Boom malých počítačů je stále na vzestupu. Pokud chcete domů či do kanceláře malého výkonného pomocníka, zacilte na Dell Optiplex 3080 Micro, který má ve své třídě opravdu hodně co nabídnout.

Velikostní provedení stolního počítače označované jako Micro má spoustu příznivců. Pokud zrovna nechcete rozšiřovat svoji výpočetní techniku a sázíte spíše na kompaktnost a minimalismus, je tohle ta správná volba. Jedním ze zástupců této třídy je také Dell Optiplex 3080 Micro, který si bez sebemenšího problému postavíte na stůl a nebude vám zabírat příliš místa.

Micro provedení má spoustu výhod

Dell Optiplex 3080 Micro

Dell Optiplex 3080 Micro se pyšní kompaktními rozměry. Ty jsou 182 x 178,56 x 36 mm. Hmotnost činí pouhých 1,38 kg. To je zařízení ještě menší a lehčí než klasický notebook. Vedle monitoru takový počítač ani nepostřehnete. Postavit nebo položit ho můžete v podstatě kamkoliv. Přínosem je také možnost velice snadného přenesení na jiné pracoviště.

Na druhou stranu, i takto malý počítač se může stát nepřehlédnutelnou součástí vašeho pracovního stolu. Vybízí k tomu především jeho moderní a stylový design. U modelu Dell Optiplex 3080 Micro jsou postřehnutelné prvky současné doby. Z nápisů na šasi jasně vyplývá, že stolní počítač můžete postavit. Poloha vleže je navíc doplněna gumovými nožičkami, což k tomuto uložení láká daleko více. Ať tak či tak, počítač na stole zkrátka nezabere příliš místa.

Samotné šasi je tvořeno ze standardních materiálů, tedy z plastu a oceli. Důraz je kladen pouze na modernější design, jemuž v přední části dominuje logo Dell. Vzhledem k tomu, že takto malý počítač není primárně určen pro jakékoliv rozšiřování, nehledejte zde prvky pro snadné otevření, jako je tomu u větších verzí šasi. I přesto stačí v zadní části vyšroubovat jeden šroub a jste uvnitř.

Přední panel Dell Optiplex 3080 Micro

Dell Optiplex 3080 Micro z boku

U designu stolního počítače Dell Optiplex 3080 Micro ještě zůstaneme. Nyní však v souvislosti s nabízenými porty, které z pohledu obsluhy hrají zásadní roli. Jak už bylo řečeno, přední panel počítače je laděn v novodobém duchu. To znamená, že kromě nepřehlédnutelného loga Dell můžete vidět žebrování a plnou část doplněnou o porty a konektory. Ty budete mít na čelní straně neustále k dispozici.

I přes kompaktní rozměry Dell Optiplex 3080 Micro zde najdete to nejnutnější. Jsou to dva porty USB 3.2 Gen1 typu A a konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu. Více toho asi potřebovat nebudete, respektive vše ostatní najdete v zadní části. Vpředu nechybí zapínací tlačítko doplněné o bílou diodu, díky níž ihned na první pohled vidíte, že je stolní počítač zapnutý. Prostor zbyl také pro diodu signalizující práci pevného disku.

Zadní panel stolního počítače

Provedení Micro má nejenom nulovou možnost rozšíření výpočetní techniky za pomoci vložených karet, ale i omezenější počet konektorů vzadu. Pro připojení základních periferií vám to však bude stačit. Když otočíte Dell Optiplex 3080 Micro zjistíte, že se můžete spolehnout na síťový konektor RJ-45, dva porty USB 3.2 Gen1 typu A, dva porty USB 2.0, přičemž jeden je se Smart Power On a chybět vám nebude ani jeden DisplayPort 1.4 a HDMI 1.4. Poslední malý konektor je napájecí.

Kromě malé mřížky pro proudění vzduchu nic více neočekávejte, což ostatně odpovídá kompaktnosti tohoto stolního počítače.

Jakými sloty disponuje Dell Optiplex 3080 Micro?

Dell Optiplex 3080  zepředu

Vnější provedení tohoto počítače jsme si popsali do detailu. Nyní je nejvyšší čas vrhnout se do útrob Dell Optiplex 3080 Micro. I když tento model díky své kompaktnosti nenabízí žádné rozšíření karet, přece jenom nějaké sloty má. Po otevření šasi zjistíte, že využít lze nejenom jeden SATA slot pro pevný disk o velikosti 2,5". K dispozici je M.2 pro disk a pro wireless.

Výkon vycházející z desáté generace procesorů

Uvnitř stolního počítače Dell Optiplex 3080 Micro se kromě výše popisovaného skrývá i to podstatné. Pomyslné srdce výpočetní techniky, kterým je procesor. Odrazovým můstkem se stává chipset Intel B460. Základem je desátá generace procesorů Intel. Od těch nejméně výkonných Intel Celeron a Intel Pentium, až po ty výkonnější Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Zde je pro ukázku několik dostupných variant procesorů.

  • Intel Core i3-10100T
  • Intel Core i5-10400T
  • Intel Core i5-10600T
  • Intel Core i7-10700T

Na výkon má pochopitelně vliv i velikost operační paměti. Pro tu jsou v tak malém šasi vyhrazeny dva sloty. DDR4 paměti jsou schopny pracovat na frekvenci 2 666 MHz. V závislosti na počtu použitých modulů lze dosáhnout maximální kapacity až 64 GB.

Dell Optiplex 3080 Micro zepředu

Dell Optiplex 3080 Micro je ryze kancelářskou výpočetní technikou, takže standardně počítejte s integrovanými grafickými kartami Intel UHD Graphics 610 a Intel UHD Graphics 630. U verze Micro nemáte díky absenci slotu stejně možnost dalšího rozšíření grafiky.

Co se týče pevných disků, lze se dopracovat ke kapacitě až 1 TB.

Doplňující informace na závěr

V rámci komplexnosti se zmíníme ještě o tom, že Dell Optiplex 3080 Micro vzhledem ke své velikosti rozhodně nedisponuje optickou mechanikou. Pokud jde o napájení, setkáte se s hodnotou 65 W. Z hlediska celkového shrnutí lze stolní počítač hodnotit pouze kladně, protože se v něm propojuje kvalita společnosti Dell s maximální kompaktností a dostatkem základních portů. Dell Optiplex 3080 Micro je ideálním minimalistickým řešením nejenom v kanceláři, ale také v domácnosti, kde nevyžadujete řádná další rozšíření.

Dell Optiplex 3080 Micro

Dell Optiplex 3080 Micro z boku

Dell Optiplex 3080  zepředu

Dell Optiplex 3080 Micro zepředu