Notebook Dell Latitude XT2, stejně, jako jeho předchůdce, patří mezi mobilní zařízení, která se pyšní praktickým výklopným a především dotykovým displejem. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Dell Latitude XT

Pokud se rozhodnete pořídit libovolný z obou zmíněných modelů, tedy Dell Latitude XT nebo novější Dell Latitude XT2, jistě patříte mezi zákazníky, kteří vyžadují vysokou mobilitu, jež se navíc pojí s maximální praktičností. Tu představuje otočný a plně dotykový displej, jenž nachází při své činnosti bohaté uplatnění.

Jestliže uvažujete o koupi toho či onoho modelu, případně jste vlastníkem staršího typu a pokládáte si otázku, zda se vyplatí udělat upgrade, respektive zakoupit novější model, velice rádi vám s odpovědí pomůžeme.

Vnější schránka notebooků řady XT

Ač to pro někoho může být zcela bezvýznamné, hraje vzhled také důležitou roli. Pojďme ním začít. Při letmém pohledu na obě zařízení si povšimnete pravděpodobně jen minimálního rozdílu, který spočívá v samotném logu výrobce. I papírové rozměry 12,1“ palce velikého notebooku tomu nasvědčují. Určitou nuanci lze zpozorovat snad pouze při porovnání hmotnosti s šesti-článkovou baterií, kde si novější model polepšil o nějaké to deko. Dell Latitude XT váží 1,9kg a Dell Latitude XT2 jen 1,7kg. Se čtyř-článkovou baterií mají oba notebooky hmotnost cca 1,4kg. K novějšímu typu si navíc můžete pořídit i devíti-článkovou baterii.

Minimalistické detaily v povrchových úpravách pravděpodobně není třeba rozebírat. Jde o takové změny, které mnozí z vás projdou bez jakéhokoliv povšimnutí.

Z hlediska rozmístění jednotlivých portů zaznamenáte menší obměny především na levé straně, kde je trochu pozměněno umístění chlazení a tudíž i uspořádání jednotlivých vstupů. V obou případech se však můžete setkat s porty, jako je LAN, VGA, USB, Audio, Fireware, slot pro paměťové karty a samozřejmě nepostradatelný slot pro pero.

Výkon Dell Latitude XT2 – překvapí?

Dell Latitude XT2

Otázka, na kterou existuje poměrně jednoduchá odpověď. Ano! Respektive vás o tom přesvědčí samotné technické parametry, které se skrývají v jádru novějšího modelu. V případě Dell Latitude XT jste mohli počítat s použitím procesoru Intel Core 2 Duo s označením U7600, u novějšího provedení se však můžete oddávat procesorům Intel Core 2 Duo SU9300, SU9400 a SU9600, který pracuje již na frekvenci 1,6GHz.

Logický pokrok nastal bezpochyby také u operační paměti. První změnou k lepšímu je samozřejmě frekvence, která se z původních 533MHz, zvýšila na 1066MHz, jíž disponuje model Dell Latitude XT2. Maximální kapacita 3GB byla nahrazena možností upotřebit až 5GB operační paměti.

Co se týče diskového uložiště, v rámci obou modelů máte na výběr mezi klasickým HDD nebo SSD diskem. Z hlediska kapacity nevyčnívá žádný model před tím druhým. Domoci se tak můžete maximálně 120GB HDD a 64GB SSD.

Na co bychom neměli zapomenout v rámci porovnání obou modelů je grafická karta, která plní u 12,1“ palcového displeji taktéž svoji podstatnou úlohu. Mimochodem u rozlišení displeje neočekávejte žádné změny, dopřávat si můžete rozlišení 1280x800, v podání kvalitního LED displeje. Model Dell Latitude XT je vybaven integrovanou grafickou kartou ATI Radeon X1250, novější notebook Dell Latitude XT2 disponuje výbavou Intel GMA 4500MHD.

Určitou rozdílnost můžete spatřit ještě v operačním systému, se kterým jsou jednotlivé notebooky dodávány, což je do značné míry příslušné patřičné době. Novější Dell Latitude XT2 byl primárně dodáván s Windows Vista v různých verzích, s možností downgradu na Windows XP Tablet Edition. Je ale možné doplnit notebook zvýhodněnou licencí pro repasované počítače na Windows 7.

Vyplatí se přejít na nový model Dell Latitude XT2?

Sami ostatně můžete z výše uvedených specifikací a nejvýraznějších odlišností usoudit, že volba 12,1“ palce malého a dotykového notebooku padá jednoznačně na modernější provedení Dell Latitude XT2, ač nejsou změny v některých oblastech tak zásadní.