Notebook o velikosti 13,3" je pomyslným vládcem kancelářského prostředí. Kompaktnost, nižší hmotnost oproti předchůdci a kvalitní zpracování šasi. To je Dell Latitude 7310.

Notebook Dell Latitude 7310 je kompaktním modelem s úhlopříčkou 13,3". Jde tedy o ryze mobilní zařízení, které je jako stvořené pro práci v kanceláři, na cestách, při přednáškách a kdekoliv jinde. Povedený nástupce modelu 7300 vznikl v několika variantách, a to nejenom z pohledu displeje, ale také použitého šasi.

Dell Latitude 7310

Dell Latitude 7310 obecně sází na jednoduchost, absenci jakýchkoliv nadstandardních prvků, líbivý vzhled a praktičnost. Hned na úvod můžeme prozradit, že model 7310 oproti 7300 například zhubl o rovných 200 g, což je úctyhodné a přispívá to k ještě větší a pohodlnější mobilitě. Notebook Dell Latitude 7310 do jisté míry napodobuje dražší konkurenční modelovou řadu Dell XPS. To vše samozřejmě se spoustou přijatelných kompromisů odrážejících se primárně do cenové dostupnosti. A co všechno nabízí notebook stvořený pro profesionální prostředí?

Elegantní provedení s povrchovou strukturou

Malý notebook Dell Latitude 7310 má rozhodně poutavý vzhled. Svou povrchovou úpravou se do jisté míry vymyká běžnému hladkému standardu. Použití uhlíkových vláken přispívá k vyšší pevnosti a odolnosti. Varianta hliníkové slitiny je pak bezkonkurenční. Světle šedá i tmavě šedá působí elegantním dojmem a je v podstatě nedílnou součástí všech částí notebooku. Právě zadní kryt displeje potom vyniká příjemnou povrchovou strukturou. Mírné hrbolky jsou kontrastem hladké hliníkové alternativy. Rozdíl mezi uhlíkovými vlákny a hliníkem je znatelný nejenom z hlediska hmatu, ale také při samotném pohledu.

Dell Latitude 7310 disponuje dvěma poměrně pevnými panty, které možná mají své drobné rezervy, fungují však na výbornou. V každém případě můžete s pomocí nich otevřít displej o 180 stupňů. Setkáte se primárně s vynikající tuhostí a jen s minimálním ohybem. Notebook jako celek působí velice uhlazeným dojmem. Nic atypického a nestandardního. Pokud ho obrátíte vzhůru nohama, můžete si povšimnout, že téměř polovina spodní části notebooku má žebrování. Tzn., spousta prostoru pro efektivní ventilaci. Vnější část víka displeje zdobí pouze nepřehlédnutelné logo Dell.

Notebook Dell Latitude 7310 je dostupný ve dvou variantách provedení. A to klasický notebook nebo verze 2v1, tedy konvertibilní notebook, potažmo model s dotykovým displejem. Na první pohled se jedná o totožná zařízení, kromě dotykového displeje. Drobné rozdíly jsou pouze v samotné velikosti.

Klasická verze Dell Latitude 7310:

  • Šířka 306,5 mm
  • Hloubka 203,19 mm
  • Výška 17,55 – 18,27 mm

Dell Latitude 7310 v provedení 2v1:

  • Šířka 306,5 mm
  • Hloubka 203,19 mm
  • Výška 17,07 – 19,21 mm
Dell Latitude 7310 2v1

Obě varianty se od sebe liší také svou hmotností. Klasický notebook má váhu 1,22 kg, model s dotykovým displejem je o něco těžší 1,32 kg. Jak vidno, Dell Latitude 7310 patří opravdu k těm lehčím notebookům, což ostatně ovlivňuje i fakt, že má 13,3" velkou úhlopříčku. Celkový vzhled notebooku lze tedy hodnotit na výbornou. Vše sedí, lícuje, a navíc působí profesionálním a elegantním dojmem. Po vizuální stránce jsou splněny všechny předpoklady pro užití ve firemním prostředí.

Kolik toho připojíte k Dell Latitude 7310?

Díky velikosti notebooku Dell Latitude 7310 nemůže asi nikdo očekávat žádnou vekou konektorovou výbavu. Není pro ni totiž prostor. S modelem o velikosti 13,3" budete s největší pravděpodobností často cestovat. Pro takový scénář je počet portů naprosto dostačující. A když byste potřebovali připojit více zařízení v kanceláři, můžete použít USB rozbočovač, který budete mít neustále na pracovním stole s připojenými periferiemi. A čeho všeho se tedy dočkáte?

Přední strana je naprosto jasná, v jejím případě není z logiky věci použit žádný konektor. U notebooku Dell Latitude 7310 ho však nenajdete ani vzadu, což bývá výsada spíše velkých Mobile Workstation. Zde by vám to neumožnil ani samotný displej v rozsahu až 180 stupňů. Konektorovou výbavu tedy hledejte pouze po stranách.

Vlevo budete mít k dispozici zámek typu Wedge Lock. Dále je to jeden port USB 3.2 Gen 1 a 3,5 mm jack. Jde o kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Volitelně lze pak získat ještě slot pro micro SIM. Nic víc zde neočekávejte. Daleko bohatší je potom pravá strana. Ta je doplněna o konektor HDMI 2.0, dva porty USB-C s Thunderbolt 3 a čtečku microSD karet. Volitelně může být notebook vybavena také čtečkou čipových karet.

Pokud jde o bezdrátovou komunikaci, vystačíte si s Bluetooth 5.1 a Wi-Fi. Při volbě konkrétního modelu Dell Latitude 7310 si dejte pozor, s jakým Wi-Fi modulem notebook pořizujete. Dostupné jsou totiž verze s Wi-Fi 5 a s Wi-Fi 6.

Klávesnice neztrácí na své kvalitě

Dell Latitude 7310 levá

Dell Latitude 7310 s velikostí 13,3" disponuje samozřejmě standardním rozložením klávesnice. Chybí pouze numerická část. Použité klávesy jsou však více než dobré a v mnohém předčí i lepší verze notebooků, například konkurenta Dell XPS. Je to dáno především menší hloubkou stisku kláves. Ty navíc předávají velice tichou zvukovou odezvu, takže pro psaní je klávesnice, jako stvořená. Z pohledu rozložení nebo velikosti jednotlivých kláves nehledejte nic atypického. Plusové body přibydou snad jen za větší směrové klávesy doleva a doprava. Tento standard s komfortním psaním je podpořen ještě dvoustupňovým podsvícením. Až na zapínací tlačítko jsou všechny klávesy rovnoměrně podsvíceny.

Pod klávesnicí se nachází poměrně velký touchpad s rozměry 10,5 x 6,1 cm. Je to způsobeno tím, že na rozdíl od svého předchůdce 7300, model 7310 nemá externí tlačítka vyhrazená pro touchpad. Jsou naopak integrována do spodní části dotykové plochy. Jejich zpětná odezva je průměrná. Vynikající je naopak povrch touchpadu. Není tak hrubý, takže po něm prsty krásně kloužou a ovládání kurzoru myši je snadné a přesné. U notebooku Dell Latitude 7310 nepočítejte s použitím trackpointu.

Displej notebooku – Klady a zápory

Pokud chcete využít maximální potenciál tohoto modelu s úhlopříčkou 13,3", pak volte variantu s FHD rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Vyššího rozlišení se nedočkáte. IPS displeje nabízí dobré zobrazení barev, mají úctyhodný kontrast a skvělé zobrazovací úhly. Rozhodně zapomeňte na PWM, na druhou stranu nepočítejte s žádným závratným jasem. Pohybuje se na hranici 300 nitů. Technické parametry dotykového displeje jsou obdobné, jako toho klasického. Pakliže bychom měli zmínit ještě další vlastnosti napříč dostupnými variantami, bude do barevný gamut NTSC 72 % až sRGB 100 %, hodnota 166 ppi, kontrast 1000:1 a rychlost odezvy 35 ms. Zlepšení oproti předchůdci se tedy nachází, nepočítejte však s něčím zásadním. Pro své účely použití předkládá Dell Latitude 7310 dobré parametry.

Pozornost je třeba věnovat i fyzickému provedení obrazovky Dell Latitude 7310. Matný displej je obehnán poměrně úzkými bočními rámečky širokými kolem 6 mm, takže po jeho otevření se vám dostane celkem kompaktního a minimalistického dojmu. Horní rámeček displeje je pochopitelně širší, protože se zde nachází webová kamera s HD rozlišením.

Bezpečnostní prvky Dell Latitude 7310

Dell Latitude 7310 pravá

Model Dell Latitude 7310 přejímá spoustu bezpečnostních prvků od vyšších modelů. Je pravdou, že mnohé z nich jsou volitelné, některé tvoří naopak základní součást notebooku. Z pohledu fyzické bezpečnosti je to například zámek Wedge Lock, popřípadě závěrka webové kamery. S kamerou pak souvisí ještě infračervená verze nebo snímač přiblížení umožňující přihlášení obličejem. Do výčtu bezpečnostních prvků Dell Latitude 7310 patří také funkce vPro a aplikace Dell Mobile Connect.

Výkon Dell Latitude 7310

Obecně je známo, že mezigenerační výkon tohoto notebooku příliš nevzrostl. Upgrade kvůli výkonu tak možná nebude na místě. Pokud však vybíráte nový notebook, výkon pro vás bude naprosto dostačující a odpovídající použití této výpočetní techniky. V rámci komplexnosti prezentovaných informací začneme tím, že je použita čipová sada Intel Comet Lake U PCH v kombinaci s procesory Intel Core i5 a i7 desáté generace. Ty samozřejmě nabývají odlišných podob.

  • Intel Core i5-10210U
  • Intel Core i5-10310U
  • Intel Core i7-10610U
  • Intel Core i7-10810U

Výkon notebooku je ovlivněn také operačními pamětmi, které mají maximální kapacitu 32 GB. Jedná se o DDR4 paměti pracující na frekvenci 2 666 MHz. Dell Latitude 7310 má víceméně jasně daný účel využití, takže například nemůžete očekávat zpracování náročných grafických operací. Výrobce dokonce nenabízí ani žádnou vylepšenou alternativu integrované grafiky. Tou je grafická karta Intel UHD Graphics. Když si budete chtít dopřát ten nejvyšší výkon, sáhněte po šestijádrovém procesoru Intel Core i7-10810U s podporou vPro, frekvencí až 4,9 GHz s cache pamětí 12 MB.

Dell Latitude 7310 otevřený

Závěrečný verdikt

Kompaktní notebook Dell Latitude 7310 má bezpochyby své klady a zápory. Začněme možná tím negativním, co některým uživatelům může vadit, jiným zase nikoliv. Je to třeba nemožnost upgradu WLAN, grafiky a operačních pamětí. Oproti předchozí generaci tu není až takový nárůst výkonu a jasu u displeje.

Pokud vás nic z toho nezastraší, bude vás Dell Latitude 7310 pouze mile překvapovat. Nabízí se možnost volby materiálu v případě šasi, nízká hmotnost, dlouhá výdrž s novou baterií, ale také rozšiřitelnost M.2 NVMe SSD. I větší vybavenost z pohledu bezpečnostních prvků jistě nadchne. Malý a zároveň dostatečně výkonný notebook Dell Latitude 7310 si jistě najde své portfolio spokojených uživatelů.

Dell Latitude 7310

Dell Latitude 7310 2v1

Dell Latitude 7310 levá

Dell Latitude 7310 pravá

Dell Latitude 7310 otevřený