Dell Latitude D620 je 14 palcový business notebook osazený rychlým a energeticky úsporným procesorem Intel Core 2 Duo. Model D620 navazuje na úspěšný model D610, přičemž prošel zásadní změnou designu i vnitřních komponent.

Přehled modelů Dell Latitude D620 aktuálně v prodeji.
Přehled modelů IBM ThinkPad T43 aktuálně v prodeji.

Notebook je v takzvané "industriální" grafitové černo-šedé barvě, která jen podtrhuje robustní a tvrdé tělo z hořčíkové slitiny. Dell nazývá tento notebook "Na cesty" a odolné provedení spolu s širokou možností bezdrátového připojení potvrzuje, že na cesty skutečně je. S modelem D620 se na trh dostal přímý konkurent populárního notebooku IBM ThinkPad T4x.

Důležité parametry

Procesor Intel Core 2 Duo T5500
14" širokoúhlý displej 1440x900
Bezdrátové připojení WiFi a BlueTooth
Sériový port pro starší zařízení

Dell Latitude d620 na výstavě

Design a provedení

Nejzajímavější na Dell D620 je fakt, že přešel na širokoúhlý formát, který se dnes stále více stává standardem a postupně vytlačuje klasický formát obrazu 4:3. Dell správně usoudil, že i pro firemní klientelu je širokoúhlý formát přijatelnější. Umožňuje mít otevřené dvě okna vedle sebe, porovnávání dokumentů, web stránek a podobně.

Z estetického hlediska je Dell D620 velmi povedený a vypadá profesionálně. Grafitově černé tělo s pár stříbrnými doplňky podtrhuje robustní a pevné tělo. Nejedná se jen o vzhled. Hořčíková slitina, ze které je notebook vyroben, přispívá k celkové pevnosti. Uživatel tak nemusí mít strach z poškrábání notebooku nebo z jeho "kroucení" při přenášení. Klouby displeje, obecně nejnamáhanější část notebooků, jsou vyrobené z oceli a testovány na dvacet tisíc cyklů (otevření a zavření) aniž by došlo k jakémukoli poškození.

Nejdůležitější věcí je ochrana notebooku před otřesy nebo pádem na zem. Nejnáchylnější je pochopitelně pevný disk, u kterého může při nárazu dojít k částečnému znehodnocení dat nebo dokonce k úplné ztrátě. Dell implementoval takzvanou StrikeZone, tedy technologii, která fyzicky chrání disk při pádu notebooku.

Váha notebooku se pohybuje okolo 2 kg. To je velmi málo, když vezmeme v úvahu fakt, že se nejedná o žádný "plasťák", ale solidní pevný notebook z hořčíkové slitiny. Nezbývá než uznat, že Dell odvedl perfektní práci. Dell D620 neaspiruje na kategorii ultra-lehkých notebooků, ale s váhou okolo 2 kilogramů je možné jej pohodlně nosit, aniž by to bylo nepříjemné.

Procesor a výkon

Dell D620 používá novou technologii Core 2 Duo řady T5xxx. Jedná se o procesory s dvěma jádry, která si rozdělují zatížení pro optimální výkon a spotřebu energie. Core 2 Duo dosahuje velmi dobrých výsledků zejména když Windows pracuje s více aplikacemi najednou, což je dnes již standard. Na notebooku běží například antivirus, připojení na internet, prohlížeč internetu a grafický program a procesor si podle potřeby mezi jádry přehazuje zatížení, aby všechny programy běžely co nejrychleji.

Dell vždy dokázal z dostupných technologií "vyždímat" maximum výkonu a Dell D620 není výjimkou. Notebook běží velmi rychle, přičemž to není na úkor stability systému.

Klávesnice Dell D620

Klávesnice a ovládání kurzoru

U notebooku je pochopitelně velmi důležité, jak dobře se na něm píše a jak se pohybuje kurzorem po displeji. Dell D620 má full-size klávesnici, která se neprohýbá a stisk kláves je velmi jemný a příjemný. Jak je pro Dell příznačné, klávesy jdou stisknout jemněji než třeba u IBM T43 nebo Aceru Aspire. Na jednu stranu se píše velmi příjemně a kdo píše všemi deseti, dokáže psát na Dellu velmi rychle. Na druhou stranu se může stát, že omylem stisknete klávesu, aniž si to uvědomíte.

Pro ovládání kurzoru implementoval Dell obě zavedené technologie, tedy jak TouchPad (plošku před klávesnicí) tak Pointing Stick (ovládací bod v klávesnici). Co sy vyberete je na vašich preferencích, pokud nepatříte mezi ty uživatele, kteří si k notebooku připojují myš.

Teplota a hluk

Dell D620 je velmi tichý notebook. Během práce si zadní hlavní ventilátor jen občas ševelil a při vyšším zatížení se rozběhl na vyšší otáčky ještě boční sekundární ventilátor. Notebook tak zůstal během práce chladný a nevykazoval žádný hluk běžícího vysavače, který je tak příznačný pro některé "levné plastové notebooky z hypermarketů".

Závěr

Dell Latitude d620 s výhledem

Dell Latitude D620 je velmi povedený nástupce D610. Nabízí mnoho vylepšení jak v provedení, tak ve výkonu. Celkově také vypadá mnohem lépe. Je patrné, že před produkcí D620 si Dell zjisti skutečné potřeby firemní klientely a uzpůsobil svůj produkt podle nich. Pokud potřebujete notebook na práci, případně preferujete zejména užitnou hodnotu a nepotřebujete kopu cingrlátek, píšťalek a dalších multimediálních zařízení, Dell D620 je právě pro vás.

Pro

Celkový výkon je vysoký a vyvážený
Pěkný profesionální vzhled
Excelentní provedení z hořčíkové slitiny
Širokoúhlý displej 1440 x 900
Kompletní konektivita (WiFi, BlueTooth, LAN, InfraRed)

Proti

Čtečka paměťových karet by se hodila
Nemá výstup na S-Video pro připojení k televizi
Optická mechanika je pouze DVD/CDRW combo (vypaluje CD a ne DVD)

Přehled modelů Dell Latitude D620 aktuálně v prodeji.
Přehled modelů IBM ThinkPad T43 aktuálně v prodeji.