Notebook pro běžné použití a nenáročnou práci, ať už ve firmě nebo v domácí kanceláři. Pokud u vás hraje významnou roli poměr mezi výkonem a cenou, je Dell Latitude E5430 velice zajímavou variantou.

Přehled modelů Dell Latitude e5430 aktuálně v prodeji.

Notebook o velikosti 14“, který světlo světa spatřil už před několika lety. Přesto dokáže i v dnešní době nabídnout to, po čem spousta zákazníků touží. Výkon, originální vzhled a nízké pořizovací náklady. Pojďme si Dell Latitude E5430 rozebrat pod drobnohledem ať víte, co se skrývá pod šasi této výpočetní techniky.

Tlustší, ale o to bytelnější

Velikost notebooku Dell Latitude E5430 odpovídá své době uvedení na trh. To znamená, že rozměry čtrnáctipalcového modelu jsou 350 x 240 x 29,9 mm. Hmotnost se čtyř článkovou baterií se pohybu kolem 2,04 kg. To není nic hrozného a pořád jde o notebook, který budete moci snadno přenášet a nebude vám překážet. Tato informace cílí spíše na vyznavače ultrabooku, jímž Dell Latitude E5430 rozhodně není.

Důležité je ale zmínit, že právě robustnější konstrukce se promítá do celkového zpracování. Pevnost a bytelnost. To jsou charakteristické vlastnosti této výpočetní techniky. Těšit se můžete na příjemný povrch šasi, ale také na panty vyrobené z nerezové oceli. Silné kovové závěsy svým způsobem korespondují s kartáčovaným hliníkem. Při uchopení notebooku Dell Latitude E5430 budete mít pocit, že v ruce držíte něco skutečně odolného. Poměrně lehce nabydete dojmu profesionálního zpracování.

Konektory se vejdou i s rezervou

Dell Latitude E5430

Robustnější tělo Dell Latitude E5430 přispívá ještě k jedné pozitivní věci. A tou je dostatečný prostor pro situování všech potřebných konektorů. Výbava 14“ velkého notebooku je opravdu slušná. Vlevo to dokazuje konektor HDMI, USB 3.0, USB 3.0/SATA, čtečka karet SD, ExpressCard 54 mm a zámek Kensington. Vpravo naleznete audio kombo jack v klasické velikosti 3,5 mm, USB 2.0, optickou mechaniku a VGA. Zbývající dva konektory se nachází na zadní straně Dell Latitude E5430. Je to LAN a jeden port USB 2.0, včetně hlavního napájení.

Přední část notebooku je řešena spíše elegantně a prakticky. To znamená, že zde přijdete do kontaktu pouze s manuálním vypínačem Wifi. Kromě něco nechybí ani tři signalizační diody. V rámci bezdrátových technologií je k dispozici také Bluetooth.

Práce na pohodlné klávesnici

V okamžiku, kdy otevřete 14“ velký displej, rozprostře se před vámi klávesnice zasazená do stejně kvalitního šasi, jaké tvoří vnější obal. Žádné nadčasové věci v tomto směru nehledejte. Setkáte se s kvalitní a dlouhodobě odzkoušenou standardní klávesnicí, která je u starších notebooků Dell označována za jednu z nejpovedenějších.

To se pochopitelně promítá do samotného psaní. Podsvícená klávesnice ve vás vyvolá dojem, že tlačíte na jemně pogumovaný povrch. Příjemná je pochopitelně i tichá zpětná vazba.

V této části notebooku Dell Latitude E5430 naleznete ještě další praktický ovládací prvek. Tím je TouchPad. Jeho citlivost se nikterak nevymyká běžnému standardu. Vhod přijde mimochodem i praktická čtečka otisku prstů. Tu objevíte v pravé části.

Displej s matným povrchem

Notebook Dell Latitude E5430 byl na trh uveden se dvěma odlišnými typy rozlišení. Je to prodávanější verze HD s rozlišením 1 366 x 768 pixelů a druhá varianta HD+ s rozlišením 1 600 x 900 pixelů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv displej, vždy můžete počítat s jeho matným povrchem. Pokud jde o vertikální a horizontální pozorovací úhly, jsou přijatelné. V okamžiku, kdy by nabývaly vyšších hodnot, musíte počítat s jiným barevným zkreslením. Pro nenáročné zákazníky je však displej tohoto modelu naprosto dostačující.

Vzhledem k tomu, že Dell Latitude E5430 není primárně využíván ke zpracování multimediálního obsahu, s naprostou jistotou si vystačíte s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4000.

Výkon pro běžnou práci? Vyhovující…

Dell Latitude E5430 dva

Je pravdou, že výběr notebooku pro kancelářskou práci a standardní výpočetní operace nebude spojen pouze s designem notebooku a pohodlím při psaní, jemuž jsme se věnovali doposud. Podstatnou roli ve spokojenosti zákazníka hraje výkon. A na to před několika lety dbala také společnost Dell.

Do modelu Dell Latitude E5430 byl proto aplikován chipset Mobile Intel HM77, popřípadě Mobile Intel QM77. Ty nejslabší verze mají procesor Intel Core i3, nejsilnější naopak Intel Core i7. Velké popularity se dostalo procesorům Intel Core i5, které představují ideální poměr mezi výkonem, spotřebou elektrické energie a v neposlední řadě i cenou.

V notebooku se nachází dva paměťové sloty, které jsou schopny pojmout až 8 GB operační paměti. Jde o moduly DD3 SDRAM s frekvencí 1 600 MHz.

Pokud budete hovořit o pevných diskách, dříve jste mohli v Dell Latitude E5430 nalézt hlavně SATA disky do kapacity až 500 GB. Dnešní době vládnou spíše rychlejší SSD disky s kapacitou 128 GB.

Klady a zápory Dell Latitude E5430

V rámci objektivity vám nyní přinášíme souhrn zásadních kladů, ale také obvyklých nedostatků tohoto notebooku. Mezi výhody patří určitě kvalitní zpracování, dlouhá výdrž na novou baterii. Použít můžete dokonce i tu devíti článkovou. A nakonec je to prvotřídní podsvícená klávesnice. Mezi zápory patří trochu vyšší robustnost, obrazovka s horším kontrastním poměrem a častější zahřívání při vyšších výkonech.

Udělejte si sami obrázek o tom, zda je Dell Latitude E5430 ideální volbou zrovna pro vás.

Přehled modelů Dell Latitude e5430 aktuálně v prodeji.

Dell Latitude E5430 Dell Latitude E5430 dva