Výrobce stolních počítačů Dell nabízí několik modelových řad, které jsou primárně určeny pro pracovní a kancelářské činnosti. Jedním z takových produktů je i Dell Latitude 390, jež je pro domácí užití naprosto dostačující. Chcete-li však flexibilnější a mocnější nástroj, možná vás zaujme Dell Optiplex 990.

Přehled modelů Dell Optiplex 390 aktuálně v prodeji.

Přehled modelů Dell Optiplex 990 aktuálně v prodeji.

Stolní počítač Dell Optiplex 390 je moderní a vzhledově zajímavou výpočetní technikou. Pracovní nástroj, s nímž určitě nebudete strádat při jakékoliv kancelářské práci a navíc získáte i esteticky zajímavý doplněk ve své pracovně. Soukromé či komerční užití tohoto počítače je široké.

V dnešní recenzi vám přinášíme praktické srovnání tohoto modelu s vyšší řadou Dell Optiplex 990, která má několik technických vymožeností navíc, jež stojí za zmínku.

Černo-stříbrné šasi

Dell Optiplex 390

Prvním nepřehlédnutým elementem je bezpochyby vzhled. Dell v obou případech sází na novodobý design a použití hliníkového materiálu ve spojení s černým plastem. Ten dodává stolnímu počítači na eleganci a reprezentativnosti.

Dojde-li na lámání chleba z pohledu velikosti provedení, největší odlišností bude pravděpodobně Ultra Small Form Factor vyráběný pouze ve verzi Optiplex 990. Nižší model je k dostání ve variantě Small Form Factor, Desktop a Minitower. To mají mimochodem společné, stejně, jako přesné rozměry, počet vnějších slotů nebo příkon napájecího zdroje.

V závislosti na typu můžete počítat s dostatkem portů USB 2.0, LAN, VGA, Display portem, PS/2, audio konektory a spoustou PCI slotů.

Architektura stolního počítače

Daleko více bude potenciální zájemce o Dell Optiplex 390 či Dell Optiplex 990 zajímat to, co se nachází uvnitř líbivého šasi. Výkonová rezerva, čipová sada a kapacity jednotlivých komponent.

Pakliže začneme u slabšího typu, je to čipová sada Intel H61 Express Chipset. U novějšího modelu oceníte provedení Intel Q67 Express Chipset, s nímž samozřejmě souvisí i možnost lepšího osazení procesorem.

Vzhledem ke stáří obou výrobků lze očekávat procesory Intel Core i3, i5 nebo i7. Nutno podotknout, že je to právě Dell Optiplex 990 s technologií Intel vPro, který tyto procesory nabízí v druhé generaci, tedy s vyšším výkonem.

Grafika, operační paměť a uložiště

Dell Optiplex 390 napájení

Rozhodnete-li se zpracovávat grafické operace a multimediální úlohy, přijde vám u počítače Dell Optiplex 390 vhod integrovaná grafická karta Intel Graphics 2000, shodná s konkurenční počítačovou stanicí. Pro lepší výkon byly použity karty AMD RADEON HD 6430 o kapacitě až 1GB nebo AMD RADEON HD 6350 s poloviční pamětí.

Vývojový rozdíl mezi oběma počítači je zpozorovatelný i v této oblasti, kde Dell Optiplex 990 kraluje a dokáže nabídnout i AMD RADEON HD 6450 či grafickou kartu AMD RADEON HD 6670.

Operační paměti DDR3 běží na pokročilé frekvenci 1 333 MHz. Největší rozdíl bude pravděpodobně v maximální kapacitě, která hovoří opět ve prospěch vyšší řady. Je to 8 GB vs. 16 GB.

Čeho si lze v rámci konfigurace povšimnout jsou velikosti pevných disků, jež se u varianty 3,5“ šplhají až k 1TB a otáčkám 7 200 ot./min. Budeme-li Dell Optiplex 390 porovnávat s mladším bráškou i v tomto případě, narazíme na variantu 2,5“ disku nebo SSD disk. Ten nabývá kapacity až 128 GB.

V jakém prostředí použít ten či onen stolní počítač?

U obou hovoříme o praktickém nástroji pro firmy, instituce či domácnosti. Dell Optiplex 390 je jistě nenáročnou volbou, která nevyžaduje vyšší finanční výdaje. Očekáváte-li však moderní technologie, hybridní pohon a maximální produktivitu, padne volba spíše na Dell Optiplex 990.

Přehled modelů Dell Optiplex 390 aktuálně v prodeji.

Přehled modelů Dell Optiplex 990 aktuálně v prodeji.

Dell Optiplex 390 Dell Optiplex 390 s monitorem