Středně velký, kvalitně zpracovaný a pro práci jako dělaný. Takový je notebook Dell Latitude 5491. Výkonný model, který vám umožní pracovat pohodlně na cestách. Flexibilní výpočetní technika, s níž vás podrobněji seznámíme.

Řada notebooků 5000 spadá do střední třídy výrobce výpočetní techniky Dell, čemuž také odpovídá kvalitní zpracování za přijatelnou cenu. Konkrétně model Dell Latitude 5491 byl navržen pro produktivitu. Tomu byla záměrně přizpůsobena velikost 14". Projevilo se to i v mnohých dalších technických parametrech oproti předchozím modelům. Pojďme se tedy společně podívat na to, co tento notebook nabízí.

Fyzické proporce a zpracování

Dell Latitude 5491

Pomyslným odrazovým můstkem je samozřejmě zpracování notebooku Dell Latitude 5491. Když se zaměříte na konstrukci, je stabilní a pevná. To je do jisté míry základ úspěchu při pravidelném cestování. Dlouhou životnost v tomto směru podporují i pevné panty displeje. Použitý materiál šasi působí bytelně, nutno však podotknout, že na matném povrchu trochu více ulpívají otisky prstů. Tvrzený plast je v podstatě všude, kromě lemu kolem klávesnice, kde je trochu měkčí. Tam to ale není na škodu.

Celkový design působí elegantním dojmem. Jedná se tedy o reprezentativní pracovní notebook, u kterého se nebudete setkávat se zbytečným povrzáváním, ohýbajícími se rohy displeje a podobně. Mimochodem, displej je možné otočit o 180 stupňů. Lehce zaoblené rohy přispívají k praktickému použití. A jaké jsou skutečné fyzické předpoklady notebooku Dell Latitude 5491?

  • Výška je 20,3 mm
  • Šířka je 333,4 mm
  • Hloubka je 228,9 mm
  • Hmotnost je 1,65 kg

K hmotnosti lze ještě dodat, že ta se odvíjí od toho, jaký typ baterie je zvolen. Tento model byl dodáván s tříčlánkovou baterií 51 Wh, popřípadě se čtyřčlánkovou baterií 68 Wh.

Konektorová výbava Dell Latitude 5491

Když se řekne čtrnáctipalcový notebook, každý si určitě řekne, že menší velikost se zákonitě musí podepsat na omezeném počtu konektorů oproti plnohodnotné patnáctce. Opak je ale pravdou. U tohoto modelu jistě nebudete trpět konektorovou nouzí.

Porty jsou rozděleny do obou stran, a ještě do zadní části. I to je praktické využití, kdy se vám v některých situacích při práci nebudou plést kabely pod ruku. Nutno podotknout, že připojit můžete celkem dost dalších periferií. Celkově budete mít k dispozici porty USB 3.1, přičemž jeden je s funkcí PowerShare. Dále je to HDMI, VGA, RJ-45 a kombinovaný audio konektor, včetně čtečky paměťových karet. Do volitelných konektorů z výroby pak spadá DisplayPort, s nímž standardně nepočítejte. To vše zakončuje ještě napájecí konektor vzadu a bezpečnostní zámek Noble Wedge.

Komunikaci v práci nebo doma pochopitelně nebudete realizovat pouze skrze síťový kabel. Dell Latitude 5491 je vybaven také bezdrátovými technologiemi, jakými jsou Bluetooth a Wifi.

Pracovní prostředí notebooku

Dell Latitude 5491 ze všech stran

Žádná omezení z pohledu konektivity a tím pádem možnost práce odkudkoliv. Další, co vás bude zajímat bude jistě samotné pracovní prostředí. To znamená zobrazovací plocha a klávesnice se všemi svými funkčními prvky. I v tomto případě se má Dell Latitude 5491 čím chlubit.

Jak už bylo zmíněno v úvodu recenze, notebook je vybaven 14" displejem s poměrem stran 16:9. LCD displej je z druhé strany chráněn materiálem vyztuženým uhlíkovými vlákny. Pokud jde o nedotykový displej, můžete si vybírat ze dvou variant rozlišení.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů

Alternativou je pak dotykový WVA displej s FHD rozlišením, který je spojen také s funkcí Truelife. Ve všech třech případech se můžete spolehnout na svítivost 220 nitů. Zobrazovací úhly a podání barev odpovídá běžnému standardu. Dalo by se říci, že všechny technické parametry týkající se displeje jsou průměrné, takže každý uživatel si přijde na to své.

Práce na notebooku Dell Latitude 5491, to ovšem není jen pohled do monitoru, který je mimochodem opatřen webkamerou v horním rámečku. Pohodlná, a hlavně plnohodnotná práce na notebooku je zajišťována i prostřednictvím klávesnice. V jejím případě není o čem diskutovat. Klávesnice Dell jsou populární napříč nejrůznějšími modely výpočetní techniky. Příjemný zdvih, dostatečně velké klávesy, ale také trackpoint uprostřed. Notebook o velikosti 14" je ochuzen o numerickou klávesnici, o to větší však získává touchpad pro ovládání myší. Vše ostatní je standardem. Nechybí gumová ovládací tlačítka pro kurzorové prvky, zapínací tlačítko vpravo pod displejem a příplatková dotyková čtečka otisku prstů. Pisálci si na cestách nebo v kanceláři rozhodně nebudou stěžovat.

Nekompromisní výkon pro běžnou práci

Dell Latitude 5491 otevřený

O pohodlném využívání notebooku Dell Latitude 5491 samozřejmě vypovídá i výkon. Ani zde nebudete v rámci kancelářské práce omezováni. Volit můžete ze dvou variant procesorů. Jsou to čtyřjádrové procesory Intel Core i5 nebo šestijádrové procesory Intel Core i7 osmé generace. K dispozici jsou dva paměťové sloty, takže maximální podporovaná kapacita je až 32 GB. Použité moduly DDR4 dokáží pracovat na frekvenci 2 666 MHz.

V rámci běžných pracovních úkonů si vystačíte s integrovanou grafickou kartou Intel UHD Graphics 630, popřípadě zvolíte externí grafiku nVIDIA GeForce® MX130. Zmínka by měla padnout také o pevných discích. Disky SSD M.2 nabývají kapacity až 1 TB.

Závěrečné hodnocení Dell Latitude 5491

Dell Latitude 5491 lze právoplatně označit za skutečný pracovní nástroj. Přijatelná ochrana, důraz kladený na zabezpečení, výkon pro práci a nezbytná mobilita. Tohle všechno jsou vlastnosti, které předčí jakékoliv drobné nedostatky tohoto modelu.

Dell Latitude 5491

Dell Latitude 5491 ze všech stran

Dell Latitude 5491 otevřený