Zlatá střední cesta v segmentu výpočetní techniky patří k té nejoblíbenější. Jedním ze zajímavých představitelů je notebook Dell Latitude 5591, na němž oceníte řadu přínosných vlastností a technických parametrů.

Přehled notebooků Dell Latitude 5590 aktuálně v prodeji.

Notebooky střední třídy jsou hodně populární. Je to způsobeno propojením hromady vlastností – výkon, zpracování, velikost i cena. Tohle všechno jde ruku v ruce a tvoří funkční a pro práci stvořený celek. Model Dell Latitude 5591 je právoplatným zástupcem střední třídy, který toho má uživatelům hodně co nabídnout. Jeho přednosti lze využít nejenom v business segmentu, na pracovních schůzkách, na cestách a v kanceláři. Je to také domácí použití, škola a mnohé další oblasti. Pojďte s námi poznat Dell Latitude 5591 do nejmenšího detailu.

Kvalitní konstrukce je základ úspěchu

Dell Latitude 5591

Když si pořídíte notebook, očekáváte od něho určitou dávku odolnosti. To platí dvojnásob, pokud se jedná o pracovní nástroj, který ve výsledku často přenášíte a převážíte. V tomto ohledu vás Dell Latitude 5591 rozhodně nezklame. Z pohledu konstrukčního zpracování se drží zlaté střední třídy, do níž právoplatně zapadá.

Notebook splňuje vojenský standard MIL-STD 810G. Robustnější základna i silnější pouzdro kolem displeje jsou předpokladem toho, že výrazné prohýbání vás v tomto případě nebude omezovat. Přiměřená tuhost je spojena s nutností použít dvě ruce k tomu, abyste otevřeli displej notebooku. Těžko říci, zda je to použitými panty sladěnými s designem notebooku nebo vyvážeností celého šasi. Podstatné je to, že Dell Latitude 5591 můžete otevřít o 180 stupňů.

Velikost notebooku je 15,6", takže jde o typického zástupce nejrozšířenější verze mobilní výpočetní techniky. Rozměry se liší podle toho, zda zvolíte dotykovou či nedotykovou variantu.

  • Nedotykový notebook má rozměry 376 x 250,7 x 20,6 až 24,3 mm
  • Dotykový notebook má rozměry 376 x 250,7 x 21,65 až 24,3 mm

Nepatrný rozdíl je tedy v drobné tloušťce, jinak jsou oba modely na první pohled zcela totožné. Hmotnost notebooku začíná na 1,93 kg. To jsou parametry naprosto běžné pro tento typ výpočetní techniky. Co se týče vzhledu, tmavě šedá v kombinaci s černou klávesnicí působí profesionálním a zároveň reprezentativním dojmem.

Vnější výbava Dell Latitude 5591

Dell Latitude 5591 otevřený

Notebook je ve většině případů využíván v kombinaci s dalšími periferiemi stejně, jako stolní počítač. Právě z těchto důvodů vás bude zajímat, jak je na tom Dell Latitude 5591 s konektorovou výbavou. Nutno podotknout, že to není špatné a navíc, jednotlivé porty jsou rovnoměrně umístěny do tří stran tak, aby to bylo praktické.

Vpředu samozřejmě neočekávejte žádné porty. Kromě standardního rozmístění po stranách má tento model i pár konektorů vzadu. To oceníte především v okamžiku, kdy umístíte notebook na stůl a něco k němu připojíte. Kabely vás rázem nebudou obtěžovat po bocích. Z logiky věci jasně vyplývá, že vzadu naleznete napájecí konektor. Kromě jiného to bude i připojení k síti prostřednictvím konektoru RJ-45. K dispozici budete mít ještě jeden port USB 3.1 Gen 1 a HDMI port.

Ostatní konektorová výbava se nachází vlevo a vpravo. Na levé straně můžete využívat čtečku SD karet, port USB 3.1 Gen 1 a DisplayPort přes USB, volitelně Thunderbolt 3 a také Smart Card Reader. Napravo v rámci základních portů upotřebíte audio konektor, port USB 3.1 Gen 1, zámek Wedge lock, VGA port a volitelný slot pro SIM kartu. Naprostým standardem notebooku Dell Latitude 5591 jsou bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth.

Dotykový displej pod drobnohledem

Když se nabažíte designu notebooku a jeho konektorové výbavy, přijde na přetřes pracovní prostředí. To v první řadě tvoří displej. Jak už padla zmínka, jedná se o 15,6" velkou zobrazovací plochu, která může nabývat dvou podob. Buď bude dotyková nebo nedotyková, od čehož se mimochodem odvíjí i rozlišení displeje.

  • Nedotykový displej – rozlišení HD 1 366 x 768 px nebo FHD 1 920 x 1 080 px
  • Dotykový displej – rozlišení FHD 1 920 x 1 080 px, WVA technologie, 220 nitů

Asi není třeba zdlouhavě prozrazovat, že právě dotyková verze přináší z uživatelského pohledu daleko větší možnosti. Jeho kvality víceméně odpovídají střední třídě. To znamená, že mají určité mouchy a na druhou stranu i přednosti. Připravte se na trochu tlumené zobrazení. Co se týče barev a ostatních parametrů, jedná se o průměr.

V horní části rámečku je situována webová kamera, včetně mikrofonů. Volitelné je IR přisvícení nebo signalizační diody webkamery.

Klávesnice, která nezaostává

Dell Latitude 5591 zezadu

Není to samozřejmě jenom displej využitelný pro každodenní práci. Hned pod ním se nachází druhá důležitá část pracovní plochy. A tou je klávesnice. V drobné prohlubni jsou klávesy o velikosti 14 x 14 mm. Pro jejich stisk je třeba vyvinout trochu větší tlak, který je spojen s tlumenou odezvou. Rozložení kláves je standardní a na jejich tvar a zpětnou vazbu si lze velice rychle zvyknout. Důležité je také zmínit, že 15,6" velký notebook má plnohodnotnou klávesnici, tzv. včetně numerické klávesnice.

Dalším ovládacím prvkem je namodralý trackpoint. Ten je nepřehlédnutelnou pomůckou nacházející se mezi klávesami G, H a B. Jeho provedení by mohlo být možná o malý kousek vyšší, přesto plní svůj účel na výbornou. Za zmínku stojí i dostatečně velký touchpad s rozměry 10 x 5,4 cm, což je pro práci naprosto dostačují. Jak trackpoint, tak touchpad mají svá funkční tlačítka, takže vám nic nebude chybět. Tlačítko pro zapnutí notebooku je v pravém horním rohu pod displejem. Čtečka otisků prstů se nachází vpravo pod klávesnicí.

Výkon notebooku Dell Latitude 5591

Notebook Dell Latitude 5591 je modelem střední třídy, který v sobě nezapře výkon odpovídající této kategorii. Základem je čipová sada CM246. O výkon se starají procesory Intel Core osmé generace. Konkrétně se jedná o čtyřjádrové procesory Intel Core i5 nebo šestijádrové procesory Intel Core i7. Celkový výkon notebooku je podpořen operačními paměťmi. K dispozici jsou dva sloty, které slouží pro paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 666 MHz. Maximální podporovaná kapacita je 32 GB.

V případě grafické karty se můžete spolehnout na základ v podobě integrované grafiky Intel UHD Graphics 630. Alternativou z výroby může být sestava v kombinaci s grafikou NVIDIA GeForce MX130.

Co byste měli vědět na závěr?

Dell Latitude 5591 z boku

Nakonec vám přinášíme ještě několik doplňujících informací týkajících se notebooku Dell Latitude 5591. Vhod vám přijde například informace o tom, že podpora klasického disku je do kapacity 1 TB, pokud vsadíte na rychlejší SSD řešení počítejte s kapacitou až 512 GB.

Mezi přednosti notebooku Dell Latitude 5591 patří celkové zpracování této mobilní výpočetní techniky. Kromě drobnějších otisků prstů na šasi budete oceňovat hlavně lícování, pevnost a minimální deformaci při používání. Dále lze vyzdvihnout prezentovaný výkon, možnost volby lepší grafiky, spoustu konektorů a bohaté zabezpečení. Nechybí ani TPM 2.0 a další věci. Slot M.2, otočení displeje o 180 stupňů a možnost získání Thunderbolt 3. I to jsou pozitiva, jimiž se pyšní tento model.

V rámci objektivity neopomeneme ani na případná negativa. Mezi ně patří trochu tlumené provedení displeje. Zároveň je větší napájecí adaptér a trochu hlučnější projev notebooku při výrazném zatížení. Vesměs se ale jedná o subjektivní věci, které musí zvážit každý uživatel sám. V každém případě, Dell Latitude 5591 je povedeným notebookem střední třídy.

Přehled notebooků Dell Latitude 5590 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude 5591

Dell Latitude 5591 otevřený

Dell Latitude 5591 zezadu

Dell Latitude 5591 z boku