Patříte k běžným uživatelům výpočetní techniky, kteří potřebují notebook pro práci? Potom se nabízí výpočetní technika primárně určená pro obchodní segment, a to v podání modelu Dell Latitude 5500.

Označení zlatá střední třída je mnohdy hodně zavádějící, protože si můžete představit od každého kousek a ve výsledku nic, co by tvořilo plnohodnotně funkční celek. Notebook Dell Latitude 5500 je však světlou výjimkou. Tento model je totiž jako stvořený pro firemní segment, jelikož nabízí vhodné prvky určené pro bezproblémovou práci. Oficiální zařazení pro obchodního sektor je předzvěstí toho, co asi můžete čekat. Pravdou zůstává, že Dell Latitude 5500 je doslova stvořen pro kancelářskou práci a své užití samozřejmě najde i v jiných oborech, popřípadě v domácnostech.

Dell Latitude 5500

Plastové tělo s reprezentativním vzhledem

Ano, Dell Latitude 5500 spadá do zlaté střední třídy, kde se nachází spousta modelů notebooků na hranici použitého materiálu. V tomto případě nejde o hliník, ale o plast. Ten však žádným způsobem nedegraduje model o úroveň níže. Ba naopak. Po vzhledové stránce je Dell Latitude 5500 skutečně reprezentativní záležitostí. A pokud si na něj vyloženě nesáhnete, nabydete dojmu, že je z kovu.

Design pochopitelně není tím jediným, co od firemního notebooku pro nenáročné budete očekávat. Taková výpočetní technika vybízí k cestování, pracovním schůzkám, prezentacím v zasedacích místnostech a podobně. V tomto směru se povrchové zpracování plastu jistě osvědčí, protože nezanechává otisky prstů, jako jiné konkurenční modely. Hladký povrch a tmavší barevné ladění notebooku jednoduše sluší. Vypadá skvěle zavřený i otevřený.

Vzhledem k tomu, že základna disponuje menší hmotností, musíte počítat s tím, že při otevírání notebooku Dell Latitude 5500 je zapotřebí použít obě ruce. Na druhou stranu, konstrukce se vám odvděčí poměrně velkou stabilitou, tudíž se vyhnete jakémukoliv výraznějšímu prohýbání plastů a povrzávání. Absence deformace souvisí také s precizností zpracování samotného šasi. Jednotlivé části dokonale lícují. Displej lze navíc otevřít o 180 stupňů. I to může přijít mnohým uživatelům vhod.

Dell Latitude 5500 je 15,6" velký notebook, čemuž odpovídá i jeho velikost. Když se zadíváte na provedení tohoto modelu zjistíte, že z praktických důvodů dochází k nepatrnému snížení výšky v přední části notebooku. To ostatně dokazují i konkrétní parametry.

  • Šířka 359,1 mm
  • Hloubka 236,25 mm
  • Výška 20,3 – 22 mm

Pokud jde o hmotnost, Dell Latitude 5500 váží asi 1,82 kg. Nejde sice o žádný ultrabook, s jeho přenášením ale nebudete mít žádný problém.

Možnosti práce jsou bohaté

Dell Latitude 5500 klávesnice

Když si pořizujete notebook, který má pokrývat požadavky firemního segmentu, očekáváte od něj jisté pracovní možnosti. Zkrátka, měl by vám být po ruce a umožnit práci s dalšími periferiemi. Nyní narážíme na bohatost konektorové výbavy. Ta může být na cestách a pracovních schůzkách často vyžadována.

Když se zahledíte na způsob otevírání displeje u notebooku Dell Latitude 5500 bude vám hned jasné, že v zadní části se žádné konektory nemohou nacházet. A tomu tak skutečně je. V této oblasti se totiž na pevných pantech otevírá displej. I z praktických důvodů jsou tedy porty rozloženy po obou stranách.

Vlevo nejblíže k displeji se nachází jeden z velice důležitých konektorů, a to je ten napájecí. Hned za ním je k dispozici port USB 3.1 druhé generace čili Thunderbolt, jeden port USB 3.1 první generace a vpředu je situována čtečka čipových karet. Zhruba uprostřed je umístěno žebrování zajišťující průchod vzduchu. Opačná strana je konektorově o něco bohatší. Směrem odpředu dozadu můžete využívat čtečku microSD karet, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, port USB 3.1 první generace a za ním další port USB 3.1 první generace s technologií PowerShare. Následuje port HDMI, klasický síťový konektor RJ45 a slot pro bezpečnostní zámek. V závislosti na konkrétním typu Dell Latitude 5500 nebudete ochuzeni ani o bezdrátové technologie Wi-Fi 6 a Bluetooth 4.2, potažmo Bluetooth 5.0.

Displej a vše kolem něho

Pojďme se nyní zaměřit na jednu z důležitých částí pracovního prostředí tohoto notebooku, kterou je displej. Jak už bylo zmíněno, ten má úhlopříčku 15,6". Pokud se na zobrazovací plochu podíváme z obecného pohledu, jde o matný displej s relativně tenkými rámečky po stranách. Ten horní je širší, protože je uprostřed vybaven digitálním mikrofonem, kamerou, indikátorem aktivity, závěrkou SafeView a kontrolkou stavu kamery.

Dell Latitude 5500 je dostupný v několika variantách s odlišným displejem. A to především z pohledu předkládaného rozlišení.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů, 220 nitů
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 220 nitů nebo 300 nitů
Dell Latitude 5500 levá

Klasický displej WLED má mimo jiné také dotykovou verzi se stejným rozlišením a svítivostí. Pokud tedy o něco takového stojíte, u modelu Dell Latitude 5500 nepřijdete zkrátka. Co se týče pozorovacích vlastností displeje, jsou dobré ve všech směrech. Matný dotykový i nedotykový displej se vyznačuje dostatečnými pozorovacími úhly, dobrým kontrastem a barevným podáním. Tohle všechno se týká primárně verzí s FHD displejem.

Plnohodnotná klávesnice s numerickou částí

Velikost notebooku 15,6" prozrazuje, že nebudete ochuzeni o numerickou část klávesnice, jak to u notebooků této velikosti bývá. Dell pochopitelně vsadil na jednu ze svých prověřených chiclet klávesnic. Jednotlivé klávesy mají zaoblené hrany a nabízí standardní rozložení. Klávesy jsou trochu měkčí, předkládají však dobrou zpětnou vazbu, ať už pohmatem či zvukem. Psaní na klávesnici je tedy velice pohodlné, a to i v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. K tomu přispívá dvoustupňové podsvícení.

Součástí klávesnice je také trackpoint. Ten na rozdíl od notebooků Lenovo barevně nevyčnívá a je černý. Skvěle tak zapadne mezi ostatní klávesnice a neruší celkový uhlazený design klávesnice. Povrch trackpointu je samozřejmě hrubý, aby vám po něm neklouzal prst. Jeho ovládací prvky se nachází mezi klávesnicí a touchpadem. Ten disponuje dostatečnou velikostí a příjemným povrchem na omak. Jeho ovládací klávesy jsou pod ním. V rámci komplexnosti prezentovaných informací jen uvedeme, že zapínací tlačítko je zakomponováno do šasi vpravo nahoře pod displejem.

Co Dell Latitude 5500 a výkon?

Dell Latitude 5500 pravá

Model Dell Latitude 5500 už je nějakou tu dobu na trhu, přesto dokáže nabídnout stále adekvátní výkon pro běžnou kancelářskou práci. Vliv na to mají primárně procesory Intel Core osmé generace. Při volbě tohoto notebooku se můžete setkat hned s několika typy procesorů.

  • Intel Core i3-8145U
  • Intel Core i5-8265U
  • Intel Core i5-8365U
  • Intel Core i7-8665U

Ten nejvýkonnější nabízí čtyři jádra, osm vláken, 15 W TDP, vPro a pracovní frekvenci od 1,9 GHz do 4,8 GHz. Na výkon mají pochopitelně vliv také operační paměti. K dispozici jsou dva sloty SoDIMM, do kterých je možné vložit paměti s celkovou kapacitou až 32 GB pracující na frekvenci 2 666 MHz. A to už je slušná podpora výpočetního výkonu.

Dell Latitude byl stvořen pro obchodní segment, tedy běžnou kancelářskou práci, takže se není čemu divit, že je standardně vybaven integrovanou grafickou kartou Intel UHD 620. Tři výkonnější procesory z výše uvedených však byly prodávány i se samostatnou grafikou AMD Radeon 540X, takže na své si přijdou i uživatelé vyžadující vyšší grafický výkon.

Ještě doplníme, že notebook obsahuje pevný disk SSD typu M.2. Domoci se můžete maximální kapacity až 1 TB.

Závěrečné hodnocení

Dell Latitude 5500 spodek

A jak celkově zhodnotit notebook Dell Latitude 5500? Dalo by se říci, že vesměs kladně. Jedná se o model, který se pyšní poměrně vysokým výkonem na segment, pro něhož je určený. K dispozici je několik praktických bezpečnostních prvků a funkcí, výrobce uvedl na trh řadu konfigurací a nechybí ani rychlá WLAN. Plusové body bychom měli notebooku přidat také za delší výdrž na novou baterii a matný displej, v ideální případě dotykový.

Abychom jenom nechválili, musí zaznít i negativa. Pravdou zůstává, že Dell Latitude 5500 dokáže nabídnout vyšší výkon, při kterém se projeví trochu hlasitější ventilátor. Za průměrné pak lze označit integrované reproduktory. Nic dalšího notebooku asi nelze vytknout, navíc, tyto drobnosti nemusí vadit každému. Dell Latitude 5500 je v každém případě model se širokým užitím.

Dell Latitude 5500 klávesnice

Dell Latitude 5500 levá

Dell Latitude 5500 pravá

Dell Latitude 5500 spodek