Stolní počítače Dell Optiplex 380 patří k vyhledávané výpočetní technice. Zařízení určená do kanceláří, vládních institucí, ale i domácností. Počítač na práci a nenáročnou zábavu, který vám představíme trochu netradičně, a to v porovnání s vyšší modelovou řadou Dell Optiplex 780.

Přehled modelů Dell Optiplex 380 aktuálně v prodeji.

Přehled modelů Dell Optiplex 780 aktuálně v prodeji.

Stolní počítač Dell Optiplex 380 je oblíbeným produktem s moderním vzhledem, bytelným šasi a přiměřeným výkonem vůči aktuální době. Mnozí zájemci o značkové počítače často koukají také po modelu Dell Optiplex 780. Ten je na první pohled téměř k nerozeznání. I když jsou fyzické schránky obou výrobků téměř totožné, objevíte několik rozdílů.

Dell Optiplex 380 ve třech vyhotoveních

Dell Optiplex 380

Počítače Optiplex 380 můžete zakoupit ve třech velikostech. Je to Small Form Factor, Desktop a Minitower. Základy lišící se především počtem nabízených portů a samozřejmě fyzickou rozměrností, popřípadě možností umístění na stůl či na zem.

I když model Optiplex 780 má stejné rozdělení, jsou jednotlivé varianty o něco málo menší a lehčí. Navíc je k dispozici i provedení Ultra Small Form Factor pro ty, jež vyžadují miniaturní a prostorově nenáročné zařízení.

Ve všech ohledech jde o spojení černého elegantního plastu v přední části s ocelovými šedivými boky. Ty lze vysunout bez použití jakéhokoliv nástroje.

Čipová sada a předkládaný výkon

Dell Optiplex 380 je vystavěn na čipové sadě Intel G41 Chipset ICH7. Ta umožňuje osadit počítače procesy od nejnižší kategorie Intel Celeron až po nejvýkonnější verzi Intel Core 2 Quad. Něco obdobného lze nalézt i u modelu Dell Optiplex 780, jen s tím rozdílem, že byla použita novější čipová sada Intel Q45 Express Chipset ICH10DO.

S tím souvisí také aplikování operační paměti, kterou u nižší verze stolního počítače zajišťují maximálně dva moduly DDR3 na frekvenci 1 068 MHz s kapacitou 4 GB. Oproti tomu Dell Optiplex 780 pracuje s frekvencí operační paměti 1 333 MHz a s nejvyšší dosažitelnou kapacitou 8GB, potažmo 16 GB u všech verzí kromě USFF.

Porovnání grafického výkonu

Dell Optiplex 380 jednotliv0 verze

I když se od modelové řady Dell Optiplex 380 očekává především běžná kancelářská práce, zvládá i spoustu multimediálních úkonů za podpory grafické karty. Ta může být buď integrovaná Intel Graphics Media Accelerator X4500, jako je tomu u modelu Optiplex 780 nebo externí.

A právě u těchto grafických karet dochází k výkonnostnímu rozdílu obou stolních počítačů. Ať už je to modul od výrobce ATI či NVIDIA, překládá Optiplex 380 maximální paměť 256 MB, zatímco Optiplex 780 pracuje s dvojnásobnou kapacitou až 512 MB.

Rozdílné uložiště dat

Nedílnou součástí každého stolního počítače je samozřejmě odpovídající diskové uložiště. Starší variantu Dell Optiplex 380 pořídíte v originálu obvykle se SATA a disky o velikosti od 160 GB do 500GB. Standardem je 7 200 ot./min. a 3,5“.

Dell Optiplex 780 byl nabízen ve stejné výbavě, jen s možností volby disku s 10 000 ot./min., popřípadě s verzí menšího 2,5“ disku a SSD disku, který je tišší, stabilnější a méně náročný na fyzické šoky.

Operační systém

Ať už se rozhodnete pro Dell Optiplex 380 nebo modelovou řadu Dell Optiplex 780 máte jistotu, že oba stolní počítače jsou připraveny pro používání operačního systému Windows 7 pro domácí či komerční užití. Výjimkou není ani starší verze Windows Vista a Windows XP Professional.

Přehled modelů Dell Optiplex 380 aktuálně v prodeji.

Přehled modelů Dell Optiplex 780 aktuálně v prodeji.

Dell Optiplex 380 desktop Dell Optiplex 380 minitower Dell Optiplex 380 s monitorem