Dell Latitude E5440 je typickým představitelem klasického obchodního notebooku. Čtrnáctipalcový model, který se díky kvalitě zpracování hodí nejenom na cesty, ale také do kanceláře. Pojďme tedy o tomto notebooku zjistit něco více.

Přehled modelů Dell Latitude E5440 aktuálně v prodeji.

Společnost Dell prezentuje na trhu několik modelových řad „obchodních“ notebooků. Od řady 3 000 až po řadu 7 000. Přesně uprostřed se nachází řada 5 000. Ta získává na popularitě právě onou zlatou střední cestou, kterou se vydala. A to jak z pohledu kvalitního zpracování, tak požadovaného výkonu.

V dnešní recenzi se zaměříme na populární model Dell Latitude E5440. Ten byl zajímavým konkurentem nejenom v éře své největší slávy zhruba před čtyřmi lety, ale dokáže konkurovat i současným moderním notebookům.

Pevná stavba je základ

Dell Latitude E5440

K pořízení notebooku lidé přistupují ze dvou úhlů pohledu. Tím prvním je určitě vhled a dojem z celkového zpracování. V případě Dell Latitude E5440 budete nadšeni. Tmavě laděné odstíny šasi působí elegantně. V případě výrobních materiálů lze zmínit například skelná vlákna v zesíleném víku displeje, hliníkové panty a spodní část vyrobenou z jednoho kusu.

Na první pohled nabydete pocitu dokonalosti. Přijít však může zdánlivě malé rozčarování v podobě matnějšího povrchu, který na sobě zanechává drobnější otisky. Jako by bylo víko displeje pogumováno. Do této vlastnosti se samozřejmě úměrně promítá to, jak budete s notebookem zacházet. Co se týče povrzávání, lze jej postřehnout jen nepatrně. Rozhodně se ale nebojte jakýchkoliv deformací plastu.

Notebook Dell Latitude E5440 je čtrnáctipalcovým modelem, čemuž mimochodem odpovídá i velikost. Rozměry 355 x 324 x 19,2 mm korespondují s minimální hmotností 1,99 kg v závislosti na tom, kolika článková baterie je aplikována.

Jak vypadá rozhraní Dell Latitude E5440?

Vzhledem k tomu, že je tento model určen primárně do kanceláře a k práci, pak se určitě nemusíte obávat toho, že byste měli problémy s připojením jakéhokoliv běžného zařízení. Dokazuje to poměrně obsáhlý výpis portů a konektorů, jež jsou vám k dispozici.

Jak už to bývá zvykem, v přední části neočekávejte nic zásadního. To až zadní strana nabídne LAN a USB 2.0. Nejvíce portů samozřejmě naleznete na bocích notebooku. Vlevo je to vedle napájení ještě HDMI, USB 3.0, ExpressCard a čtečka paměťových karet SD. Vpravo získáte combo audio konektor, USB 3.0 a DVD mechaniku. VGA port sice není ničím neobvyklým, v případě modelu Dell Latitude E5440 je však doplněn i o možnost přišroubování. To může ocenit řada uživatelů, protože u současných notebooků se s tím setkáte jen velice zřídka.

Pro úplnost uvedeme, že má samozřejmě i WiFi a Bluetooth.

Matná obrazovka v HD a HD+

Dell Latitude E5440 popis

U Dell Latitude E5440 mají všechny displeje matné obrazovky s jasem více jak 300 cd/m2, rovnoměrné osvětlení všech ploch, nižšího kontrastu 242:1 a celkem slušných zobrazovacích úhlů. Problém byste neměli mít ani při venkovním použití na slunci – pouze však při maximální hodnotě jasu.

Nejprodávanějším rozlišením bylo HD čili 1 366 x 768 pixel. Pro běžnou práci naprosto dostačující. Někteří si mohu připlatit i za variantu HD+ neboli 1 600 x 900 pixel.

V souvislosti s displejem je možná vhodné zmínit i grafickou výbavu notebooku. Jeho určení ke kancelářským činnostem odpovídá standardně dodávané grafické kartě Intel HD Graphics 4600. V originálním provedení od výrobce však můžete narazit i na použití grafických karet Nvidia GeForce s kapacitou až 2 GB. Ty vám každopádně přinesou vyšší grafický výkon.

Jakou výkonnou verzi zvolit?

Záleží na tom, k čemu budete Dell Latitude E5440 využívat. Z výroby máte možnost celkem pestré volby. Domoci se lze tří cenově odlišných variant. Tou nejslabší je použití procesoru Intel Core i3, střední cestou je Intel Core i5 a nejvýkonnější řada obsahuje procesor Intel Core i7.

Při zabrouzdání do podrobnějších parametrů souvisejících s výkonem lze zmínit L3 cache s kapacitou 8 MB a dva sloty pro operační paměti DDR3 pracující na frekvenci 1 600 MHz s maximální podporovou velikostí 16 GB.

Pod šasi notebooku se kromě těchto zásadních komponent skrývá také zvuková karta pracující v kombinaci s dvěma reproduktory. Nechybí ani pevné disky v nejvyhledávanějších kapacitách 320 GB nebo 500 GB.

Příjemné psaní a ovládání notebooku

Nakonec by měla padnout zmínka ještě o jedné zásadní části Dell Latitude E5440, která souvisí hlavně s jeho používáním. Je to klávesnice zasazená v elegantním plastu. Vzhledem k velikosti 14 palců nepočítejte s numerickou klávesnicí. Na druhou stranu se vám dostane dobře tvarovaných kláves s jemným zdvihem a patřičnou reakcí na stisk. Při psaní vás rozhodně nebude rušit jakýkoliv obtěžující zvuk.

Ve výbavě notebooku je samozřejmě TouchPad se třemi funkčními tlačítky nad ním a TrackPoint. V levém rohu objevíte vedle tlačítka pro spuštění notebooku ještě další dvě pro ztlumení a zesílení zvuku.

Verdikt Dell Latitude E5440

Ten by měl být vzhledem k výše popisovaným kapitolám celkem pozitivní. Dell Latitude E5440 se stane praktickým pomocníkem především pro méně náročné uživatele, kteří potřebují kvalitně zpracovaný notebook pro práci, nikoliv pro složité grafické operace a podobné činnosti. Je zřejmé, že klady výrazně předčí jakékoliv drobnosti spojené například s citlivějším povrchem z pohledu ohmatání.

Dell Latitude E5400 otevřený Dell Latitude E5400 z boku

Přehled modelů Dell Latitude E5440 aktuálně v prodeji.