Produktivní zařízení, dostatečné zabezpečení, výkon a přijatelná velikost. To je notebook Dell Latitude 5490, který je pro firemní sektor, jako stvořený. Notebook nabízející zajímavé výpočetní zázemí.

Přehled notebooků Dell Latitude 5490 aktuálně v prodeji.

Ani velký, ani malý, tak přesně takhle by šel charakterizovat Dell Latitude 5490. Čtrnáctipalcový notebook, který je primárně určen pro zaměstnance ve firmách. Jeho předností samozřejmě můžete využít i v domácím prostředí. Mobilní výpočetní technika přinášející od každého něco. Možná právě proto lze tento model označit za poměrně univerzální a flexibilní. A co nabízí notebook Dell Latitude 5490?

Stabilní základna něco vydrží

Dell Latitude 5490

Pojďme se nejprve zaměřit na samotný vzhled a fyzické provedení notebooku. Základem všeho je matně černý podvozek. Poměrně stabilní základna, která zaručuje pevnost a přijatelnou odolnost. Matný povrch působí velice elegantním dojmem, na druhou stranu musíte počítat s drobným ulpíváním otisků prstů. Panty jsou masivní a bytelné. Displej díky nim můžete otočit o 180 stupňů.

Kolem displeje je použit měkčený plast. Při jeho otevírání je třeba počítat s menším průhybem. Jednotlivé části notebooku Dell Latitude 5490 na sebe skvěle navazují a nic zbytečně nevrže. Prohýbání těla je minimální. Oblast klávesnice působí celkem pevným dojmem. Na to, že jde o čtrnáctipalcový notebook počítejte s průměrnou hmotností 1,6 kg. Rozměry jsou 333,4 x 228,9 x 20,3 mm. Když notebook uchopíte, máte pocit, že držíte něco bytelnějšího a pevnějšího, než se na první pohled zdá. Tento model rozhodně nezůstane stát jen na pracovním stole v kanceláři, ale můžete si ho díky jeho skladnosti brát všude se sebou.

Standardní konektivita bohatě stačí

Jak už jsme prozradili v úvodu této recenze, Dell Latitude 5490 je univerzálním notebookem, což se promítá nejenom do jeho vzhledu a provedení, ale také do samotné konektorové výbavy. Ta v podstatě vychází z předchůdce tohoto modelu. Po stranách najdete vše potřebné, co je nezbytné pro práci v kanceláři i na cestách.

Přední strana je bez jakékoliv prvku. Pouze vpravo lze postřehnout nenápadnou diodu. Střední část má drobnou prohlubeň, aby bylo možné pohodlněji otevírat displej. Naopak zadní strany už se týká náležitá konektorová výbava. Vedle síťového konektoru RJ45 je to HDMI, port USB 3.1, napájení a také slot pro SIM kartu. Zhruba třetinu této oblasti tvoří větrací mřížka.

Vlevo budete mít k dispozici port USB-C, USB 3.1 a čtečku SD karet. Vpravo se nachází kombinovaný audio konektor, port USB 3.1 a klasický VGA, včetně zámku Noble Wedge Lock. Jak vidíte, vše je prakticky rozmístěno, takže při připojování dalších periférií se vám nebude nic plést pod ruku.

Pracovní prostřední Dell Latitude 5490

Dell Latitude 5490 otevřený

Notebook Dell Latitude 5490 je doslova stvořen pro práci, o čemž se přesvědčíte po odklopení displeje. V ten moment před sebou máte kvalitní klávesnici, která vzhledem k čtrnáctipalcovému provedení nedisponuje numerickou částí. Jednotlivé klávesy jsou pevné a mají dobrý zdvih. Jejich velikost je 14 mm. Měkký přítlačný bod zajišťuje velice příjemné psaní. K tomu přispívá i fakt, že celý prostor klávesnice se oproti přechozímu modelu prohýbá minimálně. Vypíchnout lze také tichou odezvu kláves, včetně mezerníku. Podsvícení klávesnice je volitelnou výbavou Dell Latitude 5490.

Kromě klávesnice se druhým nepostradatelným ovládacím prvkem stává touchpad se dvěma funkčními klávesami. Tato plocha je jako stvořená pro ovládání gesty. Vypíchnout lze dostatečnou plochu i příjemný povrch na omak. Zapínací tlačítko je zakomponováno do širšího rámu kolem klávesnice v pravém horním rohu.

Tři varianty displeje

Jak už padla několikrát zmínka, Dell Latitude 5490 má čtrnáctipalcový displej obehnaný širším rámečkem. Právě v jeho horní části je umístěna webová kamera, která přijde vhod při komunikaci s přáteli, zákazníky a obchodními partnery. Kamera poskytuje rozlišení 1 280 x 720 pixelů.

Matný displej nabývá hned tří odlišných variant provedení. Záleží na tom, jakému řešení dáte z výroby přednost. Tou nejlevnější verzí je pochopitelně HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů. Zlatou střední cestu představuje FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů. WLED displej tohoto typu přináší průměrné hodnoty z pohledu pozorovacích úhlů, jasu a barevného přednesu. Mimochodem svítivost je 220 nitů. Poslední verzí je dotykový displej s FHD rozlišením 1 920 x 1 024 pixelů.

Co se týče grafického výkonu, odpovídá primárnímu použití notebooku Dell Latitude 5490. Základem je integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 620, popřípadě Intel UHD Graphics 620. Z výroby lze získat i vyšší grafický výkon v podání NVIDIA GeForce MX130.

Výkon navržený pro kancelářskou práci

Dell Latitude 5490 s monitorem

Výkon je u jakékoliv výpočetní techniky pomyslnou alfou a omegou. V tomto případě padla volba na procesory Intel Core i3-7130U přes procesory Intel Core i5-7300U až Intel Core i5-8350U po procesory Intel Core i7-8650U, které jsou těmi nejvýkonnějšími. Díky tomu si na své přijde každý potenciální uživatel notebooku.

V rámci výkonu Dell Latitude 5490 je třeba zmínit ještě velikost operační paměti. K dispozici jsou dva sloty podporující maximální kapacitu až 32 GB. Jedná se o paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz u procesorů sedmé generace a na frekvenci 2 400 MHz u procesorů osmé generace.

Jen doplníme, že kromě podpory klasických HDD do kapacity 1 TB lze využít i rychlejší SSD disky.

Dell Latitude 5490 – Výsledný verdikt

Pojďme se na závěr recenze zaměřit na hlavní klady a zápory tohoto notebooku. V jeho prospěch hovoří určitě stabilní základna, praktická guma kolem displeje zabraňující průniku nečistot, dostatečná konektivita, otevírací pant o 180 stupňů a kvalitní klávesnice. Oproti tomu počítejte s trochu vyšší hmotností, tmavším displejem a větší hlučností při zatížení notebooku.

Přehled notebooků Dell Latitude 5490 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5490

Dell Latitude 5490 otevřený