Konvertibilní notebook 2v1 je něco mezi tabletem a notebookem. Přenosné zařízení, které je sice o kompromisech, má však co nabídnout z každého uvedeného segmentu a cílí především na obchodní třídu.

Firemní zákazníci si žádají nejrůznější výpočetní zařízení, na což svého času pochopitelně reagovala také společnost Dell. Ta přišla s konkurenčním produktem výrobku Microsoft Surface Pro. To znamená, nabídla business třídě konvertibilní notebook, který můžete rázem proměnit na tablet. Jak asi každý správně tuší, takové řešení má pochopitelně svá omezení a hranice. Zjednodušeně by se dalo říci, že Dell Latitude 7200 je něco mezi notebookem a tabletem.

Dell Latitude 7200

Této specifické kategorii notebooků věnuje prostor asi každý výrobce výpočetní techniky. I když to není v tak hojném zastoupení, jako u klasických notebooků. Možná právě proto vás budou zajímat detaily modelu Dell Latitude 7200, který i po letech úspěšného uvedení na trh má stále co nabídnout. Pojďme se společně zaměřit na jeho klady a zápory.

Kvalitně zpracované šasi je podmínkou

Notebook tohoto typu z logiky věci vyžaduje lepší zpracování. Díky jeho velikosti 12,3" je patrné, že ho budete častěji přenášet, vyndávat z brašny, používat a v neposlední řadě také oddělovat displej od těla a užívat ho jako tablet. Společnost Dell takovou denní rutinu rozhodně nepodcenila a vsadila na kvalitní zpracování šasi. Spolehnout se můžete na stříbrný kov působící bytelný dojmem. Propojení hliníku a hořčíku je rozhodně na místě a je předpokladem toho, že Dell Latitude 7200 přece jenom něco vydrží.

Kovové tělo je nezbytné i kvůli tenké výšce notebooku. Kdyby byl notebook z plastu, velice brzy byste ho zlomili. Když se na tento model podíváme z hlediska designového, jedná se určitě o reprezentativní záležitost. Spojení stříbrného kovu s černými rámečky a prvky je bezpochyby oku lahodící. Kromě těla Dell Latitude 7200 je třeba se zajímat o odnímatelný displej. Také v jeho případě padla volba na broušený hliník v kombinaci s pogumovaným povlakem. Toto řešení je nejenom z důvodu pohodlného opření tabletu, ale i příjemného pocitu na omak.

Dílenské zpracování Dell Latitude 7200 je dobré. Vše lícuje, drží při sobě a výrazně se neprohýbá s ohledem na rozměry notebooku. Jedinou výtkou se stává trochu větší prohyb v oblasti klávesnice, které se ještě budeme věnovat. V rámci fyzického zpracování by měla padnout zmínka také o úhlu otevření displeje 160 stupňů, stabilitě základny a o kvalitě gumových zarážek.

Dell Latitude 7200 je z pohledu velikosti střízlík, i když oproti konkurenčním modelům tohoto typu má nějaký ten gram navíc. Jeho šířka je 292 mm, hloubka je 208,8 mm a výška 9,35 mm v přední i zadní části. Notebook s úhlopříčkou 12,3" startuje svou hmotností na 851 g, což je více než úctyhodné. Na základě výše uvedených informací by šlo model Dell Latitude 7200 charakterizovat tak, že na notebook je opravdu malý a tenký, na tablet zase velký a tlustý. Kompromis v rámci řešení 2v1 je tedy ideál.

V konektorech předčí konkurenci

Dell Latitude 7200 displej

S přihlédnutím k velikosti notebooku Dell Latitude 7200 nebude asi nikdo očekávat příliš velkou konektorovou výbavu. Modely 2v1 obecně nedisponují tolika porty a u hybridních notebooků tohoto typu to platí dvojnásob. Dell Latitude 7200 je však oproti konkurenci světlou výjimkou. Výrobce v tomto směru přinesl něco navíc než jenom běžný standard.

Domoci se tak můžete dvou portů Thunderbolt 3 a jednoho portu USB typu A. Tím výčet příslušenství nekončí. Součástí notebooku je také kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, čtečka paměťových karet microSD a slot pro SIM kartu. Přístupnost všech konektorů je samozřejmě vynikající, protože se nachází na odnímatelném displeji, takže ať už budete používat notebook nebo pouze tablet, budete je mít neustále při sobě.

V rámci výše uvedeného lze vypíchnout rychlost zmiňované čtečky paměťových karet, která patří k tomu lepšímu, co můžete v noteboocích nalézt. Bezdrátovou komunikaci lze řešit buď prostřednictvím Wi-Fi nebo vsadíte na LTE díky slotu pro SIM kartu.

Dell Latitude 7200 nepodceňuje bezpečnost

I když je notebook Dell Latitude 7200 doslova minimalistickou záležitostí, rozhodně nezapomíná na některé nezbytné bezpečnostní prvky. Přece jenom se jedná o model určený pro business segment, k němuž bezpečnost neodmyslitelně patří. Pokud jde o fyzické zabezpečení tohoto modelu, musí padnout zmínka na Noble Lock zámku, který je situován na pravé straně. Na zadní straně pouzdra je potom umístěna čtečka otisků prstů. Volitelnou součástí Dell Latitude 7200 byla čtečka čipových karet.

Spolehnout se pochopitelně můžete i na softwarové bezpečnostní vybavení tohoto modelu. Díky infračervené webové kameře můžete využívat například podporu rozpoznávání obličejů Windows Hello. Takže ani z hlediska bezpečnosti tento notebook příliš neztrácí.

Kvalitní displej s úhlopříčkou 12,3"

Dell Latitude 7200 klávesnice

Co je však třeba vypíchnout je displej notebooku. Ten přináší poměrně dost kladů a samozřejmě má i nějaké ty neduhy. Pojďme ale všechny vlastnosti této části notebooku prezentovat popořádku. Základem všeho je displej o velikosti 12,3", který nabízí zajímavý poměr stran 3:2. IPS displej má FHD rozlišení 1 920 x 1 280 pixelů. Zmínit se musíte i o dalších parametrech dotykového displeje.

  • Frekvence 60 Hz
  • Kontrast 1000:1
  • Jas 400 nitů

Na první pohled jde o zajímavé parametry, v rámci nichž je zapotřebí určitě vyzdvihnout vysoký barevný kontrast a zároveň praktický formát displeje. Na druhou stranu, jas by mohl být vyšší, protože když se pustíte do práce na přímém sluníčku, pravděpodobně pro vás bude nedostatečný. S tímto nešvarem do jisté míry koresponduje také lesklý povrch displeje. Tohle jsou slabší místa Dell Latitude 7200, která ovšem nemusí vadit každému, a to v závislosti na prostředí, kde budete notebook využívat.

Klávesnice v roli přídavného modulu

Dalším důležitým prvkem souvisejícím s ovládáním notebooku Dell Latitude 7200 je klávesnice. O těch kolují jen samé pozitivní věci. Jenže, proslulé klávesnice s perfektními vlastnostmi jsou nedílnou součástí klasických notebooků. V případě hybridního modelu Dell Latitude 7200 2v1 tomu tak úplně není. U tohoto modelu je klávesnice spíše takovým doplňkovým modulem, což samozřejmě není na škodu. Klávesnice plní svoji roli, jen je zapotřebí počítat s tím, že má kratší zdvih a při psaní se trochu prohýbá. Vzhledem k tomu, že jde o zařízení 2v1 nelze tyto parametry brát jako velké negativum, ale spíše jako vlastnost těchto zařízení, které rozhodně nejsou určeny pro nadšené pisálky, i když jim v psaní zase tolik nebrání.

Abychom však popis klávesnice nenesli v neurčitém až negativním duchu, zmíníme se i o tom pozitivním. Je to třeba příjemný tlakový bod. Spolehnout se zároveň můžete na dvouúrovňové podsvícení kláves. S ohledem na velikost notebooku 12,3" nemůžete počítat s plnohodnotnou velikostí kláves.

Dell Latitude 7200 tablet

O to větší radost však budete mít z touchpadu, jehož povrch je velice příjemný a přináší pohodlné ovládání notebooku. Jeho velikost je 10 x 5,5 cm a do samotné plochy jsou integrována dvě ovládací tlačítka rozdělená vizuálním oddělovačem. Je ale pravdou, že Dell Latitude 7200 je především modelem s dotykovým displejem, který pravděpodobně nahradí touchpad. Ten lze vnímat jako alternativu k ovládání stejně, jako digitální pero.

Ostatní důležité informace

Z pohledu provozu lze určitě vypíchnout tichý chod notebooku. Ventilátor je v závislosti na typu využití Dell Latitude 7200 povětšinou vypnutý. I při větší zátěži je natolik tichý, že vás nebude nikterak obtěžovat. Ani z pohledu zahřívání nejde o nic tragického. Kvalitu ozvučení berte s rezervou, protože notebook k takovým účelům jednoduše neslouží. Od interních reproduktorů rozhodně neočekávejte žádné basy, zkrátka jen nezbytný zvukový projev pro běžnou práci, který není ani příliš hlasitý.

Dell Latitude 7200 je vybaven dvoučlánkovou baterií 38 WHr a jeho provoz je dobře optimalizovaný, takže se domůžete relativně dlouhé výdrže při použití nového akumulátoru. Vše se samozřejmě odvíjí od zatížení jasem a aktuálně prováděných činností.

Výkon pro běžnou kancelářskou práci

Tento notebook z povahy svého využití určitě nebude svým výkonem okupovat přední příčky statistik. Na druhou stranu přináší adekvátní výkon odpovídající danému užití. K dispozici je hned několik odlišných procesorů předkládajících patřičný výpočetní výkon.

Dell Latitude 7200 z boku
  • Intel Core i3-8145U
  • Intel Core i5-8265U
  • Intel Core i5-8365U
  • Intel Core i7-8665U

Co se týče grafického výkonu, ten je zajištěn prostřednictvím integrované grafiky Intel UHD Graphics 620. Ta skvěle poslouží svému účelu. V případě operačních pamětí se můžete spolehnout na moduly RAM pracující na frekvenci 2 133 MHz. Minimální velikost operační paměti je 4 GB, ta maximální naopak dosahuje hodnoty 16 GB. Jen doplníme, že pevný disk je řešen prostřednictvím M.2 2230 a jeho maximální kapacita může být až 1 TB.

Závěrečné hodnocení Dell Latitude 7200

Dell Latitude 7200 lze všeobecně hodnotit kladně. Ano, tento model má své klady a zápory. Svůj účel však plní na výbornou, a to za přispění kvalitního šasi, velkého a pohodlného touchpadu, dostatečně barevného displeje s poměrem stran 3:2, tichého chodu a rychlé čtečky microSD karet. Díky těmto přednostem mu odpustíte trochu horší zpracování klávesnice, lesklý povrch displeje a nižší hodnotu jasu.

Dell Latitude 7200

Dell Latitude 7200 displej

Dell Latitude 7200 klávesnice

Dell Latitude 7200 tablet

Dell Latitude 7200 z boku