Notebook určený nejenom k práci, ale primárně do pracovního prostředí. Takový je Dell Latitude 5414 Rugged Touch, který splňuje vysoké vojenské standardy a hodí se třeba i na stavbu.

Přehled všech notebooků Dell Latitude aktuálně v prodeji.

Potřebujete notebook bytelný, snadno přenosný a odolný vůči nejrůznějším prachům, vodě a pádům? Pak je tu Dell Latitude 5414 Rugged Touch, který je jako stvořený pro práci v drsných podmínkách. Notebook tohoto provedení není zrovna reprezentativním kancelářským pomocníkem. Tento model má zcela jiné přednosti. Ty oceníte primárně ve špinavém pracovním prostředí a tam, kde se nesmíte a ani nechcete bát o svoji výpočetní techniku.

Robustní a obrněné pouzdro

Dell Latitude 5414 Rugged Touch

Letmý pohled na notebook Dell Latitude 5414 Rugged Touch jasně prozrazuje, k čemu je tato výpočetní technika určena. Když ho srovnáte s běžnými firemními notebooky jistě vám bude patrné, že v ruce držíte něco obrněného a hodně odolného. A tomu tak opravdu je. Notebook je stvořen pro náročné pracovní prostředí, čemuž odpovídají i ty nejmenší detaily.

Víko displeje je vyztuženo prostřednictvím hořčíkových slitin. Mnohé komponenty jsou vytvořeny z ultrapolymerového plastu. Povšimnout si můžete i pryžových ochranných krytek v rozích notebooku. Zkrátka, dokonalá ochrana ve všech směrech. Dell Latitude 5414 Rugged Touch je mimochodem testován proti vniknutí prachu, vody, vlhkosti, teplu a v neposlední řadě i pádům. Tohle všechno musí vydržet, což mimochodem potvrzuje splnění vojenského standardu MIL-STD-810G, včetně normy IEC 60529. Řada prvků notebooku je schována za ochranným krytem či speciálním mechanismem.

Nepřehlédnutelnou součástí notebooku je také velké madlo pevně přichycené k tělu. To znamená, že Dell Latitude 5414 Rugged Touch budete snadno přenášet. Stejně, jako pracovní kufřík. To jsou zkrátka ty největší benefity z pohledu bytelnosti této mobilní výpočetní techniky. Tohle všechno se samozřejmě promítá do celkové velikosti notebooku. Ten disponuje úhlopříčkou 14" a v závislosti na verzi displeje může dosahovat rozměrů 351 x 284 x 50,2 mm. Hmotnost se pohybuje kolem 2,86 kg.

Boční kryty skrývají slibnou konektorovou výbavu

Na první pohled byste si možná řekli, že Dell Latitude 5414 Rugged Touch nemá téměř žádnou konektorovou výbavu. Jenže zdání v tomto směru klame. Vše podstatné se skrývá za jednotlivými krytkami kvůli patřičné odolnosti. Nutno však podotknout, že jednotlivé prvky jsou dobře popsány a vše je vymyšleno prakticky a intuitivně.

Pokud hledáte nějaký konektor, v podstatě každá strana výpočetní techniky vám nabídne něco. Například vpravo je k dispozici zvukový konektor, port HDMI, slot pro SIM kartu a port USB 3.0 s technologií PowerShare. Zároveň se zde nachází baterie. Na druhé straně jsou to dva porty USB 3.0, čtečka SD karet a přístup k pevnému disku. Volitelně to může být ještě ExpressCard, čtečka čipových karet nebo optická mechanika. Místo ní můžete zvolit druhou vyjímatelnou baterii za provozu.

Ani vzadu vám nebudou chybět některé konektory, jakými jsou port USB 2.0, sériový port, VGA a síťový konektor. V této části se mimo jiné nachází i napájecí konektor a slot bezpečnostního kabelu. Když otočíte notebook vzhůru nohama, můžete si povšimnout konektoru dokovacího zařízení a konektorů Pass-Through rádiové frekvence. Zkrátka vše potřebné, co na stavbě či kdekoliv jinde budete vyžadovat. Nic víc tento pracant rozhodně mít nemusí.

Výkonné zázemí na cesty

Dell Latitude 5414 Rugged Touch při práci

Obal notebooku Dell Latitude 5414 Rugged Touch už znáte. Nyní je čas představit si jeho srdce. Prozradíme vám, s jakým výkonem na cestách se setkáte. Nutno říci, že tento model plně dostačuje svým účelům, o čemž vás přesvědčí následující řádky. Základem všeho je především procesor. Jde o procesory Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7 šesté generace. Operační výkon je podpořen i dvěma DIMM sloty. Operační paměť pracující na frekvenci 2 133 MHz může dosahovat kapacity až 32 GB.

Každému je určitě jasné, že Dell Latitude 5414 Rugged Touch cílí na klasickou výpočetní práci v terénu. Rozhodně na notebooku o velikosti 14" nebudete provádět žádné grafické operace. To znamená, že si bez sebemenšího problému vystačíte s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 520. Pokud přece jenom prahnete po grafickém výkonu, z výroby lze získat ještě model s externí grafikou AMD Radeon™ R7 M360.

Doplnit můžeme ještě to, že základní výbavu Dell Latitude 5414 Rugged Touch tvoří rychlé SSD disky o kapacitách od 128 GB a více. V případě klasických pevných disků je podpora uložiště až 1 TB.

Jak si stojí displej ve venkovním prostředí?

Zásadní zmínka by měla padnout také o uživatelském prostředí notebooku Dell Latitude 5414 Rugged Touch. A jak se pracuje s takto obrněnou výpočetní technikou? Nejprve se zaměříme na displej. Jak už padla zmínka, jedná se o 14" obrazovku. Stačí stisknout bezpečnostní západku a displej otevřít. Samotnou obrazovku obepíná poměrně široký rámeček. Kolem jsou i gumy přispívající k vyšší bezpečnosti při zavřeném těle notebooku.

Z výroby je dostupných hned několik variant. Displej s poměrem stran 16:9 může mít HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů nebo FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. V jeho případě není výjimkou ani dotykový displej. Jako ideální řešení se samozřejmě jeví FHD varianta poskytující patřičný pracovní komfort. Displej tohoto typu je na sluníčku dostatečně čitelný a má dobré pozorovací úhly. Takové vlastnosti budete od notebooku používaného venku jistě očekávat. Ostatní parametry lze prohlásit za průměrné. S přihlédnutím k využití a účelu však nic víc očekávat nebudete.

V horní části displeje se ukrývá ještě část sloužící pro komunikaci. Jsou to mikrofony, zabudovaná kamera jako volitelný prvek výpočetní techniky s vypínačem a kontrolka informující o stavu kamery.

Psaní na Dell Latitude 5414 Rugged Touch

Dell Latitude 5414 Rugged Touch zezadu

Po otevření notebooku nahlédnete nejenom na 14" displej, ale i na zbývající pracovní prostředí, jehož doménou je klávesnice. I když se může Dell Latitude 5414 Rugged Touch tvářit, jakkoliv bytelně, na komfortu a pohodlí při psaní vás rozhodně okrádat nebude. Černá klávesnice je velice příjemná na omak. Samotné klávesy jsou pevné a mají konzistentní tlakový bod. Jejich stisk je měkký a zároveň dostatečně hluboký. Pokud začnete s tímto modelem psát zápis na nějaké stavbě, budete si připadat jako v kanceláři u klávesnice. Ta mimochodem disponuje praktickým podsvícením.

Hned pod klávesnicí se nachází touchpad. Jeho velikost odpovídá rozměrům notebooku a je dostatečná. Příjemný povrch je zárukou pohodlného ovládání, včetně užívání vícedotykových gest. Součástí touchpadu jsou i dvě gumová funkční tlačítka. V této pracovní ploše se nachází ještě tlačítko napájení situované v pravém rohu pod displejem. Přínosné jsou informační diody prakticky zakomponované v pravé části madla. Jde o kontrolku stavu baterie, pevného disku a napájení. Nechybí ani čtečka otisku prstů a u některých modelů oblast NFC neboli Near Field Communication.

Závěrečné hodnocení

Notebook Dell Latitude 5414 Rugged Touch lze s naprostou jistotou označit za profesionální techniku do náročného a nepříznivého prostředí. V jeho prospěch hovoří robustní pouzdro, jasný displej a dostatečná rychlost zajištěná výkonným procesorem v kombinaci s SSD diskem. Ocenit lze také tichý chod a poměrně dlouhou výdrž na baterii. Jde o vlastnosti, které u tohoto typu notebooku jistě oceníte.

Přehled všech notebooků Dell Latitude aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5414 Rugged Touch

Dell Latitude 5414 Rugged Touch při práci

Dell Latitude 5414 Rugged Touch zezadu