Stolní počítač Dell Optiplex 5040 sází na dostatečný výkon, prostorovou úsporu místa a komplexnost. Pracovní nástroj vhodný primárně do kanceláře, ale i pro běžnou domácí práci.

Počítače Dell Optiplex 5040 aktuálně v prodeji.

Řada stolních počítačů Optiplex je populární napříč nejrůznějšími segmenty, jak v domácnostech, tak v komerční oblasti. Všude tam nachází své pevné místo v podobě všestranně výkonného pracovníka s líbivým a zajímavým designem. V dnešním článku si představíme model Dell Optiplex 5040, který toho má hodně, co nabídnout.

Kvalitní šasi s moderním vzhledem

Dell Optiplex 5040

Nejprve se pojďme zaměřit na vizuální stránku Dell Optiplex 5040. Ta jistě hraje důležitou roli, protože tento stolní počítač může být nedílnou součástí kancelářských prostor, kde přispívá k reprezentativnímu dojmu. A v tomto směru jistě není co vytknout.

Černá barva je určitě nesmrtelnou a elegantní, navíc v podání kombinace plastových a kovových prvků šasi. Přední strana Dell Optiplex 5040 je z větší části zaplněna mřížkováním, které působí esteticky zajímavým dojmem. Doplňuje jej menší oblast s konektory a nepřehlédnutelným logem Dell. To je zvýrazněno na šedém podkladu. Tento výrobce je dlouhodobým detailistou, takže vše sedí a lícuje tak, jak má.

Dell Optiplex 5040 SFF

Tento stolní počítač volí zákazníci ve dvou nejčastějších variantách provedení. Tou první je menší verze s označením Small Form Factor. Ta je známá pod zkratkou SFF. Dokazují to samotné rozměry. Výška je 29 cm, šířka 29,2 cm a hloubka 9,26 cm. Při hmotnosti 6,1 kg jde o velice nenápadný prvek na stole nebo vedle pracovního stolu.

Většinu z vás bude jistě zajímat konektorová výbava Dell Optiplex 5040 SFF, která je hojně zastoupena i v přední části. K dispozici máte čtečku paměťových karet SD, univerzální zvukový konektor, dva porty USB 2.0 a dva porty USB 3.0. Tedy to nejdůležitější hned po ruce. Nechybí ani zapínací tlačítko, a dokonce se sem vešla praktická slim mechanika.

V okamžiku, kdy Dell Optiplex 5040 SFF otočíte, lze ve výčtu pestré konektorové výbavy pokračovat. Spolehnout se můžete na HDMI, Display Port a v závislosti na zvolené konfiguraci také na VGA. Dále je možné využít sériový port, čtyři porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, LAN a PS2 pro klávesnici a myš. Vše zakončuje napájecí konektor a nechybí ani dva vnitřní sloty pro vložení ostatních karet. Jak můžete správně tušit, toto je nadstandardní a naprosto dostatečná výbava v podání Small Form Factor.

Dell Optiplex 5040 Mini Tower

Jestliže patříte z pohledu rozšiřitelnosti mezi trochu náročnější uživatele, můžete sáhnout po druhé velikostní variantě, kterou tvoří Mini Tower. Ten je pochopitelně o něco větší, což dokazuje výška 35 cm, šířka 15,4 cm a hloubka 27,4 cm. Tyto rozměry se úměrně promítají i do celkové hmotnosti. Ta oproti verzi SFF narostla na 7,93 kg.

Co se týče portů a slotů, jsou v podstatě totožné s tím, co najdete u Small Form Factor. Dokazuje to přední část Dell Optiplex 5040 Mini Tower, která se liší snad pouze tím, že panel s konektory a slim mechanikou je o něco širší.

To samé se týká zadní strany a konektorové výbavy. Největší předností této verze stolního počítače Dell Optiplex 5040 je dvojnásobné množství vnitřních slotů, což je vidět i zezadu. Můžete tak použít více externích a doplňkových karet pro rozšíření tohoto pracovního nástroje.

Za výkon se rozhodně stydět nemusí

Dell Optiplex 5040

Nyní se dostáváme k výkonové výbavě stolního počítače Dell Optiplex 5040, která rozhodně nepůsobí zahanbeně, ba naopak. Z hlediska procesorů lze narazit na šestou generaci Intel Core, ať už je to Intel Core i3, Intel Core i5 nebo Intel Core i7. V závislosti na typu procesoru je použita maximální cache paměť o kapacitě až 8 MB. Pro doplnění zmíníme čipovou sadu systému Intel Q170.

Ani z pohledu kapacity operační paměti na tom Dell Optiplex 5040 není rozhodně špatně. Aplikován je typ pamětí DDR3L. Prostřednictvím čtyř slotů DIMM o frekvenci 1 600 MHz lze volit konfiguraci mezi minimální pamětí 4 GB až po maximální paměť 16 GB. Paměti navíc pracují ve spojení s pevnými disky PCIe, které pochopitelně dosahují stovek GB. Výjimkou není ani použití rychlejších SSD disků. Ty v kombinaci s procesorovým výkonem tvoří velice zajímavý celek.

Ještě zmíníme také grafiku Dell Optiplex 5040. Vzhledem k primárnímu účelu využití tohoto stolního počítače je použita integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 510 nebo Intel HD Graphics 530. Její rozšíření však můžete provést skrze externí grafický adaptér PCI Express x16.

Výrobce Dell pochopitelně neopomíjí ani na dostatečnou bezpečnost, ať už jde o TPM s certifikací FIPS 140-2, Dell ControlVault nebo Dell Data Protection.

Velká produktivita a menší rozměry

Název poslední kapitoly tak trochu charakterizuje a shrnuje stolní počítač Dell Optiplex 5040. Ten se pyšní bezproblémovou ovladatelností, kompaktností, snadným rozšířením, a hlavně dostatečným výkonem pro jakékoliv kancelářské operace.

Počítače Dell Optiplex 5040 aktuálně v prodeji.

Dell Optiplex 5040
Dell Optiplex 5040