Jak už ale prozrazuje podtitulek, není plast jako plast. Precizně vyhotovené plastové pouzdro totiž obsahuje složky hořčíku a uhlíkových vláken. Díky tomu dochází k maximálnímu zpevnění a zároveň k příjemnému pocitu na omak. Co se týče základny, můžete se spolehnout na precizní pevnost a téměř nulové průhyby kolem klávesnice.

Vzhledem k tomu, že displej notebooku Dell Latitude 5410 neotevřete jednou rukou, při vyvíjení trochu větší síly je u displeje třeba počítat s menším průhybem. Nejde však o nic neobvyklého. Otevírání oběma rukama lze považovat za benefit, protože panty jsou opravdu kvalitní a bytelné. Lze tedy očekávat zvýšenou odolnost při každodenním otevírání a zavírání.

Model Dell Latitude 5410 nabývá velikosti čtrnácti palců, čemuž mimochodem odpovídají i rozměry. Notebook má na šířku 323 mm a na hloubku 216 mm. Drobný nárůst lze očekávat ve výšce. Jde ale o běžný průměr spojený s hodnotami 20,26 až 21,18 mm. Tento údaj se do jisté míry pozitivně promítá do oné robustnosti a bytelnosti šasi.

Porty a konektory – Čtrnáct palců, a přesto nic nechybí

Dell Latitude 5410 levá

Každý uživatel výpočetní techniky správně tuší, že čím menší notebook, tím menší konektorová výbava. Možná právě proto lze velikost čtrnáct palců považovat za ideální zlatý střed. Dokazuje to minimálně výbava Dell Latitude 5410, kde vám nebude chybět v podstatě nic. S optickou mechanikou nelze vzhledem k velikosti počítat. Na druhou stranu se nepoužívá ani u větších a modernějších notebooků.

Konektory jsou z praktického hlediska efektivně rozloženy po obou stranách. Vlevo na vás čeká základní výbava v podobě napájecího konektoru, USB-C 3.2 Gen 1 a USB-A 3.0. Ostatní prostor vyplňuje mřížka ventilátoru a čtečka čipových karet.

Zbývající a o něco bohatší konektorovou výbavu pak naleznete vpravo. Kromě slotu pro SIM kartu a microSD kartu se nabízí kombinovaný audio konektor pro mikrofon a sluchátka. K dispozici máte dva porty USB-A 3.0, HDMI, síťový konektor RJ45 a nepostradatelný zámek Noble. Zbytek konektorové výbavy je tvořen integrovanou Wi-Fi kartou a Bluetooth modulem. V přední ani zadní části neočekávejte kvůli čistému designu žádné jiné konektory a porty.

Bezpečnostní prvky Dell Latitude 5410

Dell Latitude 5410 pravá

Ještě, než se přesuneme k detailnějším technickým parametrům notebooku Dell Latitude 5410, je vhodné upozornit na bezpečnostní prvky. Přece jenom se jedná o business notebook, u něhož to lze považovat za naprostý standard.

Kromě zmíněného fyzického zámku Noble budete mít k dispozici snímač otisku prstů, který se nachází v oblasti klávesnice. Dále je to čtečka čipových karet a mechanická uzávěrka webové kamery. Další bezpečnostní řešení jsou poskytována softwarově, a to společností Dell a Windows.

Pracovní prostředí notebooku

Je nejvyšší čas uchopit displej notebooku, otevřít jej a podívat se na pracovní prostředí. V tomto ohledu je dobré zmínit, že displej dle potřeby otevřete až o 180°. První, na co spočine váš zrak bude klávesnice zapuštěná přímo do těla. Vedle ní se nachází zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisku prstů. Prostor pod klávesnicí vyplňuje touchpad o velikosti 10 x 5,5 cm, který odpovídá rozměrům notebooku. Jeho povrch je drsnější. Ti, kdo při práci využívají trackpoint si pochopitelně přijdou na své. Ovládací prvek je zasazen mezi klávesy G, B, H a jeho ovládací tlačítka jsou nad touchpadem.

Pojďme se ale zaměřit na samotnou klávesnici, jíž lze po generace značky Dell označit za velice komfortní. S přihlédnutím ke čtrnáctipalcovému provedení notebooku je oproštěna o numerickou část. O to prostorněji vypadá zasazená v šasi. Klávesnice má poměrně hluboký stisk 1,8 mm, příjemný tlakový bod, normální rozložení kláves a podsvícení. Pouze klávesa Enter je trochu užší. Dalo by se říci, že pro pisálky naprosto ideální pracovní prostředí.

FHD displej s průměrnými hodnotami

Dell Latitude 5410 zespodu

Nad klávesnicí se tyčící displej notebooku Dell Latitude 5410 lze označit za běžný standard. Jeho vlastnosti odpovídají zlaté střední třídě v tomto business segmentu. To znamená, nebudete zklamáni, zároveň neočekávejte nic extra. Pakliže pomineme základní rozlišení HD 1 366 x 768 pixelů, většina modelů z výroby sjela z linky s FHD rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Jedná se o IPS displej se svítivostí 220 nitů, popřípadě s vylepšenou verzí 300 nitů. Výjimkou není ani dotyková verze displeje.

V rámci trochu tmavého displeje lze zmínit použitou webovou kameru s rozlišením HD 1 280 x 720 pixelů a 30 fps, jíž využijete při komunikaci s přáteli, kolegy a obchodními partnery. Dell Latitude 5410 rozhodně neslouží ke zpracování grafiky, takže si dokonale vystačíte s integrovanou grafikou Intel UHD Graphics. Kontrast, barevnost a pozorovací úhly lze označit za průměrné.

Výkon Dell Latitude 5410

Dell Latitude 5410 zvrchu

Dalším ožehavým tématem v očích potenciálních zájemců je výkon notebooku. Ten je nastaven s ohledem na svou primární použitelnost a dostatečnou výdrž baterie. Kromě osmé generace procesoru Intel Core se setkáte hlavně s procesory desáté generace Intel Core i3, Intel Core i5 až po Intel Core i7-10810U, což je nejvýkonnější nabízený model. Ten mimochodem disponuje šesti jádry, frekvencí 1,1 GHz až 4,9 GHz a pamětí cache 12 MB.

Patřičná zmínka týkající se výkonu musí zaznít také v souvislosti a operačními paměťmi. K dispozici jsou dva sloty DDR4. U osmé generace procesorů pracují na frekvenci 2 666 MHz, u desáté generace procesorů na frekvenci 3 200 MHz. Minimální množství RAM je 4 GB, maximální hodnota je 32 GB. To je dostatečný základ pro výkonný notebook obchodní třídy.

Z pohledu diskové kapacity můžete využívat disky SATA, včetně M.2, přičemž disková kapacita se pohybuje od 128 GB do 1 TB.

Dell Latitude 5410 – Závěrečné hodnocení

Notebook Dell Latitude 5410 je bezpochyby atraktivním modelem, který si zaslouží patřičnou pozornost. A to především kvůli svému kvalitnímu plastovému tělu, vynikající klávesnici, dobré výdrži na baterii, rychlé microSD čtečce, odpovídajícímu množství portů a v neposlední řadě i tichému chodu při vyšším zatížení.

Mezi pomyslné slabiny tohoto modelu může patřit snad jenom hmotnost 1,48 kg, průměrný displej a absence portu Thunderbolt 3. To jsou však vlastnosti, které nemusí vadit každému.

Přehled notebooků Dell Latitude 5410 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5410 levá

Dell Latitude 5410 pravá

Dell Latitude 5410 zespodu

Dell Latitude 5410 zvrchu